Jarní péči o střechu nepodceňujte. Zabráníte větším škodám i výdajům

  • 0
Přestože letošní zima nebyla bohatá na sníh, střechy domovů potrápily proměnlivé teploty a časté srážky. Občasné sněhové pokrývky, led a minusové teploty navíc mohly poškodit některou střešní část.
Na jaře se často zjistí, že je nutnéchalupě nebo chatě věnovat další várku péče.

Jaro je tu a teploty stoupají, proto odborníci doporučují zkontrolovat střechu po zimě. Kromě vnější strany střechy, se zaměřte na okapy, hromosvod a podkroví.

Záleží-li vám na zachování a funkčnosti vaší střechy, pravidelné kontroly byste neměli podceňovat. Běžné kontroly na jaře a podzim můžete zvládnout sami, v případě extrémních povětrnostních podmínek, zjevného poškození střechy nebo úniků vody je pak třeba oslovit odborníky.

Věčný boj s okapy. Na opravu svépomocí raději zvolte skládačku

Důkladnou kontrolou střechy můžete předejít řadě problémů a ušetřit peníze vynaložené na pozdější opravy většího charakteru. „Každé případné zatékání se po delší době projeví degradací dalších konstrukcí. Mohou to být shnilé konstrukce krovu, ale i popraskané omítky blízko děravých žlabů a svodů. A náklady na opravu nakonec mohou přesáhnout cenu původní drobné opravy,“ vysvětluje Michal Ponec, manažer marketingu a rozvoje obchodu českého výrobce betonové střešní krytiny Betonpres.

1. Prozkoumejte vnější část střechy

Pokud jste při kontrole střechy zjistili, že jeden z hřebenáčů na střeše je...

V první řadě je třeba vizuálně zkontrolovat vnější stranu střechy. Pokud je to možné, použijte žebřík a vyhněte se stoupání přímo na krytinu, abyste předešli jejímu možnému poškození.

Nejprve očistěte střechu od případného napadaného nepořádku. Zaměřte svou pozornost na možné praskliny a lomy na taškách, které se mohou objevit zejména u starších střech. Poškozené kusy střešní krytiny je třeba vyměnit, jelikož i nejmenší praskliny se mohou v důsledku mrazu rozšiřovat a umožnit protékání vody.

Nárazový vítr mohl vychýlit některé tašky, a proto zkontrolujte, zda jsou všechny na svém místě. Pokud jsou posunuty nebo zvednuty, vraťte je do správné polohy.

Poškozený hřebenáč vyměňte včas a ušetřete tisíce na opravách podkroví

Zkontrolujte také protisněhové zábrany. Prověřte jejich upevnění, dotáhněte šrouby, a v případě poškozených kusů je vyměňte.

„Je důležité neopomenout při kontrole žádné střešní komponenty. Nejkritičtější místa jsou taková, kde se potkávají různé části střešního pláště, tedy například střešní krytina s klempířskými prvky, okolí střešních oken a komínů či nejrůznější úžlabí, nároží a hřebenáče. Zde vedle vizuální kontroly doporučujeme také manuální kontrolu, zda nejsou některé prvky uvolněné,“ připomíná Ponec.

2. Zkontrolujte okapy a hromosvod

Při montáži háků nezapomeňte, že okap je třeba vyspádovat.

Další fází v jarní preventivní prohlídce střechy by měl být úklid napadaného nepořádku v okapech i na samotné střeše. Prohlédněte okapové roury, zda jsou plně průchodné, a pokud jsou ucpané, nebojte se použít prudký proud vody ze zahradní hadice.

Případné nečistoty ve žlabech můžete vymést obyčejným koštětem. Prořezané nebo děravé okapové žlaby je pak lepší okamžitě vyměnit.

Revize hromosvodu nesmí být starší pěti let, jinak pojišťovna nezaplatí

Bude to něco stát, ale škody, které může způsobit ostatním konstrukcím nefunkční okapový systém, jsou mnohonásobně větší. Zároveň se doporučuje prověřit, jak stabilně jsou žlaby a svody upevněny v hácích a objímkách.

Závěrečným úkonem, v rámci vnější strany domu, je kontrola hromosvodu, zda jej někde nepoškodil například sjíždějící sníh.

3. Prohlédněte podkroví

Střešní okna mohou být řazena do sestav jak nad sebou, tak vedle sebe.

Po dokončení vnější kontroly je důležité prozkoumat podkroví. Přestože střecha může vypadat bezvadně zvenčí, problémy související se zatékáním můžete objevit uvnitř.

Zaměřte se na kontrolu okolí střešních oken, výlezu a případně okolí komína. Tyto oblasti mohou trpět nedostatečnou těsností, což může způsobit zatékání vody během jarních přeháněk.

Alkohol, či oškrábat? Plísně hyzdí domovy a škodí. Zbavte se jich navždy

Zpozornět byste měli zejména při případném hromadění vlhkosti, plísní nebo výskytu hub na dřevěných částech krovu. Je důležité řešit tyto problémy okamžitě, abyste předešli větším škodám.

Jarní kontrola střechy není složitá, a dokonce nezabírá ani moc času. Vyžaduje však zodpovědný přístup a důslednost. Odměnou za vaši péči bude jistota, že se můžete spolehnout na vaši střechu nad hlavou.