ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Burza

Na beton epoxidové nátěry, na praskliny pomůže mikrovlákno, radí odborník

  • 1
Ve čtvrtek od 10 do 12 hodin odborník na malování a natírání odpovídal na vaše dotazy týkající se problematiky vnitřních i vnějších nátěrů. Zdůraznil především důležitost přípravy podkladů, než se pustíte do malování a vyřešil i mnoho dalších otázek.

Kvalitní výmalba je základem zdravého bydlení. Máte-li děti a domácí mazlíčky, měli byste malovat každé dva roky. Jak snadno, ale správně vymalovat byt? Jak se zbavit zdraví škodlivých plísní a jak správně používat biocidní přípravky?  Ptali jste se specialisty Pavla Vorálka z české firmy HET, výrobce nátěrových hmot.

Zde najdete všechny otázky i odpovědi

Až pominou současná omezení, rozjede se mnoho lidí na své chaty a chalupy, aby je dali po zimě do pořádku. Natírat budete určitě i dřevěné lavičky, terasy nebo pergoly. 

Čtenáře Martina například zajímalo, jak vybírat barvu tak, aby se neodlupovala. „Jak si mám pamatovat, kterou značkou jsem natíral před lety? Je tedy možné je jakkoliv kombinovat?“ ptal se.

„Myslím, že většinou není problém v kombinaci různých značek, pokud jde o typově podobné výrobky. Problém můžete mít, pokud přetřete například čerstvý nátěr olejovou lazurou nějakou vodou ředitelnou lazurou, což jsou výrobky složením příliš rozdílné. Vy asi ale řešíte dle zmíněných značek nátěr syntetickou barvou na kovový podklad. Základem je podklad důkladně připravit – starý nátěr, pokud je dostatečně soudržný a neloupe se, je potřeba odmastit, očistit od veškerých nečistot a lehce zdrsnit,“ vysvětluje Vorálek.

Nesoudržný starý nátěr je třeba úplně odstranit. Dobře připravený povrch je základem pro životnost dalších nátěrů. Další častou chybou bývá nedostatečná vrstva. Při dodržení pokynů jednotlivých výrobců na přípravu podkladu a doporučený počet vrstev nového nátěru můžete podle specialisty syntetické barvy kombinovat i od různých výrobců.

Zdeno zase „bojuje“ s přípravou stěn pomocí mýdlové vody, která se obvykle doporučuje. Pavel Vorálek však vyvádí čtenáře z omylu. „Před běžným malováním není potřeba omývat zdi mýdlovou vodou, pokud nejsou nějak mastné. Stačí zbavit se prachu, pavučin, nečistot a pokud je původní nátěr nemastný a soudržný, můžete malovat. Pouze v případě mastnoty na původní malbě je potřeba zeď napřed odmastit, aby vodou ředitelná malba dobře držela. Pak je potřeba nechat omytou stěnu důkladně vyschnout,“ doporučuje.

Štětka, váleček nebo pistole?

Pavla trápí malování ve starém domě s rákosovými stropy. „Je na starou malbu na zdech a stropech starého domu s rákosovými podhledy a nepříliš soudržnou omítkou výhodnější nanášet novou malbu štětkou, válečkem nebo stříkáním pistolí?“ ptá se.

„Záleží na původní malbě, která byla v minulosti na strop použita. Nedisperzní, takzvané klasické malby se po namočení válečkem obvykle poškodí a přetírají se proto štětkou nebo stříkáním. Disperzní nátěr by měl jít přetřít i válečkem,“ radí specialista.

Pokud je nesoudržná už omítka, těžko se to podle něj takto na dálku hodnotí. Soudržný podklad je základem pro každé malování. V tomto případě bude pravděpodobně výhodnější malovat štětkou nebo objednat malíře.

Řeč přišla i na tapetování. Čtenáře zajímalo, zda je staré nátěry před tímto procesem dobré oškrábat i přes nebezpečí poškození starých omítek.

Že opět nejvíce záleží na soudržnosti starých nátěrů, dokládá i tento příklad. „Pod tapetami také musí být podklad pevný a soudržný. Nedisperzní malby je potřeba oškrábat, soudržné disperzní nátěry lze přelepit. Při tapetování a následném vysychání lepidla vzniká poměrně velké pnutí a nedostatečně soudržný podklad nemusí vydržet. Opět bych doporučil poradit se s malířem, který stav omítek a současných nátěrů zhodnotí přímo u vás. A typ tapet vybírejte dle užitných vlastností – je-li potřeba tapetu omyvatelnou, nebo stačí běžná papírová,“ radí Vorálek.

Problémy se mohou objevit nejen ve starých, ale i v nových domech. “Mám novostavbu a v ní vyzděné příčky z pórobetonu. Na několika místech se mi ve finální omítce objevily dlouhé vlasové trhliny, došlo k ‚propsání‘ spojů tvárnic, odhaduji, že trhliny jsou široké v desetinách milimetrů. Otázka zní, jakou hmotou trhlinky před výmalbou vytmelit?“ ptá se Jiří Vašíček.

Odborník považuje za nejjednodušší použít barvy s výztužnými mikrovlákny, které tyto trhlinky dokážou přemostit a zakrýt. V případě tmelení je potřeba praskliny proškrábnout špachtlí, napenetrovat a použít takzvaný lehčený tmel, který je dostatečně pružný a dobře přetíratelný. Pro tento případ se příliš nedoporučují klasické akrylátové tmely v kartuších.

Pavel Vorálek radil i s natíráním betonové podlahy v garáži. „Pro nátěry jednoznačně doporučuji dvousložkové epoxidové nátěry. Vynikají mechanickou odolností, ale také odolností proti ropným a chemickým látkám, takže nátěr nepoškodí kapající olej či palivo. V případě vodou ředitelné epoxidové barvy získáte výše uvedené vlastnosti a při aplikaci se navíc vyhnete nepříjemnému rozpouštědlovému zápachu. Důležitá je také odolnost proti teplým pneumatikám. Epoxidy jsou v tomto případě dokonale odolné, nejsou termoplastické, jako běžné a levné, například vodou ředitelné akrylátové nátěry na podlahy, které teplá pneumatika dokáže poškodit a utrhnout od podkladu,“ doporučil odborník.