Pokojové rostliny vzduch zvlhčují a čistí od formaldehydu či benzenu

  • 0
Lidé, kteří jsou doma a na pracovišti obklopeni pokojovými rostlinami, jsou méně náchylní k nemocem, odolnější vůči stresu a práce i život je více baví. Není divu. Rostliny zvlhčují vzduch a pohlcují řadu škodlivých látek, uvedl magazín Doma.

Pokojové rostliny vytvoří pocit zabydlenosti, zvlhčí vzduch a zbaví ho škodlivých látek.

Většinu dne trávíme v uzavřených prostorách, ať už v kancelářích, obchodních centrech nebo doma. Uvnitř jsme až devadesát procent času, a s tím souvisí rostoucí pozornost věnovaná dopadům tohoto životního stylu na naše zdraví a psychiku. Mnoho lidí už pochopilo, jak důležité je relaxovat po náročném pracovním maratonu a zajít třeba na procházku do přírody.

Také se začíná přisuzovat patřičný význam zeleni na pracovišti a v domácnostech. Tématem, jak pracovní výkon ovlivňují zelené rostliny, se již zabývalo několik studií. Vychází z nich, že zeleň na pracovišti i doma dokáže zlepšit výkon a také podpořit imunitu. Rostliny mají totiž schopnost pohlcovat ze vzduchu látky, které lidem nesvědčí. Ale nejen to. Jsou také schopné zamaskovat místo, které z estetického hlediska není úplně v pořádku.

Klimatizace a škodlivé látky v ovzduší

Význam zeleně na pracovištích vzrostl spolu s příchodem otevřených kanceláří, tzv. open spaces. Klimatizované prostory s nízkou vlhkostí vzduchu vedly k četným zdravotním potížím zaměstnanců.

Fotogalerie 50 druhů osvědčených pokojovek

Na zdraví mají nepříznivý vliv i škodlivé látky, které vylučují tiskárny, kopírky, monitory počítačů (formaldehyd, toluen, benzen a nejrůznější rozpouštědla), koberce, nátěry na zdech, laky, nábytek, různá lepidla, ale také my lidé.

Každý z nás za sebou nechává stopu v podobě mýdla, šamponu, deodorantu či pracího prášku v oděvu. Dokonce i naše tělo produkuje izoprén, aceton, methanol a další látky. Vynásobme to počtem lidí v místnosti a máme nezanedbatelné číslo.

Tomuto „chemickému koktejlu“ jsme vystaveni den co den. V důsledku toho trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy, které mnohdy ústí až v kašel a nachlazení, tedy nejčastější příčiny pracovní neschopnosti.

Čím nám pokojové rostliny prospívají?

Guzmania dissitiflora, Guzmania "Theresa"
Bertolonia ovata (drobné byliny)
Begonia soli muttata (begonia)

Jakékoliv pokojové rostliny jsou v interieru přínosné pro příjemnější klima a čistší vzduch.

  • Rostliny snižují vyčerpání, odbourávají bolest hlavy a podráždění očí.
  • Snižují stres a zlepšují náladu, zvyšují atraktivitu prostředí.
  • Snižují riziko různých onemocnění, kvůli nimž je nutné léčit se doma.
  • Absorbují škodlivé látky, pohlcují prach a špínu, tlumí hluk.
  • Dodávají vzduchu vlhkost.
  • Jsou ekologické, levnější než přístroje na čištění vzduchu a nezpůsobují hluk.
  • Podněcují k lepším výkonům: zaměstnanci, kteří pracují s počítačem, se cítí lépe a jsou produktivnější.

Jak je to se škodlivým formaldehydem a co na něj platí?

  • Nejčastějšími zdroji tohoto plynu jsou izolační pěny a materiály z lisovaného dřeva (překližky), látky a textil, koberce a čisticí prostředky.
  • Lidé, kteří žijí v prostředí znečistěném formaldehydem, si často stěžují na podráždění očí a bolesti hlavy, někdy se mohou objevit také astmatické problémy. Formaldehyd dráždí sliznice očí, nosu i krku a může být příčinou alergických kontaktních dermatitid.
  • Vhodné rostliny: azalka, difenbachie, filodendron, chamedorea, zelenec, šplhavnice (Scindapsus), listopadka, sansevieria, fíkovník kaučukodárný (Ficus elastica), fíkovník benjamina, břečťan či lopatkovec.

Fotogalerie oblíbených pokojovek čistících vzduch

Jaké rostliny si poradí se škodlivým benzenem?

Lopatkovec

  • Benzen se často používá jako rozpouštědlo. Obsahují jej různé oleje, inkousty, nátěry, plasty a pryžové výrobky, tabákový kouř, paliva, syntetická vlákna, plasty, inkousty i čisticí prostředky.
  • Benzen dráždí kůži a oči a působí jako mutagenakarcinogen.
  • Vhodné rostliny: břečťan popínavý, dračinec, listopadka, gerbera a opět i  lopatkovec.

Co člověku způsobuje škodlivý trichloretylen?

  • Obsahuje ho řada průmyslově vyráběných materiálů: například inkousty do počítačových tiskáren, barviva, laky a nátěrové hmoty, fermeže.
  •  Dráždí spojivky a sliznice dýchacích cest, popřípadě kůži. Po nižších expozicích se objevují stavy podobné opilosti, nauzea, dezorientace, po vyšších ospalost až bezvědomí. Může se vyskytovat chronická dermatitida z opakovaného dráždění a vysušování kůže.
  • Vhodnými rostlinami jsou listopadka, lopatkovec a dračinec.

Jak na orchideje, aby vám pěkně pravidelně kvetly?

Jsou účinnější zvlhčovače nebo pokojové rostliny? 

Klima na pracovišti nebo doma se dá samozřejmě zlepšit pomocí zvlhčovače vzduchu nebo přemístěním kancelářské techniky do jiných místností.

Znáte jedovaté pokojovky?

Zkusit ale lze jednoduchý a příjemný způsob, jaký představují pokojové rostliny. Ty uvolňují více než 97 procent absorbované vody zpět do ovzduší prostřednictvím listů a zvyšují tak vlhkost vzduchu.

Koncentraci kysličníku uhličitého, prachu, imisí z kancelářských strojů a jiných škodlivých látek pokojové rostliny naopak účinně snižují a vytvářejí celkově čistší a zdravější pracovní prostředí.

Jaké rostliny domů či do kanceláře vybrat?

Různé druhy rostlin mají různé pozitivní vlastnosti. Jako dobré čističky vzduchu fungují kapradiny ledviník a netík, fíkovníky, břečťan, datlovník a dále pak aglaonema, tlustice, difenbachie, šeflera, chamedorea, žlutokvět(Chrysalidocarpus), zelenec (Chlorophytum), klívie, begonie a dračinec.

Africké fialky jsou takové pokojovky pro sběratele

Mezi rostliny s vysokou spotřebou vody, které napomáhají zvýšit vlhkost vzduchu, patří kapradiny, okrasné traviny (např. Cyperus), fíkovníky, břečťany, filodendrony, lopatkovec (Spathiphyllum), lípěnka africká (Sparmannia africana), kencie (Howea forsteriana) a banánovníky (Musa).

Relaxační a estetické účinky ovšem mají všechny rostliny. Do kanceláře by si měl každý pořídit ty, které v něm vyvolávají nejpříjemnější pocity. U mužů budou favority rostliny nevyžadující přílišnou péči, například kaktusy, tlustice nebo zamiokulkas. U žen kvetoucí sezonní rostliny, hrnkové anturie, kalanchoe, exotické orchideje či zajímavá pachira s propleteným kmínkem.

Relaxace mezi zelení

Hrnkové rostliny podporují pozitivní pracovní atmosféru a motivují k lepším výkonům.

Je dokázáno, že přítomnost rostlin uklidňuje a pomáhá nám cítit se dobře kdekoliv. Studie nově otevřeného nákupního centra například ukázala, že poté, co byly v jeho prodejních prostorách a vestibulech umístěny rostliny, lidé jej začali navštěvovat častěji. Důvod? Rostliny navozují příjemnější atmosféru, rozjasňují prostředí a zvyšují kvalitu vzduchu.

Rostliny v kanceláři pomáhají lépe zvládat stresové situace a redukovat běžné obtíže, jako jsou vyčerpanost, bolest hlavy a podráždění slizničních membrán.

A jdeme nakupovat!

Nezapomeňte, že každá rostlina potřebuje přiměřený prostor, dostatek světla, vody a dalších živin. Před nákupem a výběrem zeleně se tedy raději poraďte s odborníkem.

Odborník vám podle specifik vašeho domova či kanceláře navrhne konkrétní hrnkové rostliny, doporučí jejich rozmístění a poradí s potřebnou péčí.

16. prosince 2017