Momentka z prvoligového utkání mezi fotbalisty Sparty (v červeném) a Opavy

Momentka z prvoligového utkání mezi fotbalisty Sparty (v červeném) a Opavy | foto: ČTK

Opava - Sparta 0:3, kouč Horňák začal vítězně, gól dal i Drchal

• 17
Sparťanští fotbalisté se po dvou ostudných porážkách zmátořili, v závěrečném dějství základní části vyhráli v Opavě 3:0 po gólech Hanouska, Karlssona a Drchala. Úspěšnou premiéru v roli hlavního kouče prožil Michal Horňák.

Sparťané v minulých šesti dnech podlehli doma Karviné 1:3 a v pohárovém semifinále na Slavii padli 0:3.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Poté vedení klubu odvolalo trenéra Zdeňka Ščasného, jehož nahradil dosavadní asistent Horňák. Jeho tým díky výhře udržel šestibodový náskok před čtvrtým Jabloncem.

„Určitě je to dobrý odraz pro naše hráče a náš tým. Po dvou porážkách, kdy jsme dostali šest gólů, psychika hráčů nebyla nejlepší a jsme rádi, že jsme to takto zvládli. Nakonec jsme byli dneska my ti, kteří dali tři góly a doufám, že nám to pomůže před play off, zvedneme se a půjdeme psychicky nahoru,“ řekl Horňák.

Opava se mohla v případě výhry dostat do skupiny o Evropu, ale skončila až třináctá. „Před zápasem jsme tak nějak věřili, že bychom to mohli zvládnout. Hráčům snahu nemůžu vyčíst, ale kvalita byla jednoznačně na straně Sparty,“ uvedl trenéry Opavy Ivan Kopecký.

Proti středečnímu duelu se Slavií chyběli v základní sestavě Sparty vedle potrestaného Kangy také Costa a Plavšič a nahradili je Radakovič, Sáček a Karlsson. Domácí kouč Ivan Kopecký musel sáhnout už ve třetí minutě ke střídání a indisponovaného Stáňu nahradil Schaffartzik.

Sparta měla převahu, ale šance v utkání dlouho chyběly. Až ve 25. minutě nebezpečné vystřelil z dálky Hložek. Vzápětí sebral na levé straně Hanousek míč Zapalačovi, dostal se až do vápna a střelou k levé tyči otevřel skóre.

„Hlavně bych chtěl poděkovat opavským hráčům, protože když jsem navážel balón, tak jsem jako vždycky koukal komu nahraju. A jelikož dobře bránili a všechny obsadili, tak jsem musel vystřelit sám. Bylo to pravou nohou, taková šmudla, ale zapadlo to tam a jsem za to hrozně rád,“ prohlásil obránce Matěj Hanousek, který oslavil ve 131. ligovém zápase premiérovou branku.

Další možnosti měli Drchal a Karlsson, které po Haškově dlouhém pasu dosprintoval až na dostřel opavské branky, ale Šroma nepřekonal. Pokusy domácích končily u defenzívy Pražanů či u Heči. Ve 43. minutě se po Jurečkově pádu ve vápně sudí Houdek počkal na vyjádření od videa, ale penaltu domácí nekopali. Před pauzou ještě přestřelil Zapalač.

Hned na začátku druhého poločasu našel Karlsson zpětnou přihrávkou ve vápně Haška, ale ten ve velké šanci minul. Nespravil si chuť ani následným dalším pokusem o chvíli později, který kryl Šrom. Do další šance vyzval Karlsson Drchala, ale domácí gólman držel těsný náskok.

V 61. minutě už se sparťané radovali z druhého gólu. Sáček přesprintoval od vlastní šestnáctky až k té hostující, kde obešel Simerského a přihrál Karlssonovi, který zamířil přesně k tyči. Blízko zvýšení byl za deset minut Drchal, ale skluzem nedosáhl před odkrytou brankou na Zahustelovu přihrávku.

Největší příležitost domácích na zdramatizování utkání měl v 79. minutě po Jursově centru Žídek, ale hlavičkoval vedle pravé tyče Hečovy branky. Za pět minut mohl zvýšit Frýdek, ale hlavičkoval do tyče. Za domácí nevyužil ještě šanci Juřena a v 88. minutě dovršil skóre po Hložkově přihrávce Drchal.

„Šli jsme do toho, že musíme vyhrát. Ale od začátku až do konce jsme byli všude druzí, prohrávali jsme souboje, nedostávali jsme se dopředu. Za minulé dva zápasy jsme si nevytvořili pořádnou šanci. Takhle hrát nemůžeme, že se nedostaneme pořádně dopředu jinak než dlouhým balonem. Týmy jsou na to už docela nachystané. Když nemáme odražené balony, nevyhráváme souboje, tak těžko budeme vítězit,“ řekl útočník Tomáš Smola.