Naštěstí to není žádná velká věda, stačí rozehřát vosk v odpovídajícím odstínu, lehce přebrousit, podle potřeby „domalovat“ pár čárek v barvě kresby dřeva, a ani nepoznáte, kde rýha ještě před chvílí byla.
Na kousku laminátové podlahy to předvedl minutový manžel Pepa Libický Evě Borské v televizním Receptáři prima nápadů, aby si to také mohla vyzkoušet.
Na poškozený sádrokarton pomůže záplata nebo výztuha. Pak opravu nepoznáte |
Potřebujete jen sadu barvených tavných vosků, špachtli s hoblíkem na zabroušení hran, tavnou páječku a brusnou houbičku na přeleštění povrchu.
Nejprve plastovou špachtlí důkladně uhlaďte povrch rýhy, aby její okraje nebyly roztřepené. Z barvených vosků vyberte základovou barvu, která na vaší podlaze převládá, nebo jejíž odstín jí alespoň nejlépe odpovídá.
Do rýhy nanesete pomocí páječky rozehřátý vosk, necháte zaschnout a místo přebrousíte.
Pak rozehřejte tavnou páječku, na její špičku naberte trochu vybraného změklého vosku a pečlivým nanášením jím opatrně zaplňte celu prohlubeň, který rýhu tvoří.Nanesený vosk nechte v rýze zhruba 7 sekund zaschnout a můžete ho pomocí špachtle srovnat do roviny.
Jakmile hrozí vlhkost, volte na podlahu místo dřeva odolný vinyl |
Poté vyberte vosk v barvě odpovídající kresbě dřeva na podlaze, aby opravované místo bylo po vašem zásahu co nejméně patrné. Vosk si opět rozehřejte a naneste jen na povrch v jemných tazích opět pomocí tavné špachtle (viz úvodní video). Nechte chviličku zaschnout a nakonec opravené místo rozleštěte brusnou houbičkou, tím odstraníte i přebytečný vosk.
Pak už jen očistíte páječku hadříkem, uklidíte nářadí a zkuste opravené místo najít. Pokud jste pečliví a šikovní, po rýze opravdu nebude ani památky a poškozené místo vám nebude připomínat, že se tam něco stalo.
Jaro budí touhu vymalovat byt. Co dělat, když objevíte plíseň |