Žvýkačka je dobrý sluha, ale špatný pán. Zvlášť když se dostane do vlasů

  • 0
Celé věky lidé něco žvýkají, ať už pražvýkačky, v podobě různých druhů pryskyřic, nebo moderní žvýkačky s různými příchutěmi. Když se ovšem taková žvýkačka dostane, kam nemá, je to pohroma. A dá se ta použitá ještě nějak upotřebit?

Bez legrace

Žvýkačka na koberci? Pokud se přihodí nepříjemnost tohoto typu, panika je namístě, dostat ji pryč opravdu není legrace.

Zkuste ohřát ocet. Neměl by mít přímo teplotu varu, ale musí být horký. Pak je třeba nanést ho na koberec, chopit se kartáče a postižené místo řádně vydrbat.

VIDEO: Na skvrny způsobené dětmi platí led, zubní pasta či pěna na holení

Dejte to k ledu

Žvýkačku zmrazte, pak ji lehce odtrhnete.

Na žvýkačku přilepenou na podrážce můžete vyzkoušet princip: Strčte to do mrazáku. Napřed ale botu vložte do mikrotenového sáčku a ten na místo se žvýkačkou silně přitiskněte. Po zmrazení ho stačí odtrhnout.

Vlasy v ohrožení

Žvýkačka ve vlasech je katastrofa.

Dostala se vám žvýkačka do vlasů a ze samého zoufalství už saháte po nůžkách? Zadržte, vyzkoušet se dá olej nebo burákové máslo. Přilepenou žvýkačku jedním či druhým omastěte a chvíli počkejte. Měla by pak jít vydrolit.

Zachraňte okno

Máte stará okna a registrujete, že se okenní tabule hýbe? Chce to samozřejmě tmel, ale jestli není hned při ruce, dočasně pomůže pár žvýkaček.

Na svetr nepatří

Žvýkačka na svetru: dejte ho do mrazáku

Co dělat, když se vám žvýkačka dostane na oblečení? Odpověď naštěstí znáte: Zmrazte to.

Postižený oděv dejte do mrazáku, a až bude dostatečně ztuhlý, musíte ji rychle tupým nožem seškrábnout. Na hladkých materiálech je lepší zapůsobit na žvýkačku teplem, to znamená vyfénovat ji. Zbude-li po ní mastný flíček, odmastíte ho snadno přípravkem na praní.

SOS pro brýle

Sklíčko vypadlé z brýlových obrouček může znamenat menší katastrofu. Než stačíte navštívit optika, žvýkačka vás podrží, a to doslova. Sklo totiž raz dva přichytí.

Domácí výroba

Ilustrační snímek

V Americe se žvýkačky vyráběly už v 19. století, u nás se o jejich existenci řada lidí dozvěděla během osvobození v roce 1945, právě díky americkým vojákům.

V té době se také mnozí začali pokoušet žvýkačku vyrobit doma. A to se dá i dnes, stačí si pořídit gumovou hmotu, kukuřičný sirup, moučkový cukr a barevné želé. Ale nejde samozřejmě o „zdravou“ bez cukru.

Staňte se rybářem

Do odpadu vám spadla nějaká cenná drobnost a vy řešíte, jak ji nejlépe vylovit? Jednou z možností je vytvořit si provizorní udičku z rybářského závažíčka, k němuž zespodu přilepíte použitou žvýkačku. A hned můžete začít chytat.