Dřevěná topůrka seker couvají z trhu, vítězí plast se skelným vláknem

aktualizováno 
Klasickou levnou sekerku najdete snad už jen v železářství nebo hobbymarketu. Kdo touží po něčem lepším a odolnějším, volí dnes spíše sekery s plastovým topůrkem.

Klasické dřevěné topůrko postupně mizí z trhu. | foto: MountfieldProfimedia.cz

"Oproti klasice jsou plastová topůrka lehčí, odolná proti vlhkosti a do rukou se přenášejí daleko menší vibrace," říká Michal Makalouš ze společnosti Mountfield, která prodává sekery Fiskars a Patriot. Podle něj navíc odpadají starosti se zafixováním dřevěného topůrka do hlavy sekery. Navíc těžší dřevěné topůrko se nepodílí na účinnosti sekání, pracuje váha čepele.

Moderní sekery mají jedinou nevýhodu: cenu. Zatímco obyčejnou malou sekeru koupíte za dvě, tři stovky, za moderní výrobky zaplatíte pětistovku a více, u velkých seker i přes tisíc korun. Výměnou získáváte daleko větší odolnost nejen proti vlhkosti, ale zmizí problémy s tím, že by se hlava časem z topůrka uvolňovala. A nestane se, že když se do špalku uhodí topůrkem, tak se prostě zlomí. Plastové sekery se testují i na nebezpečí přejetí zapomenutého kousku traktorem nebo autem.

Plastové topůrko ale sekeře přináší i přidanou hodnotu v tom, ze se daří dobře ji vyvážit za hlavou. Topůrka jsou totiž dutá – plná část je jen v části u hlavy, kde se kov zalisovává do plastu.

Dvě sekery do domácnosti

Kdo pravidelně štípe dřevo, ideálně potřebuje dvě základní sekery. Dlouhou štípací sekeru, většinou se prodávají v délce kolem 70 centimetrů, a kratší univerzální kolem 40 centimetrů. Ta je ideální na jemnější práce, menší polínka či třísky.

Fotogalerie

Štípací sekera je výjimečná tím, že má velmi široký klín, obvykle mívá úhel čepele kolem 35°. Pracuje se s ní obouručně a měla by si poradit i s menšími špalky bez použití klínku nebo kalače. I vzhledem k hmotnosti kolem 2,5 kilogramu.

Univerzální sekery mívají užší ostří, kolem 30°. Jsou menší, obratnější, jednoručně s nimi naštípete dříví na drobnější polínka nebo třísky. Univerzální sekery se prodávají i ve větších délkách, jsou ale určeny pro speciální práce, nejčastěji pro odvětvování.

Větší klouzavost

Moderní sekery bývají potažené teflonem nebo podobným lehce klouzavým materiálem, každý výrobce propaguje svůj obchodní název. Je otázkou, zda to není jen marketing. Po letech používání není možné si představit, že by se vrstva nesetřela, i když výrobci určitě budou tvrdit opak.

Co ale lze předpokládat: na rozdíl od levných seker z hobbymarketu značka zaručuje kvalitu použité oceli. Pořiďte si sekeru s dřevěným topůrkem třeba od Husqvarny a zjistíte, že stojí nejméně tolik jako fiskarska nebo patriotka. Nemluvě o ručně kovaných sekerách (ale to už je kategorie seker pro profesionály nebo fajnšmekry), jejich cena se už počítá v tisících.

Na moderní sekery obvykle výrobce poskytuje dlouholetou záruku. To ale neznamená, že do ní nevylomíte zub. "Většinou se to stane, když nedáváte pozor a narazíte na hřebík. Anebo se mi to osobně stalo, když jsem se pokoušel ji nabrousit na příliš ostré a tenké ostří," doplňuje Makalouš. U sekery je takové ostří zbytečné. Sekera pracuje kinetickou energií, není potřeba brousit ji jako břitvu.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Skauti proměnili staré skříně díky fládrování, barvu naředili pivem

Skauti si sami zrestaurovali staré skříně (vlevo) tak, že jim budou sloužit...

Skauti si evidentně umí poradit v každé situaci. Když jim v pražském středisku MAWADANI dosluhovaly staré skříně a...

KVÍZ: Brnkačka, máňa, kombajn. Jak se vyznáte v malířské terminologii

Živnostník roku Královéhradeckého kraje Michal Rousek z Náchoda se devatenáct...

Každé řemeslo má svoji typickou terminologii. Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří, jak se vyznáte v té malířské...

Vybrali jsme šest vítězů soutěže Nejen barevné proměny

Výherci soutěže Nejen barevné proměny 2018

Zúžit výběr výtvorů našich čtenářů zveřejněných v rámci soutěže Nejen barevné proměny na pouhých šest, které oceníme...

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ SPECIALISTA (33-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 33 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz