Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Na beton epoxidové nátěry, na praskliny pomůže mikrovlákno, radí odborník

  0:05aktualizováno  12:05
Ve čtvrtek od 10 do 12 hodin odborník na malování a natírání odpovídal na vaše dotazy týkající se problematiky vnitřních i vnějších nátěrů. Zdůraznil především důležitost přípravy podkladů, než se pustíte do malování a vyřešil i mnoho dalších otázek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Burza

Kvalitní výmalba je základem zdravého bydlení. Máte-li děti a domácí mazlíčky, měli byste malovat každé dva roky. Jak snadno, ale správně vymalovat byt? Jak se zbavit zdraví škodlivých plísní a jak správně používat biocidní přípravky?  Ptali jste se specialisty Pavla Vorálka z české firmy HET, výrobce nátěrových hmot.

Zde najdete všechny otázky i odpovědi

Až pominou současná omezení, rozjede se mnoho lidí na své chaty a chalupy, aby je dali po zimě do pořádku. Natírat budete určitě i dřevěné lavičky, terasy nebo pergoly. 

Čtenáře Martina například zajímalo, jak vybírat barvu tak, aby se neodlupovala. „Jak si mám pamatovat, kterou značkou jsem natíral před lety? Je tedy možné je jakkoliv kombinovat?“ ptal se.

„Myslím, že většinou není problém v kombinaci různých značek, pokud jde o typově podobné výrobky. Problém můžete mít, pokud přetřete například čerstvý nátěr olejovou lazurou nějakou vodou ředitelnou lazurou, což jsou výrobky složením příliš rozdílné. Vy asi ale řešíte dle zmíněných značek nátěr syntetickou barvou na kovový podklad. Základem je podklad důkladně připravit – starý nátěr, pokud je dostatečně soudržný a neloupe se, je potřeba odmastit, očistit od veškerých nečistot a lehce zdrsnit,“ vysvětluje Vorálek.

Nesoudržný starý nátěr je třeba úplně odstranit. Dobře připravený povrch je základem pro životnost dalších nátěrů. Další častou chybou bývá nedostatečná vrstva. Při dodržení pokynů jednotlivých výrobců na přípravu podkladu a doporučený počet vrstev nového nátěru můžete podle specialisty syntetické barvy kombinovat i od různých výrobců.

Zdeno zase „bojuje“ s přípravou stěn pomocí mýdlové vody, která se obvykle doporučuje. Pavel Vorálek však vyvádí čtenáře z omylu. „Před běžným malováním není potřeba omývat zdi mýdlovou vodou, pokud nejsou nějak mastné. Stačí zbavit se prachu, pavučin, nečistot a pokud je původní nátěr nemastný a soudržný, můžete malovat. Pouze v případě mastnoty na původní malbě je potřeba zeď napřed odmastit, aby vodou ředitelná malba dobře držela. Pak je potřeba nechat omytou stěnu důkladně vyschnout,“ doporučuje.

Štětka, váleček nebo pistole?

Pavla trápí malování ve starém domě s rákosovými stropy. „Je na starou malbu na zdech a stropech starého domu s rákosovými podhledy a nepříliš soudržnou omítkou výhodnější nanášet novou malbu štětkou, válečkem nebo stříkáním pistolí?“ ptá se.

„Záleží na původní malbě, která byla v minulosti na strop použita. Nedisperzní, takzvané klasické malby se po namočení válečkem obvykle poškodí a přetírají se proto štětkou nebo stříkáním. Disperzní nátěr by měl jít přetřít i válečkem,“ radí specialista.

Pokud je nesoudržná už omítka, těžko se to podle něj takto na dálku hodnotí. Soudržný podklad je základem pro každé malování. V tomto případě bude pravděpodobně výhodnější malovat štětkou nebo objednat malíře.

Řeč přišla i na tapetování. Čtenáře zajímalo, zda je staré nátěry před tímto procesem dobré oškrábat i přes nebezpečí poškození starých omítek.

Že opět nejvíce záleží na soudržnosti starých nátěrů, dokládá i tento příklad. „Pod tapetami také musí být podklad pevný a soudržný. Nedisperzní malby je potřeba oškrábat, soudržné disperzní nátěry lze přelepit. Při tapetování a následném vysychání lepidla vzniká poměrně velké pnutí a nedostatečně soudržný podklad nemusí vydržet. Opět bych doporučil poradit se s malířem, který stav omítek a současných nátěrů zhodnotí přímo u vás. A typ tapet vybírejte dle užitných vlastností – je-li potřeba tapetu omyvatelnou, nebo stačí běžná papírová,“ radí Vorálek.

Problémy se mohou objevit nejen ve starých, ale i v nových domech. “Mám novostavbu a v ní vyzděné příčky z pórobetonu. Na několika místech se mi ve finální omítce objevily dlouhé vlasové trhliny, došlo k ‚propsání‘ spojů tvárnic, odhaduji, že trhliny jsou široké v desetinách milimetrů. Otázka zní, jakou hmotou trhlinky před výmalbou vytmelit?“ ptá se Jiří Vašíček.

Odborník považuje za nejjednodušší použít barvy s výztužnými mikrovlákny, které tyto trhlinky dokážou přemostit a zakrýt. V případě tmelení je potřeba praskliny proškrábnout špachtlí, napenetrovat a použít takzvaný lehčený tmel, který je dostatečně pružný a dobře přetíratelný. Pro tento případ se příliš nedoporučují klasické akrylátové tmely v kartuších.

Pavel Vorálek radil i s natíráním betonové podlahy v garáži. „Pro nátěry jednoznačně doporučuji dvousložkové epoxidové nátěry. Vynikají mechanickou odolností, ale také odolností proti ropným a chemickým látkám, takže nátěr nepoškodí kapající olej či palivo. V případě vodou ředitelné epoxidové barvy získáte výše uvedené vlastnosti a při aplikaci se navíc vyhnete nepříjemnému rozpouštědlovému zápachu. Důležitá je také odolnost proti teplým pneumatikám. Epoxidy jsou v tomto případě dokonale odolné, nejsou termoplastické, jako běžné a levné, například vodou ředitelné akrylátové nátěry na podlahy, které teplá pneumatika dokáže poškodit a utrhnout od podkladu,“ doporučil odborník.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Slupky nevyhazujte. Ochudili byste se o slušnou dávku vitaminů

Ve slupkách banánů, jablek, okurek a dalších plodů se skrývá spousta účinných látek, které byste neměli nechat...

Prací v michelinské restauraci si příliš nevyděláte, říká vítězka MasterChefa

Premium Jako sedmnáctiletá ohromila porotu pořadu MasterChef Česko svým kuchařským talentem i neotřelými nápady a soutěž...

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Pět kroků k dokonalé fasádě. Jak postupovat krok za krokem

Fasáda je vizitkou každého domu. Vedle estetické funkce chrání stěny před znečištěním, škodlivými mikroorganismy a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...