VIDEO: Kolem koní je to samá ženská, přesto Břéťa jednu hledá

aktualizováno 
Do svých čtyřiceti se Břetislav Sucharda koní bál, v jednapadesáti učí jezdit druhé. Kdyby prý věděl, kolik se okolo koní motá krásných ženských, začal by dřív. Ale vzápětí vážně dodává, že kdo chce dělat s koňmi něco smysluplného a pomáhat lidem, nemůže být úplně mladý.

Táta tří dětí pořídil své nejmladší dceři poníka, když se před jedenácti lety podruhé rozvedl. Ve snu by ho nenapadlo, že to pro něj znamená začátek chovu koní. Na zámeckém statku na Vysočině jich dnes opečovává dvanáct, pět z nich dokonce vycvičil pro nevidomé i jinak handicapované děti. "Žádný handicap neznamená zničený život, jediný handicap je být blbej," vidí to jednoznačně farmář.   

V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.
V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.
V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.

V létě pořádají na zámeckém statku na Vysočině koňské tábory pro děti.

Bál se koní, dnes je převychovává

Břetislav Sucharda

Svérázný farmář se vyučil včelařem a ovocnářem, studoval i vinařství a ekonomii. Má duši skauta a na zámeckém statku na Vysočině učí jezdectví zdravé i nevidomé děti, pořádá i letní tábory. Pomáhá také zraněným koním nebo těm, se kterými špatně zacházeli.

U Břéti, jak mu všichni říkají, se jezdí western. Většině lidí připadá tento styl jednodušší, protože mají pocit, že na sedle s hruškou se lépe udrží. Břéťa to svérázně uvádí na pravou míru. "Když se člověk 'voprdelí', tedy pochopí pohyb koně, zjistí, že hrušku nepotřebuje. Ta je dobrá leda pro dobytek," říká se smíchem. Už si nechává pro sebe, že hruška má skutečně sloužit čistě pro uvázání lana při odchytu dobytka. Ať si to každý přebere sám.

Z koní je jeho největším miláčkem fjordský kůň Jantar, kterého získal jako těžko zvladatelného; s původním majitelem ho vyměnil za starý traktor. Dnes Jantar třikrát do týdne vozí ty nejhůře postižené děti. A když si s Břéťou o těchto dětech chvilku povídáte, snadno odhalíte, co je pro něj v životě důležité. Za Jantara mu prý jeden Rakušák nabízel 30 tisíc eur, ale farmář ho prodat nedokázal už kvůli "svým" postiženým dětem: "Co bych řekl jejich rodičům?" Jsou věci, ve kterých má evidentně jasno.

"Zlý kůň je pro mě podobná výzva jako práce se slepými nebo postiženými dětmi," říká také a věříte mu každé slovo. A vysvětluje, že málokterý kůň je opravdu zlý. "Kůň je inteligentní tvor, a když je člověk blbec, tak spolu prostě nemohou vyjít, to je jednoduché," vysvětluje svoji teorii, kterou má podloženou příklady z praxe. Ke skutečně zlému koni si ho lidé pozvali jen jednou. "Když jsem se mu podíval do očí, odmítl jsem k němu vstoupit do ohrady," vzpomíná koňák.   

Moji koně se musí uživit tím, že pracují pro lidi

"Žiju z lidí," popisuje Břéťa slovy maďarského žida z Balady pro banditu v podání Bolka Polívky lakonicky, jak se mu daří uživit statek s koňmi. "A přes úpornou snahu vlády stále mírně prosperuji," dodává s trochu hořkým smíchem.

Nevidomá Adéla Šperlíková se na zámeckém statku Břetislava Suchardy naučila jezdit na koni, dnes už sama koně pro práci s postiženými trénuje.
Na zámeckém statku na Vysočině se jezdí s nevidomými, postiženými i zdravými dětmi.
Břetislav Sucharda s jednou ze svých nápadnic.

Na zámeckém statku se učí jezdit zdraví i postižení. Na snímku vlevo nevidomá Adéla Šperlíková, vpravo Břetislav Sucharda

Pracovně je pravou rukou tohoto drsného farmáře od koní nevidomá asistentka Áda, která na statku pracuje jako dobrovolnice. Nejprve se tam naučila jezdit na koni, potom si vyzkoušela parawestern. Dneska sama cvičí koně pro postižené. A v polovině dubna se dokonce chce pokusit získat stejnou licenci jako zdraví jezdci, a to bez jakékoliv úlevy. Víc se o Adéle Šperlíkové dočtete v článku Nevidomá dívka dokazuje, že na koni může jezdit i člověk s postižením.

Co chov koní a péče o statek obnáší? "Budu dřít na chalupě, až mi budou klouby praskat, říkala Káča v Hrátkách s čertem. A o tom to je," směje se Břéťa, i když každému musí být jasné, že taková legrace to nebude. Ale víc z něj nedostanete.

Jedna z Břéťových nápadnic na jeho koni Jantarovi.
Dvě z Břéťových nápadnic s jeho koněm Jantarem.
Břétislav Sucharda se dvěma ženami vybranými z těch, které o něj projevily zájem.

Břetislav Sucharda se dvěma ženami vybranými z těch, které o něj projevily zájem.

Jak by měla vypadat ideální partnerka pro takového chlapa? Má šanci najít spřízněnou duši s podobnými morálními hodnotami? Ženu natolik statečnou, aby s ním byla schopna sdílet jeho dobrodružný život? To se dozví ti, kteří sledují každé pondělí po deváté hodině večer reality show Farmář hledá ženu.

  • Nejčtenější

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Povinné čipování pro kočky? V Británii by se týkalo 11 milionů mazlíčků

Větší naději na návrat k páníčkovi by už brzy mohly mít ztracené kočky ve Velké Británii. Konzervativní strana se tam...

Nepodceňujte psí fóbii z dětí, se seznamováním začněte hned

Pes a dítě mohou být skvělými parťáky. A za předpokladu, že jsou oba správně vedeni, se mezi nimi může vytvořit...

OBRAZEM: Čeští strakáči se setkali u Hradce a vytvořili národní rekord

Na svém již 10. celostátním setkání se v září sešlo na jednom místě 128 českých strakatých psů. Nejde o žádné vořechy,...

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Najdete na iDNES.cz