Když zvony odletí do Říma, vyrobte si tradiční velikonoční klapačku a řehtačku

  • 2
Vajíčka, mazance, beránek a pomlázka, šlahačka nebo šmigrust, to vás napadne asi nejdříve, když se řekne Velikonoce. Další tradicí, kterou si můžeme připomenout, je klapání a drnčení řehtaček a klapaček.

Řehtačka a klapačka

Jejich zvuk nahrazoval od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zvonění zvonů, které „odlétly do Říma“. S klapačkami a řehtačkami se vyřádily hlavně děti, které pobíhaly po vesnici či městě, užívaly si pořádný rámus a nikdo jim za to nemohl vynadat.

Velikonoční klapačku i řehtačku si ovšem můžete vyrobit i dnes. Klidně i s vašimi dětmi, určitě to zvládnete.

Co budete potřebovat:

Nářadí a materiál

Materiál

Na výrobu klapačky budeme potřebovat kousek násady od koštěte, pilku, lepidlo, asi 20 cm dlouhé, 2 cm silné a 3,5–4 cm široké prkénko a dva dřevěné kolíčky

Na řehtačku kus překližky cca 15 × 30 cm, dva proužky překližky o šířce cca 4 cm a délce cca 25 cm, 2 míchátka na barvy nebo plochou lištu z tvrdého dřeva, nábytkovou knopku, kus kulatiny o průměru cca 3,5 cm, dřevěné tyčky od nanuků s kruhovým průřezem (nebo týble – spojovací nábytkové kolíčky)

Nářadí

Vykružovací pilka, vrták na panty, pilka, bruska nebo smirek na špalíčku, akuvrtačka a šroubovák, pokosnice

Na dalších stránkách uvidíte postup krok za krokem pro výrobu jednotlivých „nástrojů“ pro obveselení vás i okolí.

Klapačka

1. Naměříme střed

Prkénko provrtáme skrz

V pokosnici si prkénko přesně nakolmo zakrátíme na délku 20 cm, z násady koštěte uřízneme dva kusy v délkách 20 a 10 cm.

Na prkénku si pomocí úhlopříček vyznačíme střed. Na stavitelném vrtáku (nebo vrtáku na panty) si nastavíme průměr kulatiny a prkénko provrtáme skrz. Vložíme kulatinu.

2. Označte úhelníkem

Na čela kulatiny si tužkou orýsujeme čep a rozpor kulatiny.

Konce kulatiny přesadíme o 3,5 cm a pomocí úhelníku označíme. Na čela kulatiny si tužkou orýsujeme čep a rozpor kulatiny, které potřebujeme vyříznout.

3. Tajemství rozporu

Pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku všechny hrany a styčné plochy...

Výrobu rozporu nám usnadní, předvrtáme-li si nejprve jeho konec vrtákem vhodného průměru. Při vrtání je vhodné si kulatinu zafixovat, aby se vrták nesmekl.

Zbytek rozporu dořízneme malou pilkou. Stejně tak i čep, který do něj zapadá. Pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku všechny hrany a styčné plochy zkulatíme, aby čep a rozpor umožňovaly volný pohyb.

4. Sesadíme

Díly na klapačku jsou připravené a opracované, zbývá jen je sesadit a pomocí...

Díly na klapačku jsou připravené a opracované, zbývá jen je sesadit a pomocí dřevěných kolíčků spojit.

Zasuneme čep do rozporu a půl centimetru povysuneme, potom čep zároveň s rozporem provrtáme. Delší kulatinku prkénkem prostrčíme tak, aby konec s rozporem 5 cm vyčníval, prkénko i s kulatinkou zboku provrtáme.

5. Vlepíme kolíčky

Dřevěné kolíčky natřeme disperzním lepidlem (např.Herkules) a malým kladívkem...
Na lepení se hodí disperzní lepidlo.

Dřevěné kolíčky natřeme disperzním lepidlem(např.Herkules) a malým kladívkem vklepneme do předvrtaných otvorů. Dáme pozor, abychom čep s rozporem neslepili napevno. Přesah kolíčků odřízneme a zabrousíme.

6. Můžeme začít klepat

Na konec menšího prkénka které se díky čepu bude pohybovat v rozporu, přilepíme...

Na konec menšího prkénka které se díky čepu bude pohybovat v rozporu, přilepíme zboku dvě půlkulaté lišty nebo kusy přepůlené kulatiny – ty budou tvořit kladívko. Jak se bude čep v rozporu volně pohybovat, kladívko bude tlouci do destičky z prkénka.

Řehtačka

Řehtačka je na výrobu stejně snadná. Základ – ozvučnou část – vyrobíme jako žebříčkové kolo. Jednotlivé stupně tvoří kulaté tyčky od nanuků nebo tenčí týble – dřevěné kolíčky.

Perko, které bude drnkat na kolíčky v ozvučném kolečku, je z dřevěné tyčky na míchání barev nebo z tenké ploché lišty.

1. Začneme čtverci

Na překližku nebo prkénko si nejprve narýsujeme dva čtverce o straně cca 15 cm.

Na překližku nebo prkénko si nejprve narýsujeme dva čtverce o straně cca 15 cm. Narýsujeme úhlopříčky, vyznačíme střed a narýsujeme kolmice, které procházejí středem – tím si usnadníme rozmístění kolíčků.

2. Přidáme kolečka

Vykružovací pilkou o průměru alespoň 12 cm vyřízneme dvě kolečka.

Vykružovací pilkou o průměru alespoň 12 cm vyřízneme dvě kolečka.

3. Otvory pro nanuka

Asi centimetr od okrajů koleček si načrtneme kruh, po jeho obvodu vyvrtáme...

Asi centimetr od okrajů koleček si načrtneme kruh, po jeho obvodu vyvrtáme vrtákem otvory na zastrčení týblů nebo nanukových tyček. Otvory nevrtáme skrz, ale asi jen do poloviny hloubky materiálu, aby tyčky šly vlepit.

4. Obrousíme

Kolečka obrousíme dohladka a hrany lehce zaoblíme.
Naměříme si podle šířky budoucího jazýčku vzdálenost koleček od sebe tak, aby...

Naměříme si podle šířky budoucího jazýčku vzdálenost koleček od sebe tak, aby kolem jazýčku zůstala mezera pro volný pohyb – podle toho si zakrátíme nanukové tyčky nebo týble (u nás cca 8 cm).

Kolečka obrousíme dohladka a hrany lehce zaoblíme.

5. Lepíme

Zakrácené tyčky nebo týble vlepíme do připravených otvorů lepidlem na dřevo...
Pak spojíme přes vlepené kolíčky i s druhým kolečkem.

Zakrácené tyčky nebo týble vlepíme do připravených otvorů lepidlem na dřevo nejprve do jednoho kolečka, vlhkou houbičkou otřeme lepidlo, které přeteklo. Pak spojíme přes vlepené kolíčky i s druhým kolečkem.

V případě potřeby zvětšíme středový otvor podle kulatinky, kterou máme k dispozici a máme hotovu ozvučnou část.

6. Provlékneme kulatinu

Ozvučnou částí provlékneme natěsno tenčí kulatinu, která bude sloužit jako...

Ozvučnou částí provlékneme natěsno tenčí kulatinu, která bude sloužit jako středová osa. Na jedné straně musí přesahovat více, aby se na ni dala navléknout rukojeť ze silnější kulatiny.

7. Jazýček se musí volně točit

Otvory v proužcích musí být o něco větší, než je průměr osičky, aby se jazýček...

Boční díl tvoří dva proužky dřeva nebo překližky, které mají na jedné straně vyvrtané průchozí otvory pro navlečení na středovou osičku. Otvory v proužcích musí být o něco větší, než je průměr osičky, aby se jazýček s boky mohly kolem osy volně točit.

8. Jazýček musí být uprostřed

Na druhé straně jsou spojeny dřevěným dílem, do kterého je vložen ozvučný...

Na druhé straně jsou spojeny dřevěným dílem, do kterého je vložen ozvučný jazýček – plochá lišta (nebo míchátko na barvu). Umístění lišty je vymezeno dalšími kousky lišty tak, aby jazýček byl uprostřed spojovacího dílu.

9. Jenom ke kolíčkům

Spoje zajistíme vruty do dřeva (v případě, že by se jazýček zlomil, můžeme spoj...

Spoje zajistíme vruty do dřeva (v případě, že by se jazýček zlomil, můžeme spoj rozšroubovat a jazýček vyměnit). Tato lišta – jazýček - musí být tak dlouhá, aby zasahovala ke kolíčkům, když bude boční díl navlečen na středovou osu. Přesahující část jazýčku uřízneme.

10. Boční díl na konec

Boční díl navlékneme na osičku volně, tak aby se po ní mohl pohybovat.

Boční díl navlékneme na osičku volně, tak aby se po ní mohl pohybovat, seshora jej zajistíme dřevěným knoflíkem nebo nábytkovým úchytem (knopkou), který bude vlepen napevno, zespoda je na osičku navlečena a vlepena rukojeť z kulatiny.