Akustická deska umí nejen ztlumit hluk, ale „požírá“ i formaldehyd

  • 4
Jak to udělat, aby se nepřenášel zvuk z místnosti do místnosti v domě. Právě toto řeší Fachmani v seriálu, který krok za krokem mapuje postup rekonstrukce rodinného domu. Mají to ztížené tím, že musejí počítat s použitím sádrokartonových příček, které na tom v porovnání s klasickou cihlou nebývají příliš dobře.

„Akustické desky mají plno výhod. Například v našem případě máme vedle sebe ložnici a koupelnu. Takže když se v koupelně pouští voda nebo se někdo sprchuje či fénuje, nemělo by to být tolik slyšet,“ popisuje stavbyvedoucí Josef Beneš. Rozdíl mezi běžnou deskou a akustickou je podle něj značný.

Základní výhodou konstrukcí suché výstavby je, že z hlediska vzduchové neprůzvučnosti mohou při správném zabudování dosahovat stejných, nebo vyšších hodnot než zděné konstrukce při jejich menší tloušťce. Je to zejména díky kombinaci několika materiálů a principů modré akustické desky (membrány) a minerální izolace v dutině konstrukce. Skladba pak akusticky funguje dobře v celém frekvenčním pásmu.

Stavař ji pozná podle toho, že se prodává v modré barvě. Kromě lepších akustických vlastností má taky tu výhodu, že dokáže absorbovat zbytky formaldehydu. Dřív se tradovalo, že se do ovzduší dostával hlavně z dřevotřískového nábytku nebo koberců, dnes se už ví, že obsahovat ho mohou i lepidla na parkety, parfémy, cigaretový kouř a dokonce i dětské hračky.

Proč ten humbuk: dráždí kůži, oči a dýchací cesty. Stojí také za bolestmi hlavy nebo záněty průdušek a plic. Vzhledem k tomu, že formaldehyd patří mezi karcinogeny, může dlouhodobé vystavení této látce způsobit rakovinu.

Stavba akustické příčky je v podstatě podobná jako u běžných příček. „Jen když děláme rastr, musíme dohlédnout, aby se oblepil kolem dokola akustickou páskou. Takže by neměl přiléhat přímo na stěnu nebo podlahu. Tím se vyloučí přenos hluku na ostatní konstrukce,“ připomíná Beneš.

Fachmany můžete sledovat na Primě každé úterý večer před 23. hodinou, reprízu v neděli dopoledne.

Fachmani právě řeší obklad koupelny a počítá se s tím, že se bude obkládat keramikou, tedy klasickými dlaždičkami. Musejí se rozhodnout, jak to udělat, aby se zachovaly akustické vlastnosti sádrokartonových desek, a přitom se dodržela odolnost proti vodě.

Běžně se to dělá tak, že se používají zelené voděvzdorné desky. Pod obklady se používají při standardním rastru dvě desky přes sebe, anebo je možné postavit hustší rastr a použít jen jedinou. Nevýhodou je ztráta akustické pohody.

Beneš proto dává přednost variantě s modrou akustickou deskou, kterou lze použít v jediné vrstvě a při zachování standardních roztečí rastru. Což je daleko snazší, rychlejší, a tak i v konečném důsledku levnější.

Lze přitom použít i modrou akustickou desku, protože je z výroby impregnovaná, takže dokáže odolat i vzdušné vlhkosti bez obav z plísní.