V britské zoo se vylíhlo 150 vzácných housenek. Vypustí je do přírody

  • 0
Housenky motýlů se vylíhly v zoo v Chesteru. Nyní by je měla čekat cesta do divočiny v okolí Manchesteru, kde motýli prakticky vyhynuli. Především velký vřesový motýl patří v Británii mezi ohrožené druhy a v poslední době téměř vymizel. Zoo se ho teď pokouší znovu vrátit do volné přírody.

Motýl Coenonympha tullia patří do čeledi Nymphalidae, u nás se mu říká okáč stříbrooký a daří se mu v rašeliništích, slatiništích a rašelinných loukách. Zoo v Chesteru se je pokouší vrátit do přírody ve spolupráci s Lancashire Wildlife Trust, což je největší britská organizace zabývající se ochranou přírody, která se stará o téměř 1 300 hektarů pozemků pro vzácné a ohrožené druhy a stanoviště.

„Armáda“ malých housenek se vylíhla na přelomu června a července, každá z nich měří jen několik milimetrů. Nyní jsou připraveny k tomu, aby se vrátily do přírody. Podívejte se na video, které zachycuje, jak se jim daří před vypuštěním na stanoviště.

„Ošetřovatelé zoo v Chesteru se starají o ohrožené a vzácné bezobratlé z celého světa, a také o tyto místní motýly. Snažíme se o to, abychom zabránili zmizení těchto vymírajících druhů,“ popisuje vedoucí týmu Ben Baker.

Podle ochránců přírody mohou housenky přezimovat a zakuklit se a během příštího léta z nich budou nádherní motýli, kteří byli odjakživa součástí místní přírody. Mohli by se vrátit do oblastí, které pro jejich druh bývaly domovem.

Velcí motýli se na britských ostrovech kdysi vyskytovali běžně, ale v posledních 200 letech je civilizace mohutně vytlačovala. Velké kolonie bývaly dříve doma v bažinatých oblastech kolem v Manchesteru a Liverpoolu, nyní už zde motýli lokálně vyhynuli. 

Důvodem bylo především intenzivní zemědělství, které vedlo k vysušení zdejších vřesovišť. Motýli tak ztratili přirozená stanoviště a zdroje potravy.