Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

VIDEO: Nuru už okusuje větve, Kiburi ho školí v klukovinách

Letošní podzim se u primátů v pražské zoo nese ve znamení návratů z nucených pobytů ve spřátelených zahradách, kde našli azyl po červnové povodni. Goril se to naštěstí netýká, ty se mohly necelé tři týdny po povodni vrátit do svého. Momentálně u nich ovšem chovatelé řeší zdravotní potíže samice Bikiry.

Ale jinak bývá u goril veselo, hry mláďat fungují jako velmi důležité oživení celé skupiny. "Je to vidět třeba u situace, kdy Kiburi provokuje Kambu. Prudí tak dlouho, až samice dostane do varu a začnou si s ním hrát. Perou se, koušou, někdy to vypadá drsně, ale je to v pořádku," říká k tomu kurátor primátů Vít Lukáš.

Kiburi má navíc krásný vztah s Nuruem. "Hraje si s ním, oba si oblíbili dřevěné auto s korbou, vozí Nurua na zádech, pečuje o něj, ale také mu dává zabrat. Nutno říct, že si Nuru nic nenechá líbit a také se do Kiburiho pouští s vervou," popsal Lukáš. Z deníku chovatelů se dá ještě mimo jiné vyčíst: 

Sobota 21. září
Podařilo se zvážit Richarda, je na svých 160 kilogramech. 

Pondělí 23. září
Stav Bikiry se velmi zlepšil, takže jsme se rozhodli ji vrátit do skupiny. Spojení proběhlo bezproblémově a v naprostém klidu. Nejvíce se z jejího návratu radoval Kiburi.

Středa 25. září
Při dnešním obědě se opět projevila důležitost hierarchického postavení. I přesto, že byla Bikira na řadě, vlétla na ni Shinda, napadla ji spolu s Richardem. Poté se Bikira bála a pro oběd si již nepřišla.

Fotogalerie

Čtvrtek 26. září
Bikira opět předvedla, jak má ráda vodu. Chovatelé jí pustili vodu z hadice přes mříže a Bikira si ji nechala téct na ruku a dlouze pila. Poté strkala ruce do proudu vody a nakonec přešlapovala ve velké louži a točila se dokola, jako by tančila. Chovatelé to zachytili na video, které najdete v článku zde. Kamba na rozdíl od Bikiry pila vodu přímo z hadice.

Pondělí 30. září
Do opravené expozice se dnes vrátili chápani středoameričtí. Kromě chovného samce Benjiho, samic Taluly (ve vyšším stadiu březosti), Peťuly, Melody a dvouleté Tamary přijela ze Zlína také samice Rica, aby dostala šanci se zde rozmnožit, protože zlínští kolegové mají pravděpodobně nechovného samce. Místo ní zůstala ve Zlíně pražská čtyřletá samička Týna.

Samici Ricu chovatelé umístili do odstavného boxu, u kterého nechali ve stěně zabudovat tzv. seznamovací mřížku, aby mohla být od začátku v kontaktu se skupinou. Během prvních několika hodin na sebe reagovali velmi dobře, pouze Melody občas na Ricu "zamachrovala".

Středa 2. října
Dnes se opravoval jeden ze šubrů v ložnicích, což se opět projevilo na konzervativním Richardovi, který se rozhodl, že se nenechá zavřít. Do ložnice ho chovatelé dostali až pozdě odpoledne, když se uklidnil.

Odpoledne byla provedena kompletní vyšetření chápanice Melody, která již šestým rokem nezabřezla. Váží necelých sedm kilogramů. Ultrazvuk ani odběry krve neodhalily žádný problém, tudíž je dost možné, že nezabřezává pouze proto, že je v hierarchii skupiny níže postavená, takže nepřichází do říje. To je u některých druhů primátů přirozené.

Středa 9. října
Proběhlo komplexní vyšetření Bikiry. Po uspání tým humánních lékařů ve spolupráci s veterinářem pražské zoo Romanem Vodičkou provedl ultrazvukové a gastroskopické vyšetření a odebrali jí krev. Vyšetření neukázala žádný závažný problém, proto se bude muset počkat na výsledky krevních testů.

Čtvrtek 10. října
Z olomoucké zoo, kde se o ně postarali po letošní povodni, se vrátili dva samci vari červených, zatím jsou umístěni v zázemí Pavilonu goril. (Fotogalerii z letošní červnové povodně najdete zde.)

Sobota 12. října
Richard opakovaně pářil Shindu, minimálně šestkrát za den. Vodičky kamer páření zaznamenaly cca v 6:40, 7:40, 10:40 a ve 12:00 a pak ještě dvakrát odpoledne. Po třech dnech, kdy vzdoroval, se Richard také nechal zavřít do ložnic.

Neděle 13. října
Richard hned ráno, zhruba v 7 hodin, opět pářil Shindu. Ale tentokrát jim do toho vstoupil Kiburi, takže je vyrušil.

Bikira žere dobře oloupaná jablka, vařenou mrkev, přesnídávku, banány, burizony a rozinky, ale zatím odmítá většinu zeleniny.

Středa 16. října
Podařilo se zvážit Kambu (86,3 kg), Kijivu (88,9 kg) a Kiburiho (21,9 kg).

Po dopoledním úklidu chovatelé spojovali u chápanů novou samici Ricu se stávající skupinou. Tu vypustili do venkovní klece, přepustili Ricu do expozice a poté skupině otevřeli šubr. Spojování proběhlo velmi dobře. Rica se držela trochu stranou a ostatní se k ní postupně přibližovali. Kromě občasného vyhrožování či šťouchání ze strany Melody a Benjiho bylo vše v naprostém pořádku.

U chápanů se také radují z nového přírůstku: samice Tatula 16. října porodila

"Zhruba dvě hodiny po spojení jsme se velmi divili, když Talula začala rodit své čtvrté mládě. Jelikož měla menší břicho než při předchozích březostech, nepočítali jsme s tím, že by rodila tak brzy, a měli jsme tudíž jisté obavy, aby skupina v rámci ochrany mláděte nenapadala čerstvě zapojenou Ricu. Naštěstí vše proběhlo bezproblémově. Zkušená Talula o mládě velmi dobře pečuje a Rica se se skupinou sžila natolik dobře, že tráví noci v objetí s dvouletou Tamarou," konstatuje s odstupem kurátor primátů Vít Lukáš.

Sobota 19. října
Podařilo se dokončit expozici kotulů, ta původní byla zničena při červnové povodni. Chovatelé do ní umístili nového chovného samce Josého z Olomouce. Postupně k němu budou v odstupech týdnů přidávat samice, aby si u nich José mohl vybudovat patřičný respekt.  

Dorazila také nová chovná samice lemura bělopásého z Kolína nad Rýnem.

Neděle 20. října
Díky pěknému počasí si gorily letos zřejmě naposled užily venkovního výběhu. Bikira už zase dobře žere, vše včetně zeleniny.

Ke kotulovi Josému chovatelé přidali první mladší samici, která ještě neměla mládě. Samice s mláďaty totiž mohou mít z nového samce strach a chovat se k němu agresivně. Důvod je prostý: v přírodě nový samec ve skupině většinou zabije mláďata, jejichž otcem je jiný samec. Proto to postupné taktické spojování.

Podívejte se na amatérské video chovatele Martina Vojáčka. Zaznamenal, jak se Josému podařilo ukořistit při krmení krabici se sarančaty:

Čtvrtek 31. října
Chovatelé ve spolupráci s údržbáři v pavilonu kompletně vyměnili štěpku a nainstalovaly se špalky, které od povodně gorilám chyběly. Zejména ty pod oknem do přípravny. Teď mohou i mláďata opět v klidu pozorovat přípravy krmení a nahlížet do ložnic.

Bikira opět stávkuje s jídlem a odmítá některou zeleninu, zvlášť řepu a lilek.  

Pondělí 4. listopadu
Ze Dvora Králové se do nové expozice na Opičích ostrovech ve spodní části zoo konečně vrátily guerézy pláštíkové. V červnu jich urychleně odjelo osm, vrátily se s novým, zhruba třítýdenním mládětem. 

Neděle 10. listopadu
Richard oslavil narozeniny (reportáž s novým gorilím hlavolamem zde).

Ke kotulovi Josému přidali chovatelé další samici, tentokrát samici Hobitku s mládětem. Srovnali se bez problémů.

Středa 13. listopadu
Přesně po měsíci Richard opět páří Shindu.

Úterý 19. listopadu
Bikira má bohužel opět zdravotní problémy, její aktuální stav veterinář neustále konzultuje s kolegy a humánními lékaři. Čekají ji další vyšetření a je možné, že ji bude nutné znovu uspat. Zatím ji tedy chovatelé opět oddělili do zázemí. 

Jinak je v pavilonu vše v pořádku, gorily tráví spoustu času hledáním kousků potravy v dřevítce a okusováním větví. Už se k nim přidává i ani ne roční Nuru, jak je vidět na videu. "Listí a kůra větví jsou nedílnou součástí gorilí potravy. Úžasný je způsob, jakým protahují větve mezi zuby, dokonce i ostnaté, jako má třeba akát. Naprosto dokonale je oholí," vysvětlil kurátor.

Autor:
  • Nejčtenější

V ZOO Praha uhynula gorilí samice Bikira, krvácela do břicha

V pátek uhynula v pražské zoologické zahradě gorilí samice Bikira. Od rána nejevila zájem o potravu. Přestože u zvířete...

VIDEO: Nejvyšší čas ošetřit po zimě růže, aby byly zdravé a bohatě kvetly

Růže jsou sice královnami květin, nicméně chtějí svou péči, pokud mají prospívat a dělat radost. Teď už obrážejí a...

Až budete stavět betonový plot, nezapomeňte pořádně pěchovat

Plot by měl takový, aby byl doplňkem nového domu, ale zároveň by neměl urážet vzhled celé ulice a okolí. Pokud jste si...

Čtyři lovné techniky pro začátečníky. Když se rozhodnete rybařit

Rybařina je velmi specifický koníček. Ačkoliv jde většinou o poměrně relaxační záležitost, kterou si oblíbili hlavně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladé kopřivy na jaře pomohou s alergií, ekzémem, artritidou i únavou

Pálí, když se jí dotknete, ale léčí, pokud využijete všechny její benefity. Při sběru kopřiv si však navlékněte...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Téměř čtyřletý gorilák Ajabu je malý divoch, už provokuje i Richarda

Jako nejmladší člen gorilí skupiny v Zoo Praha si Ajabu sice zvyká na to, že máma Shinda už není po ruce, kdykoliv si...

Gorilám v uzavřené zoo chovatelé zajišťují bezpečí, pohodu i zábavu

Zoo Praha už je měsíc uzavřena a chovatelé s rouškou na obličeji jsou tak jediní lidé, které teď gorilí skupina vídá....

VIDEO: Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

Žádná velká tropická vedra se letos nekonají, což gorilí rodina v Zoo Praha kvituje s povděkem, ať jde o...

Kojení Nurua už štve i Richarda. Vždyť slaví v neděli sedmé narozeniny

Jako v každé rodině s dětmi, i v rodinné skupině goril v pražské v Troji je občas pěkně veselo. Třeba když odrůstající...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...