Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Richard si narozeninový hlavolam užil, i když byl zpočátku nedůvěřivý

  19:10aktualizováno  19:10
V Zoo Praha připravili chovatelé v rámci oslavy 22. narozenin gorilího samce Richarda pro gorilí skupinu nový enrichment, což je jakýsi způsob obohacení života zvířat v zoo. Aby se gorily zabavily, ztížili jim chovatelé přístup k oblíbeným pamlskům: dolovaly je z desky s našroubovanými PET lahvemi, naplněnými přesnídávkou, vločkami a burisony.

Gorily si tedy musely lámat hlavu s tím, jak se k pochoutkám dostat. Když byly dopoledne vypuštěny z ložnic do expozice, už je čekaly rozhozené olistěné větve, kousky kořenové zeleniny či burisony ve štěpce. V neděli jim chovatelé po pavilonu navíc poschovávali navrtaná dřevěná polínka s ukrytými rozinkami. I na ty musí gorily použít nástroj, aby se k oblíbené pochoutce dostaly.

Nedělní gorilí hodování

Po více než hodině bylo jasné, že se nový typ enrichmentu osvědčil, protože se gorily stále ještě snažily dostat jak na přesnídávku, kterou požitkářsky olizovaly z klacíčků, tak na vločky či burisony. A bylo vidět, že sehnat si klacík a podle potřeby ho zkrátit nebo si najít silnější či tenčí je pro ně otázkou okamžiku. Jakmile mají možnost opatřit si nějaký pamlsek, jsou velmi akční. K radosti chovatelů jim nakonec snažení o vydolování kompletního obsahu pet lahví vydrželo přes dvě hodiny.  

Proč se enrichment zvířatům připravuje

A o to jde u enrichmentu především, proto ho gorilám dopřávají prakticky denně. Jeho účelem je zabavit zvířata na co nejdelší dobu tak, aby měla co dělat a rozbil se jim denní stereotyp. "V podstatě nejúčinnější enrichment, který nám doteď vychází, je poschovávat jim různě krmení, třeba rozsypat burisony nebo vločky do štěpky u výloh v expozici. To gorilám zabere opravdu hodně času, protože z ní vybírají zrnko po zrnku," vysvětluje Vít Lukáš, kurátor pražských primátů.

Podobně se gorily chovají ve svém přirozeném prostředí. "V přírodě také chodí z místa na místo, posunou se o metr, o dva, hledají a sbírají kořínky, listy, takže tady je to v podstatě podobné. Vyšťourávat burisony nebo vločky z jemně nadrcené kůry, to je opravdu zabaví na dlouhou dobu. Což jim je vlastní, protože podobně se k potravě dostávají i ve volné přírodě," popisuje Lukáš.

Pro zajímavost se můžete podívat, jak si stříbrohřbetý samec v biosférické rezervaci Dja v Kamerunu připravil a užívá termití hody (více v článku zde):

Jinak musí chovatelé při vymýšlení jakéhokoliv nového enrichmentu samozřejmě dodržovat přísné zásady: například nesmí obsahovat žádný toxický materiál. "V případě PET lahví se žádného problému nebojíme, protože je maximálně rozkousnou nebo roztrhnou, aby se dostaly k obsahu a mohly ho sníst. Dřevěná deska na mříži musí být přidělaná natolik bezpečně, abychom měli jistotu, že se neuvolní, aby třeba nespadla a neublížila jim. Také si musíme být jisti, že si nikde nemohou přiskřípnout prsty a podobně. Musí tam prostě být absolutní fyzická bezpečnost," vysvětluje Vít Lukáš, kurátor pražských primátů.

I náplň PET lahví samozřejmě musí být pro zvířata nejen lákavá, ale i přínosná. "Obsah pro ně musí být hlavně zdravý, proto jim tam nedáváme žádné extra sladké věci, spíše dietní, jak jsou burisony, ovesné vločky nebo i tu přesnídávku," řekl kurátor.   

Pro Richarda jsou nejpodstatnější dobroty, narozeniny neřeší

Richard se ze začátku ostýchal a desku s voňavými otvory jen očichal a šel po pavilonu sbírat a okusovat olistěné větve. Nakonec se však u mříže s deskou ukrývající pamlsky pohodlně usadil, trpělivě vyšťourával ovocnou přesnídávku a labužnicky ji z klacíku olizoval. Jen občas hodil po návštěvnících svůj hluboký pohled. Pak se přesunul k druhé mříži, kde zase dlouhé minuty vydržel dolovat z hrdla PET lahve rýžové burisony. 

Gorily se snažily klacíky v přesnídávce co nejvíce namočit, aby měly co...

Gorily se snažily klacíky v přesnídávce co nejvíce namočit, aby měly co olizovat.

Kiburi se všemožně snažil dostat k obsahu PET lahví.

Kiburi se všemožně snažil dostat k obsahu PET lahví, jednu se mu nakonec podařilo vytrhnout.

I samice si přišly na své, u mříží s deskami hodovaly hlavně Shinda a Kijivu. Zručně si podávaly a lámaly klacíky, aby se dostaly k voňavému cennému obsahu v "petkách". Obě mláďata, tříletého Kiburiho i téměř ročního Nurua, deska s vábně vonícími otvory také zaujala. Kiburi se snažil něco vyšťourat alespoň prstem, případně půllitrovou PET lahev přes mříže alespoň ukroutit nebo utrhnout.  Hledal prostě jednodušší cestu, jak se k dobrotám dostat, protože práci s klacíkem teprve musí od starších odkoukat. Nuru zatím podobné snahy jen pozorně sleduje svýma velkýma očima. 

Co je enrichment?

Chovatelská praxe, spočívající v obohacování života zvířat uměle vytvářenými podněty, kdy se chovatelé snaží simulovat podmínky či situace z přirozeného prostředí daného druhu. Tyto podněty částečně změní jejich životní prostor tak, aby je stimuloval k chování podobnému chování zdravého zvířete žijícího ve volné přírodě. Přírodní objekty, nebo objekty vytvořené speciálně za tímto účelem (například různé hlavolamy, často konstruované tak, aby zvíře motivovaly k řešení nových situaci, kdy je zvířeti odměnou například pracně získaný pamlsek), mají za úkol zvířatům zpestřit denní režim, zabavit je a rozbít každodenní stereotyp.

"Enrichment se zaměřuje na podporu vhodného chování druhu a splnění fyzických a psychických potřeb zvířete. Dalším účelem enrichmentu je poskytovat zvířatům nové podněty, které jim mohou pomoci udržet jejich schopnost přizpůsobit se stresu a změnám životního prostředí," upřesnil zoolog Vít Lukáš.

Autor:
  • Nejčtenější

Uhlířina či grenadýrmarš. To jsou jídla chudých, která stále inspirují

Některá vařily ještě naše babičky, jiná jídla už zavál prach dávných staletí. Původ mnohých z nich už dnes ani...

Hosté metr a půl od sebe? Nesmysl, říká televizní šéfkuchař Kašpárek

Ztráty jeho restaurace šplhají k milionu korun. A není sám. „Mnohé podniky tuhle krizi nepřežijí,“ říká známý televizní...

Chleba podle čtenářů: nemusí být kvasový, i z droždí může být luxusní

Výzva, abyste posílali své pekařské výtvory, nám doslova zaplnila e-mailové schránky. Z toho je vidět, jak je tato...

KVÍZ: Znáte nekrásnější zahrady světa? Seznamte se, jsou inspirativní

Milujete zeleň a procházky po krásných zahradách jsou pro vás čirou radostí? Přijměte pozvání na procházku po deseti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růst salátu a další zeleniny urychlíte v pařeništi. Výroba je snadná

Pokud si vyrobíte pařeniště, klidně ze starých prken a materiálu, co dům dal, můžete za pár týdnů sklízet vlastní salát...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

Pavilon goril bude dražší o třicet milionů, které přidal magistrát

Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř třicet milionů korun víc, než...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY s AJ Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...