Dnes je samozřejmé, že dostanete vybrat podle vzorníku.

Dnes je samozřejmé, že dostanete vybrat podle vzorníku. | foto: Dům barev

Jaro budí touhu vymalovat byt. Co dělat, když objevíte plíseň

  • 0
Vymalovat dům či byt můžete kdykoli, ale jaro k tomu vyloženě vybízí. Do malování se můžete pustit sami, stačí dodržet správný pracovní postup. Velmi důležité jsou přípravné práce, například ošetření zdí a odstranění případných plísní, které jsou nejen nevzhledné, ale představují i zdravotní riziko.

Pokud máte v interiéru vlhká nebo nedostatečně izolovaná místa, riziko plísně hrozí právě zde. Nejenže kazí estetický dojem, ale plísňové spory jsou zákeřné, protože mohou způsobit alergické reakce, astmata, podráždění očí a kůže. 

„Pokud narazíte při malování zdi na plíseň, je třeba se jí zbavit. Prvním krokem sanačního postupu by mělo být usmrcení plísní a jejich mechanické odstranění. Plíseň na napadených plochách se nesmí odstraňovat za sucha, aby nedošlo ke vdechování zdraví škodlivých výtrusů plísní a kontaminaci okolí. Napadená místa se proto namočí biocidním přípravkem a plíseň se opatrně odstraní špachtlí. Při aplikaci v interiéru v průběhu nanášení a schnutí je potřeba zajistit důkladné větrání,“ říká Stanislav Polívka ze společnosti Het, která je výrobcem nátěrových hmot.

Jak správně používat biocidní přípravky

Odstranění plísní je nutné provádět do maximální možné hloubky. Na obnažený podklad se opět aplikuje biocidní přípravek, aby aktivní složky mohly proniknout až k plísňovému myceliu hluboko ve zdivu. V případě silného napadení je možné přípravek aplikovat i vícekrát a nechte jej působit minimálně 6 až 12 hodin. 

„Při sanaci napadeného zdiva je vhodné použití přípravku kombinovat s následným přetřením nátěrovou hmotu, která je ošetřena rovněž biocidním prostředkem. Podstatně se tak zvýší preventivní ochrana před dalším možným vznikem plísní. Vhodné jsou biocidní přípravky, které neobsahují anorganicky vázaný chlór. Ten způsobuje vznik nežádoucích hygroskopických solí vedoucích k zasolování a následnému zvyšování vlhkosti zdiva. Další výhodou je, že tyto přípravky nemají bělicí účinky a po jejich aplikaci nevznikají na stěnách fleky,“ upřesňuje Polívka.

Proč vznikají plísně na zdech a jak zajistit, aby se nevracely

Plísně či řasy rostou a množí se tam, kde mají zabezpečený minimální zdroj živin, příznivou teplotu, ale především vlhkost. Často jejich výskyt souvisí se špatně dodržovanými vlhkostně teplotními podmínkami vnitřního prostředí bytu nebo domu (přechod na jiný typ topení, snížení větrání apod.). 

Dobrá příprava uspoří čas úklidu

Čím lépe se připravíte, tím kratší dobu strávíte zametáním seškrábané barvy a utíráním cákanců. Nábytek buď z malovaného pokoje úplně vystěhujte, nebo ho alespoň přesuňte do středu místnosti a dobře zakryjte. Kapky barvy se mohou dostat i na radiátory, zásuvky, světla a okenní tabulky. Proto je také zakryjte igelitem a zalepte izolační páskou.

Další část primárních příčin souvisí se špatně udržovaným objektem, technickými chybami při stavbě, při rekonstrukcích (nedodržení technických norem na tloušťku obvodové konstrukce, vznik tepelných mostů, nevhodné či špatně provedené izolace základů a střešních krytin, nevhodná výměna oken a řada dalších).

Abyste hubení plísní nemuseli příště absolvovat znovu, je třeba vytvořit v bytě takové podmínky, aby k jejich výskytu vůbec nedocházelo. Hlavní je pravidelná výměna vzduchu. 

Jak funguje větrací jednotka

V rámci decentrálního větrání se nainstalují větrací jednotky pouze do obvodové zdi budovy a není zapotřebí provádět komplikované potrubní rozvody. Tyto větrací jednotky jsou řízeny centrální řídicí jednotkou. 

Bývají vybaveny takzvaným rekuperačním systémem, který zajistí pravidelnou výměnu vzduchu za pomoci zpětného zisku tepla. To znamená, že se průběžně větrá, aniž by se ztrácelo teplo.

Příklad instalace lokálního větracího systému s rekuperací

„Větrat je potřeba v každém ročním období. Bohužel je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Právě proto jsou větrací jednotky ideální variantou, jak výměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při výběru je potřeba se zaměřit i na vhodnou nabídku filtrů, hlučnost při provozu a zvukový útlum jednotky,“ říká specialista Martin Preclík ze společnosti Korado, která se v posledních letech začíná zaměřovat i na výrobu podobných jednotek.

Samozřejmě jich najdete na trhu obrovské množství od různých výrobců. Souvisí to i s tím, jak se hromadně utěsnily budovy plastovými okny a tím se omezilo i větrání v rámci mantry šetření energií.

Pravděpodobně pomůže úplně obyčejné pravidelné otevření okna na pár minut několikrát denně. Nejenže si tím osvěžíte vzduch v místnosti, ale zimním suchým vzduchem snížíte vlhkost v místnosti. Prvním krokem by měla být koupě jednoduchého měřiče vlhkosti, který seženete za pár stovek na každém e-shopu s elektronikou. Až zjistíte, jakou máte vlhkost v bytě, začněte řešit příčiny zvýšené vlhkosti.

Navíc se nemusíte bát, že krátkým a intenzivním větráním utratíte větší sumu za vytápění. Ale to je omyl. Stěny teplo absorbují a nestačí vychladnout.

Jak si poradit se škrábáním stěn:

20. listopadu 2009