Hřib smrkový

Hřib smrkový | foto: Houbar.cz

Pochlubte se fotografiemi svých houbařských úlovků, nejlepší odměníme

  • 5
Podzimní houbařská sezona se konečně začíná trochu rozjíždět. Pochlubte se svými úlovky ostatním čtenářům iDNES.cz alespoň formou fotografií. Těm nejlepším houbařům pošleme honorář.

I v té největší houbařské mizérii se obvykle najde pár šťastlivců, kteří se z lesa nevracejí s prázdnou. Teď by to konečně mělo být jinak. Houby, zdá se, už nerostou jen v několika málo lokalitách, ale místa výskytu jsou stále hustější.

"Zatím to neberte tak, že v současné době stačí zajít do lesa a automaticky se vrátíte s plným košem. Osobně bych na skutečně plošný růst počkal ještě tak týden, dva," říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Nejlepší situace je podle aktuálních zpráv mykologů v západních a severozápadních Čechách, hojný výskyt hub je i na Šumavě, kolem Plzně a v Brdech, naopak Morava je na tom hůře. "Od západu republiky směrem na východ hub ubývá," tvrdí Landa.

Většina hub roste v podstatě po celou sezonu. "Letní suchá horka však růst pozastaví. A teď čekáme, kdy nastanou podmínky, kdy se dají do rovnováhy dva faktory: bude stále ještě dostatek tepla, ale zároveň i dost vláhy pro letní druhy," vysvětluje.

Podle něj je možné očekávat, že porostou hřibovité druhy, kováře, kozáky, křemenáče i klouzky a samozřejmě i muchomůrka růžovka. Neměly by chybět ani holubinky, lišky, bedly či žampiony.

Abyste se mohli zařadit mezi prezentované autory snímků, pošlete fotografii svého úlovku na naši e-mailovou adresu. Nezapomeňte do předmětu zprávy napsat slovo "houby", které nám usnadní vyhledání vašich fotografií. Do těla zprávy napište stručný příběh: kdy, kde a jak jste houby našli, jakoukoliv zajímavost.

Nezapomeňte vyplnit veškeré kontaktní údaje, fotografie by měly mít alespoň 1000 bodů na šířku, jejich maximální velikost by měla být 5 MB dat.

Fotografie můžete posílat od pátku 6. 9. do nedělní půlnoci. Sedm nejlepších fotografií odměníme honorářem.