Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

VIDEO: Nuru už okusuje větve, Kiburi ho školí v klukovinách

aktualizováno 
Letošní podzim se u primátů v pražské zoo nese ve znamení návratů z nucených pobytů ve spřátelených zahradách, kde našli azyl po červnové povodni. Goril se to naštěstí netýká, ty se mohly necelé tři týdny po povodni vrátit do svého. Momentálně u nich ovšem chovatelé řeší zdravotní potíže samice Bikiry.

Ale jinak bývá u goril veselo, hry mláďat fungují jako velmi důležité oživení celé skupiny. "Je to vidět třeba u situace, kdy Kiburi provokuje Kambu. Prudí tak dlouho, až samice dostane do varu a začnou si s ním hrát. Perou se, koušou, někdy to vypadá drsně, ale je to v pořádku," říká k tomu kurátor primátů Vít Lukáš.

Kiburi má navíc krásný vztah s Nuruem. "Hraje si s ním, oba si oblíbili dřevěné auto s korbou, vozí Nurua na zádech, pečuje o něj, ale také mu dává zabrat. Nutno říct, že si Nuru nic nenechá líbit a také se do Kiburiho pouští s vervou," popsal Lukáš. Z deníku chovatelů se dá ještě mimo jiné vyčíst: 

Sobota 21. září
Podařilo se zvážit Richarda, je na svých 160 kilogramech. 

Pondělí 23. září
Stav Bikiry se velmi zlepšil, takže jsme se rozhodli ji vrátit do skupiny. Spojení proběhlo bezproblémově a v naprostém klidu. Nejvíce se z jejího návratu radoval Kiburi.

Středa 25. září
Při dnešním obědě se opět projevila důležitost hierarchického postavení. I přesto, že byla Bikira na řadě, vlétla na ni Shinda, napadla ji spolu s Richardem. Poté se Bikira bála a pro oběd si již nepřišla.

Fotogalerie

Čtvrtek 26. září
Bikira opět předvedla, jak má ráda vodu. Chovatelé jí pustili vodu z hadice přes mříže a Bikira si ji nechala téct na ruku a dlouze pila. Poté strkala ruce do proudu vody a nakonec přešlapovala ve velké louži a točila se dokola, jako by tančila. Chovatelé to zachytili na video, které najdete v článku zde. Kamba na rozdíl od Bikiry pila vodu přímo z hadice.

Pondělí 30. září
Do opravené expozice se dnes vrátili chápani středoameričtí. Kromě chovného samce Benjiho, samic Taluly (ve vyšším stadiu březosti), Peťuly, Melody a dvouleté Tamary přijela ze Zlína také samice Rica, aby dostala šanci se zde rozmnožit, protože zlínští kolegové mají pravděpodobně nechovného samce. Místo ní zůstala ve Zlíně pražská čtyřletá samička Týna.

Samici Ricu chovatelé umístili do odstavného boxu, u kterého nechali ve stěně zabudovat tzv. seznamovací mřížku, aby mohla být od začátku v kontaktu se skupinou. Během prvních několika hodin na sebe reagovali velmi dobře, pouze Melody občas na Ricu "zamachrovala".

Středa 2. října
Dnes se opravoval jeden ze šubrů v ložnicích, což se opět projevilo na konzervativním Richardovi, který se rozhodl, že se nenechá zavřít. Do ložnice ho chovatelé dostali až pozdě odpoledne, když se uklidnil.

Odpoledne byla provedena kompletní vyšetření chápanice Melody, která již šestým rokem nezabřezla. Váží necelých sedm kilogramů. Ultrazvuk ani odběry krve neodhalily žádný problém, tudíž je dost možné, že nezabřezává pouze proto, že je v hierarchii skupiny níže postavená, takže nepřichází do říje. To je u některých druhů primátů přirozené.

Středa 9. října
Proběhlo komplexní vyšetření Bikiry. Po uspání tým humánních lékařů ve spolupráci s veterinářem pražské zoo Romanem Vodičkou provedl ultrazvukové a gastroskopické vyšetření a odebrali jí krev. Vyšetření neukázala žádný závažný problém, proto se bude muset počkat na výsledky krevních testů.

Čtvrtek 10. října
Z olomoucké zoo, kde se o ně postarali po letošní povodni, se vrátili dva samci vari červených, zatím jsou umístěni v zázemí Pavilonu goril. (Fotogalerii z letošní červnové povodně najdete zde.)

Sobota 12. října
Richard opakovaně pářil Shindu, minimálně šestkrát za den. Vodičky kamer páření zaznamenaly cca v 6:40, 7:40, 10:40 a ve 12:00 a pak ještě dvakrát odpoledne. Po třech dnech, kdy vzdoroval, se Richard také nechal zavřít do ložnic.

Neděle 13. října
Richard hned ráno, zhruba v 7 hodin, opět pářil Shindu. Ale tentokrát jim do toho vstoupil Kiburi, takže je vyrušil.

Bikira žere dobře oloupaná jablka, vařenou mrkev, přesnídávku, banány, burizony a rozinky, ale zatím odmítá většinu zeleniny.

Středa 16. října
Podařilo se zvážit Kambu (86,3 kg), Kijivu (88,9 kg) a Kiburiho (21,9 kg).

Po dopoledním úklidu chovatelé spojovali u chápanů novou samici Ricu se stávající skupinou. Tu vypustili do venkovní klece, přepustili Ricu do expozice a poté skupině otevřeli šubr. Spojování proběhlo velmi dobře. Rica se držela trochu stranou a ostatní se k ní postupně přibližovali. Kromě občasného vyhrožování či šťouchání ze strany Melody a Benjiho bylo vše v naprostém pořádku.

U chápanů se také radují z nového přírůstku: samice Tatula 16. října porodila

"Zhruba dvě hodiny po spojení jsme se velmi divili, když Talula začala rodit své čtvrté mládě. Jelikož měla menší břicho než při předchozích březostech, nepočítali jsme s tím, že by rodila tak brzy, a měli jsme tudíž jisté obavy, aby skupina v rámci ochrany mláděte nenapadala čerstvě zapojenou Ricu. Naštěstí vše proběhlo bezproblémově. Zkušená Talula o mládě velmi dobře pečuje a Rica se se skupinou sžila natolik dobře, že tráví noci v objetí s dvouletou Tamarou," konstatuje s odstupem kurátor primátů Vít Lukáš.

Sobota 19. října
Podařilo se dokončit expozici kotulů, ta původní byla zničena při červnové povodni. Chovatelé do ní umístili nového chovného samce Josého z Olomouce. Postupně k němu budou v odstupech týdnů přidávat samice, aby si u nich José mohl vybudovat patřičný respekt.  

Dorazila také nová chovná samice lemura bělopásého z Kolína nad Rýnem.

Neděle 20. října
Díky pěknému počasí si gorily letos zřejmě naposled užily venkovního výběhu. Bikira už zase dobře žere, vše včetně zeleniny.

Ke kotulovi Josému chovatelé přidali první mladší samici, která ještě neměla mládě. Samice s mláďaty totiž mohou mít z nového samce strach a chovat se k němu agresivně. Důvod je prostý: v přírodě nový samec ve skupině většinou zabije mláďata, jejichž otcem je jiný samec. Proto to postupné taktické spojování.

Podívejte se na amatérské video chovatele Martina Vojáčka. Zaznamenal, jak se Josému podařilo ukořistit při krmení krabici se sarančaty:

Čtvrtek 31. října
Chovatelé ve spolupráci s údržbáři v pavilonu kompletně vyměnili štěpku a nainstalovaly se špalky, které od povodně gorilám chyběly. Zejména ty pod oknem do přípravny. Teď mohou i mláďata opět v klidu pozorovat přípravy krmení a nahlížet do ložnic.

Bikira opět stávkuje s jídlem a odmítá některou zeleninu, zvlášť řepu a lilek.  

Pondělí 4. listopadu
Ze Dvora Králové se do nové expozice na Opičích ostrovech ve spodní části zoo konečně vrátily guerézy pláštíkové. V červnu jich urychleně odjelo osm, vrátily se s novým, zhruba třítýdenním mládětem. 

Neděle 10. listopadu
Richard oslavil narozeniny (reportáž s novým gorilím hlavolamem zde).

Ke kotulovi Josému přidali chovatelé další samici, tentokrát samici Hobitku s mládětem. Srovnali se bez problémů.

Středa 13. listopadu
Přesně po měsíci Richard opět páří Shindu.

Úterý 19. listopadu
Bikira má bohužel opět zdravotní problémy, její aktuální stav veterinář neustále konzultuje s kolegy a humánními lékaři. Čekají ji další vyšetření a je možné, že ji bude nutné znovu uspat. Zatím ji tedy chovatelé opět oddělili do zázemí. 

Jinak je v pavilonu vše v pořádku, gorily tráví spoustu času hledáním kousků potravy v dřevítce a okusováním větví. Už se k nim přidává i ani ne roční Nuru, jak je vidět na videu. "Listí a kůra větví jsou nedílnou součástí gorilí potravy. Úžasný je způsob, jakým protahují větve mezi zuby, dokonce i ostnaté, jako má třeba akát. Naprosto dokonale je oholí," vysvětlil kurátor.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Dělají to blbě, ale vůbec o tom nevědí. S Pohlreichem U Václava

Tady je všechno špatně, myslí si Zdeněk Pohlreich, když v převlečení za instalatéra navštíví hostinec U Václava v...

Místo chemie nasaďte predátora. Zatočí s roztoči hubícími stromy i keře

Ačkoli je skutečné jaro ještě daleko, je právě nyní nejvyšší čas poskytnout rostlinám na vaší zahradě přírodní zbraň...

I čivava je pes. Potřebuje socializaci a bez pravidel přeroste přes hlavu

Pro spoustu lidí je kukuč čivavy s velkýma očima roztomilost sama. Hýčkají si ji jako miminko a nemají potřebu ji...

KVÍZ: Mořský jednorožec i vosa bez křídel. Co víte o neznámých zvířatech?

Každý pozná psa a kočku, každý ví, jak vypadá holub nebo lev. Někteří živočichové jsou však trošku opomíjení, málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak na kachnu, kterou ohromil módní návrhář Berky porotu v MasterChef

Návrhář Pavel Berky se pustil do vaření v soutěži MasterChef, která nedávno odstartovala na Nově, a sklidil obrovský...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

VIDEO: Sobota patří v Zoo Praha gorilám. Ohrožený druh oslaví svůj den

Mezinárodní den goril je od roku 2017 vyhlášen na 24. září, letos se tedy slaví teprve potřetí. Vzhledem k ohrožení,...

Kojení Nurua už štve i Richarda. Vždyť slaví v neděli sedmé narozeniny

Jako v každé rodině s dětmi, i v rodinné skupině goril v pražské v Troji je občas pěkně veselo. Třeba když odrůstající...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....