Hřib dubový

Hřib dubový | foto: houbar.cz

Už druhý týden rostou hřiby, začaly i žampiony. Jen pozor na klíšťata

  • 6
"Jarní houby letos rostly později a o to rychleji bylo po nich," konstatuje Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti. Zato do mykologické poradny lidé už minulé pondělí přinášeli první hřiby kováře, rostou už i bílé hřiby dubové. Ale ještě zdaleka ne všude.

"Z jarních hub letos hojně rostly smrže, kačenky i ucháče. Ale později než jiné roky a poměrně záhy zase bylo po nich," říká Landa, který má dobrý přehled díky houbařům, kteří své úlovky nosí k posouzení do mykologické poradny (kontakt na pražskou poradnu najdete zde, seznam regionálních poraden zde).

Smrž obecný

Kačenka česká

Jedovatý ucháč obecný

Komu utekly tyto vyloženě první jarní houby, mohl se zahojit na sběru čirůvek májovek či závojenky podtrnky. "Ty se letos objevily ve svůj čas a rostly hojně. Už však v podstatě končí, i když je místy ještě najdete," upozorňuje Landa.

Začaly růst hřiby, ale zatím jen v teplejších oblastech

Minulé pondělí se v pražské mykologické poradně objevili houbaři s prvními hřiby kováři. "To už jsou celkem masité a vydatné houby," libuje si zkušený mykolog, že by konečně měla začít ta pravá houbařská sezona. Kromě kovářů totiž mohou najít ti šťastnější dokonce už i bílé hřiby dubové. A místy začínají růst i suchohřiby, například hřib plstnatý. 

Hřib kovář

Hřib dubový

Hřib plstnatý

Zdaleka to ovšem neznamená, že kamkoliv vyrazíte na houby, přinesete domů hřiby. "Moc toho ještě k nalezení není, tedy ne všude," mírní nadšení Landa. "Když jsme vyrazili na houby na Křivoklátsko, nenašli jsme v lese nic. V okolí Prahy nebo v jižních Čechách, kde jsou vyhřáté listnaté lesy, je to lepší." 

Když nenajdete hřiby, máte šanci přinést domů pečárky alias žampiony či špičky obecné. "Jen by si houbaři měli dát pozor na pečárku zápašnou. Není jedovatá, ale může po ní být hodně špatně a zkazí vám smaženici," varuje mykolog.    

Z vyloženě jedovatých hub jich ještě moc neroste. "Zpočátku sezony to bývá ucháč obecný a většinou na okrajích lesa, v trávě, zvonovka jarní neboli závojenka jarní. Ty jedlé závojenky (podtrnky, zmíněné výše) rostou zásadně pod trnkami a ovocnými stromy. Ne v lese, tam rostou ty jedovaté."  

Dobrá zpráva pro houbaře je, že počasí je pro růst hub momentálně poměrně příznivé. "Střídají se vyšší a nižší teploty, vláhy je taky dost, to houbám vyhovuje," konstatuje Landa s radostí v hlase. Houbaři tedy mohou s košíkem vyrazit k lesu.

Jen pozor na klíšťata, podle předpovědi aktivity klíšťat (najdete ji zde) Českého hydrometeorologického ústavu bude jejich aktivita přinejmenším do neděle vysoká. Znamená to nezapomenout použít repelent, v porostu si nesedat, po návratu se pečlivě prohlédnout a případně odstranit zakousnutá klíšťata (více informací o prevenci najdete například v článku zde).