Vyrobte dětem houpacího koníka. Zabaví se víc, než kdyby koukaly do mobilu

  • 3
Měli jste jako děti houpacího koně (nebo kohouta) a chtěli byste pro své děti nebo třeba vnoučata podobného? Zkuste jim vyrobit houpacího koně. Model, jaký byste možná podědili po svém pradědovi.
S výhodou využijeme kmitací pilu tzv. dekupírku. Použít můžete i přímočarou.

S výhodou využijeme kmitací pilu takzvanou dekupírku (můžete samozřejmě použít i přímočarou, ale dekupírka nepodřezává, takže tvary se budou lépe řezat na ní), horní frézku, vibrační brusku, (my jsme měli přímo brusný nástroj na bowdenu kmitací pily), akuvrtačku a šroubovák.

Nejprve si nachystáme šablonu.

Nejprve si nachystáme šablonu. Pokud nevěříme svým kreslířským dovednostem, inspirujeme se na internetu nebo v dětských omalovánkách.

Materiál a nářadí

Na výrobu koníka budete potřebovat dřevěnou spárovku o síle 28–30 mm, spojovací kolíčky, vruty do dřeva, provaz z přírodního materiálu, lepidlo na dřevo.

Jen musíme myslet na to, aby tvar hlavy koně nebyl příliš složitý a dal se dobře vyříznout. Pokud si nachystáme maketu z tvrdého kartonu nebo sololitu, může nám posloužit i pro další výrobu.

Koník musí mít pohodlné sedlo a úchyty, aby se děti při houpání dobře držely. Nesmíme zapomenout na ocas, kterým bude koník mávat – proto jsme si nachystali hrubý provaz.

Díly vyřezané podle šablony

Houpací podnože jsme si zjednodušili, nedělali jsme je oboustranně prohnuté, zaoblené jsou pouze z jedné strany kvůli případnému praskání materiálu.

Nejprve si tedy připravíme papírovou nebo sololitovou šablonu a přeneseme jednotlivé díly na spárovku. Sololit je vhodnější proto, že šablonu si můžeme schovat a použít ji vícekrát.

Podle šablony vyřízneme jednotlivé tvary koníka, zaoblíme pomocí frézky a...

Podle šablony vyřízneme jednotlivé tvary koníka, zaoblíme pomocí frézky a obrousíme dohladka. Následují další díly, ze kterých se celý koník sestaví.

Základem koníka je houpací podnož.

Základem koníka je houpací podnož, tu vyřízneme od hrany materiálu. Z jedné strany tedy bude rovná z druhé prohnutá. Její délka je 80 cm, šířka v nejširším bodě je 14 cm. Tvar si můžeme naznačit pomocí prohnuté lišty.

Sedlo je prkénko o rozměrech 42 ×16 cm.

Sedlo je prkénko o rozměrech 42 × 16 cm, zhruba od poloviny jej začneme zužovat až na šířku 9 cm. Namalujeme si středovou osu, aby zúžení z obou stran bylo rovnoměrné.

Stejně tak nohy jsou projmuté.

Stejně tak nohy jsou projmuté. Základem je prkénko o rozměrech 11 × 21 cm. Postupně se zužuje až do šířky jedné strany na 5 cm

Na hlavu koně budeme potřebovat rozměr 24 × 52 cm.

Na hlavu koně budeme potřebovat rozměr desky 24 × 52 cm. Velikost šablony poměrově přizpůsobíme.

Délka příček v podnoži koníka je 30 cm.

Délka příček v podnoži koníka je 30 cm, šířka příček 8 cm, takže celková šířka podnože je ještě o dvě síly materiálu větší, koník bude dostatečně stabilní.

Příčky připevníme na každé straně dvěma vruty, vždy druhý vrut přišroubujeme až poté, co si nastavíme sklon příček podle nohou koníka.

Hlava koníka slouží zároveň na držení, takže kromě očí musíme připevnit i...

Hlava koníka slouží zároveň na držení, takže kromě očí musíme připevnit i úchyty, které jsou řešeny tak, že hlavou skrz provlékneme do vyvrtaného otvoru kulatinku – dřevěný týbl o síle 8 mm.

Na rukojeti použijeme kulatinku z násady od smetáku. Uřízneme 10centimetrové kusy, do hloubky cca 4 cm je provrtáme a nasuneme na průchozí kulatinku. Spoj zajistíme lepidlem.

Do sedla vyřízneme otvor na vložení hlavy.

Do sedla vyřízneme otvor na vložení hlavy. Pomocí vrtačky nebo vykružovací pilky vyvrtáme dva nebo jeden otvor, k němu pak projedeme pilkou a vyřízneme otvor pro zasunutí hlavové části. Před spasováním opět obrousíme dohladka.

Nejprve k sedlu připevníme nohy pomocí dvou vrutů do dřeva a pak rozměříme, jak...

Pak zkompletujeme zbytek koníka. Nejprve k sedlu připevníme nohy pomocí dvou vrutů do dřeva a pak rozměříme, jak mají být nakloněné příčky v houpací části, aby sedlo dobře pasovalo.

Nohy se sedlem připevníme zespoda k příčkám také vruty se zápustnou hlavou.

Hlavovou část vložíme zepředu.

Hlavovou část vložíme zepředu, přišroubujeme zespoda na podnož a k sedlu připevníme pomocí vloženého týble do otvoru vyvrtaného zboku, z jedné strany neprůchozího.

Zvolíme barvu nebo lazuru vhodnou i do exteriéru, abychom mohli koníka nechat...

Místo ocasu připevníme na konec sedátka lano s roztřepeným koncem a provedeme povrchovou úpravu.

Zvolíme barvu nebo lazuru vhodnou i do exteriéru, abychom mohli koníka nechat třeba na zahradě. Stačí jen počkat, než nátěr zaschne a můžeme koníka vyzkoušet.