Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

  • 5
Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či plíseň. Nedovolte jim, aby vám zkazili radost z úrody.

Mšice

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Mšice jsou jedním z největších škůdců. Z rostlin vysávají mízu a tím je oslabují. Listy se začnou kroutit nebo opadávat. Když se mšice přemnoží, začne se na listech objevovat mazlavý černý povlak.

Před mšicemi rostliny ochrání i přírodní postřiky

Preventivně odstraňujte plevel, v němž se můžou množit vajíčka. Šetřete s dusíkatými hnojivy.

Můžete zkusit přípravky na přírodní bázi, většinou ovšem pomohou jako prevence. Pokud už se mšice přemnožily, mohou pomoci chemické přípravky.

K růžím vysaďte afrikány nebo levanduli

Molice

Také molice (na snímku molice skleníková) dokážou pěkně zdecimovat úrodu.

Molice jsou malé světlé mušky. Lákají je letní druhy zeleniny, ale i okrasné květiny. Nejraději se přisávají na spodní stranu listů, kde vylučují medovici.

Listy se deformují a žloutnou. Trus molic, který ulpívá na listech, je navíc živnou půdou pro plíseň. A molice, stejně jako mšice, přenášejí rostlinám nebezpečné virové choroby.

Nejlepší ochranou je prevence, pomáhají lepové desky nebo postřik, který musíte několikrát opakovat. Hubí totiž živé jedince, na vajíčka nefunguje.

Krtek

Sice vám „vyzdobí” zahradu krtinci, ale zaslouží si vzít na milost. Ostatně je to chráněné zvíře. Když vám rejdí v půdě, znamená to, že je úrodná a plná živin.

Krtek nemusí být příjemný nájemník, zabít ho však nesmíte. Můžete se jen pokusit ho vyhnat.

Provzdušňuje zeminu a odstraní spoustu škodlivého hmyzu. Nejlepší je krtince neodstraňovat, protože když se otvor zavalí zeminou, krtek přispěchá udělat další otvor, a tudíž další hromádku.

Pokud se s ním opravdu nedokážete smířit, vyžeňte ho ze zahrady s pomocí elektroakustického nebo solárního odpuzovače. Zabít ho nesmíte.

Slimáci

Plzák španělský

Slimáci mají rádi snad všechnu zeleninu. Sbírejte je pravidelně ráno a večer. Kontrolujte hlavně vlhká, tmavá zákoutí, kde se schovávají.

Pak je předhoďte slepicím, prasatům, nebo je zlikvidujte horkou vodou či solí. Pokud se vám to zdá drastické, pak je odneste, ale někam opravdu hodně daleko.

Nejlepší zbraní proti slimákům je prevence. Vytvořte jim překážky, aby se na záhony vůbec nedostali. Odradí je hradba s hrubým povrchem nebo posyp z písku, vápna nebo popela, ale i jehličí či drcené skořápky. Řešením jsou i speciální granule.

Vosy

S končícím létem vosy slábnou a umírají, na zahradě už nebudou obtěžovat dlouho.

Vosy zbožňují ovoce, a když se přemnoží, nedovolí vám ani v klidu si posedět na zahradě (když krmí larvy, vrhají se i na jídlo, viz video níže).

Lze na ně nastražit podomácku vyrobené pasti, například nalít na dno lapací lahve trochu sladkého sirupu či piva. Existují i nejrůznější lapače s návnadovými roztoky a insekticidní postřiky.

Pokud objevíte vosí hnízdo, zachovejte klid. Pro likvidaci můžete použít (ideálně večer) speciální pěnu ve spreji, která obalí hnízdo tak, že se vosy nedostanou ven. Sprej má odpuzující efekt, takže hmyz už se nevrátí.

12. srpna 2015

Padlí

Padlí se může objevit nejen na růžích (na snímku), ale i na cuketách, okurkách či jiné zelenině.

Padlí je houbová choroba, která v suchém teplém počasí napadá listy a stonky rostlin, ale může se objevit i na jiných částech rostlin. Rostliny vypadají jako pomoučněné, zasychají, přestávají růst, listy ztrácejí barvu.

Prevencí je hlavně nepřehnojování dusíkem. Pokud se padlí vyskytne, můžete zkusit zahrádku zachránit fungicidními postřiky. Ty si ovšem vybírejte a nakupujte podle konkrétního druhu napadených rostlin a aplikujte podle návodu.