Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

U Falty a Housky nejsou odchody o penězích, tvrdí olomoucký manažer Minář

  14:19
V zimě odešel do Plzně Šimon Falta, v létě opustí fotbalovou Olomouc také David Houska. Dvě opory týmu, co nakoukly i do reprezentace. Přesto odcházejí prakticky za hubičku, neboť jim po sezoně končily kontrakty a nové odmítli prodloužit. Pro sportovního manažer Sigmy Ladislava Mináře tak trošku noční můra.

Ladislav Minář, manažer olomouckých fotbalistů | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Ale u těch kluků to nebylo o penězích, potřebují změnu,“ povídá před jarním startem ligy. Čtvrtí Hanáci ji zahájí v sobotu na půdě první Slavie.

Bylo dilema, zda Faltu prodat aspoň za něco, nebo udržet, aby týmu pomohl v boji o poháry, byť by pak odešel zadarmo?
Do minulého týdne se vůbec ani neuvažovalo, že by některý z našich hráčů mohl odejít. Příprava, jestli se to dalo nazvat přípravou, byla krátká a nepřepokládali jsme, že by byl prostor některého hráče přivést, natož si ho vyzkoušet. Představa byla taková, že kádr nebudeme měnit, jedině kdyby někdo náhodou odešel, budeme se snažit ho doplnit. O Faltu projevily zájem dva kluby - jeden si chtěl počkat až na léto. A Plzeň do toho vstoupila razantně, chtěla hráče už v lednu a byla ochotná splnit finanční podmínky Sigmy a hráče. Pak už to dilema nebylo, byť jsme neměli náhradu. Musím poděkovat Plzni za velmi vstřícné jednání. Byla to akce tří dnů. Rychlá a neočekávaná.

Jak velký je to zásah do týmu?
Každý je nahraditelný - někdo víc, někdo míň. Zásah to je, protože jde o hráče základní sestavy. Každý hráč má právo z ní někdy vyskočit, i Šimonovi se to stalo během podzimní části; několikrát v základní sestavě nenastoupil, ale je to jednoznačně odzkoušený ligový hráč. Teď určitý handicap máme. Budeme se snažit na jaro jednoho krajního hráče aspoň na hostování přivést. Čeká nás dvacet utkání plus pohár, do toho covid. Je potřeba, aby kádr byl širší. Ale bylo to vážně nečekané, vše směřovalo spíš k tomu, že kluby budou vyčkávat na léto bez finanční kompenzace. Uvidíme, jak se s tím budou prát další chlapci. Na jeho pozici máme Šípa. Je hodně mladý, zatím ještě šanci nedostal, ale třeba je to klíč k tomu, aby začal naskakovat.

Podobná je situace další opory, Davida Housky, jemuž rovněž končí kontrakt po sezoně. Může se stát, že do 8. února, kdy končí přestupní termín, ještě odejde?
V případě dalšího hráče, týká se to hlavně těch, kterým končí smlouvy, už nevím, jaká by to musela být nabídka, abychom to udělali v tomto přestupním období. Musela by hraničit pomalu s nabídkou, kde je hráč ještě rok a půl pod smlouvou. Zatím žádné signály nejsou, že by někdo za Davida takové podmínky nabídl. Nikdy nenechávám jednání o smlouvě na poslední chvíli, většinou jednáme rok a půl dopředu. A celou dobu víme, že prodloužit už nechtějí, chtějí změnu. V Sigmě to není o tom, že bychom těm hráčům nedokázali ještě vylepšit podmínky, ale v jejich případě - jsou tady od žáků - to není o financích. Pořád slyším, že jim musím smlouvy vylepšit, ale nemají to o penězích, leč o změně prostředí.

Olomoucký brankář Michal Reichl slaví výhru nad Zlínem s fanoušky.

V létě končí smlouva také náhradnímu brankáři Reichlovi, z Ružomberku jste za něj už přivedli Macíka. Nechystáte se tak i na odchod jedničky Mandouse, o něhož stojí Slavia?
Ne, kdyby v létě odešel Mandous, museli bychom přivést dalšího brankáře. Uvidíme, jak se bude dařit mladým. Buchta tady byl čtyři roky, Reichy mu dělal dvojku. Pak dostal šanci, deset utkání chytal, nepovedl se mu zápas s Budějovicemi, šel tam Mandous a ten to držel. Za posledních pět let toho v roli jedničky Michal Reichl moc neodchytal. Bude mu dvacet devět let a já mu rozumím, že chce změnu. Strašně moc nad tím přemýšlel, až někdy v listopadu došel k závěru, že půjde i do rizika, jestli angažmá najde, ale smlouvu neprodlouží. Řekl jsem mu, že v ten moment jsem nucen hledat brankáře. Sigma jasně deklarovala, že v zimním termínu nebude o Mandousovi jednat. Můžeme jednat v létě.

Nový generální partner

Generálním partnerem Sigmy se stala sázková kancelář Tipsport, která se do klubu vrací po devíti letech. Neprozradila výši partnerského plnění ani délku smlouvy. Mělo být však jít o dlouhodobou spolupráci s bonusy za postup do Evropy. „Částku nezveřejňujeme, ale jedná se o sumu řádově v milionech korun,“ uvedl vedoucí sponzoringu Tipsportu Lubomír Ježek.

Sigma dlouhodobě hledá mecenáše, který by ji stabilizoval. Na stole má dvě nabídky - na koupi většiny akcií od byznysmena Josefa Lébra a od skupiny podnikatelů a bývalých hráčů v čele s někdejším reprezentantem Davidem Rozehnalem. Těm však nejde o koupi akcií, ale o partnerský vstup do klubu s tím, že by se podíleli na jeho chodu. Před dvěma lety si Sigma pomohla prodejem Androva stadionu městu.

Pomůže vám při posilování příchod nového generálního partnera, společnosti Tipsport?
Spolupráce je na začátku, je na rok a půl, je tam určitý badžet, ale není takový, že bychom hned měli pocit, že musíme nakoupit hráče. O tom to teď není.

Jak jste si vyhodnotil podzimní část - čtvrté místo, herní projev a bodový zisk?
Se čtvrtým místem musíme být spokojeni, byť po jednom kole můžeme být devátí, protože tabulka je našlapaná. Měli jsme lepší utkání a strašně průměrná utkání. Co se týče bodů, tak s nimi spokojeni nejsme. Když budu strašně skromný, měli jsme mít minimálně o tři body víc. V novinách se pořád probíralo, že jsme pětkrát po sobě remizovali 1:1, vždycky po stejném průběhu, kdy jsme vedli; to bylo zklamání. Ale každé mužstvo si řekne, že mohlo mít o tři čtyři body víc. Není ovšem remíz jako remíz. Třeba na Baníku jsme odehráli velmi dobré utkání, v Pardubicích jsem už pomalu odcházel z tribuny a dostaneme gól, s Budějovicemi jsme zase nedokázali dotáhnout vítězství proti soupeři v deseti. Kdybychom měli pětadvacet bodů, nebudu nespokojený.

Na podzim vypadli ze sestavy zkušení hráči - Beneš, Vepřek a Sladký. Brali to jako profíci, nebo jste to s nimi musel řešit?
Profíci neprofíci, znervózněli všichni. Nemyslím si, že máme až takové profíky jako v zahraničí, kde to berou jinak. Nervozita u těch kluků určitě je a je pravda, že s některými jsme mluvili, protože nebyli trpěliví a nedokázali vývoj situace úplně pochopit. Na druhou stranu je to dobře, protože kdyby byl hráč spokojený s tím, že nehraje, bylo by něco špatně. Ale musím říct, že od některých bych čekal víc profesionální přístup a pochopení, že šanci může dostat někdo jiný. Připomínám jim i právě Míšu Reichla, který byl deset zápasů opora, pak mu nevyšel jeden a už se tam nedostal. Oni mají jako hráči v poli mnohem větší výhodu. Ale není to jednoduché u kluků, kteří mají nějaký věk, hráli stabilně a teď z nějakého důvodu o místo přijdou. Debatujeme s nimi. Ve finále je to vždy trenérovo rozhodnutí, on s nimi trénuje v týdnu a vidí, jak se říkají o místo.

Je příjemný luxus mít na lavičce stopera Beneše, který by v mnoha klubech v lize hrával?
Od jara měl svalové problémy - stalo se mu to třikrát. U starších hráčů tahle zranění trvají někdy déle. Přesto, i tento hráč to nevezme, že byl třikrát během půl roku mimo s natrženým svalem, a má pocit, že když se do toho dostane, měl by být hned v sestavě. Jsou to složité věci. Víťa tady od příchodu odvedl kus práce. Řekněme si však na rovinu, že fotbal není spravedlivý v ničem. Luxus? Potřebujete mít na sezonu čtyři stopery. Když jsou tři zkušení, jeden bude vždy nervózní.

Neboť posila Florent Poulolo se vyvedla, což?
U něho je komplikované, že mluví jen francouzsky nebo španělsky, anglicky ne, o češtině se nemůžeme bavit vůbec. Aklimatizace je u něj delší, ale fotbalově zapadl rychle. Jak bude s hráči víc komunikovat, může být daleko lepší. V této fázi nás absolutně nezklamal.

A co útočník Radić, který si od letního příchodu zahrál jen dvanáct minut? Bude lepší?
Pevně věřím, že bude. Trenéři vidí posun. Ze začátku vůbec nechytal tempo naší soutěže, tréninkového procesu. Fotbalista je, ale rychlost, nasazení, je v porovnání se slovinskou ligu neúměrné. Uvidíme teď na jaře.

Olomoucký útočník Jakub Yunis (v modrém) padá po faulu plzeňského stopera Lukáše Hejdy.

Těší vás, že na hrotu po těžkém období procitl Jakub Yunis?
Hrál v posledních čtyřech zápasech, dal dva góly, sebevědomí mu stouplo, pomohl k nějakým bodům. Někde jsem četl, že pro to udělal maximum, že měl i mentálního kouče. Byl z toho špatný, protože to období bylo strašně dlouhé. Jsem rád, ale jsou to jen vlaštovky. Těšit mě to bude, když potvrdí v osmdesáti procentech zápasů, že jde výkonnostně nahoru. Je mladý, má veškeré předpoklady, měl by na jaře ukázat, že je tahounem mužstva.

Dlouhodobě zraněný s plotýnkou je obránce Milan Kerbr. Jak to s ním vypadá?
Není to dobré. Jeho zdravotní stav vůbec neumožňuje, aby s ním trenér mohl počítat. Je na osmdesát procent, ale těch dvacet je strašně důležitých. Nedokážu říct, kdy se to zlepší. Není pravděpodobné, že to bude brzy.

Jaký cíl stavíte před tým do jarní části? Dostat se do evropských pohárů, k čemuž vás motivuje také bonus od Tipsportu?
Rozehrané to je výborně, ale jsme si vědomi, že pokazíte jeden dva zápasy, a může být zase velká šichta se na špici dotáhnout. Teď jedeme na Slavii, možná to bude výhoda, tam hrát hned první. Mužstvo kvalitu má, během podzimu ji i přes ty neskutečné ztráty potvrdilo. Chtěl bych, abychom se pohybovali kolem čtvrtého pátého místa, když to máme takhle rozehrané. Bylo by špatné říct, že když skončíme desátí, tak se nic neděje. Šance je, tak cíl je, zkusit o to hrát.

Autor:

Liga národů 2022-23

Soutěž fotbalových reprezentačních týmů Liga národů se hraje od 2. června do 27. září. Vítěze skupin z nejvyšší úrovně čeká v roce 2023 finálový turnaj, tzv. Final Four. Týmy na čtvrtých místech sestupují o level níž.

Česko - Švýcarsko, Česko - Španělsko, Portugalsko - Česko, Španělsko - Česko.

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 35 26 7 2 63:21 85
2.SK Slavia Praha 35 24 6 5 80:27 78
3.AC Sparta Praha 35 22 7 6 72:40 73
4.1. FC Slovácko 35 21 5 9 59:38 68
5.FC Baník Ostrava 35 15 10 10 60:48 55
6.FC Hradec Králové 35 10 14 11 44:52 44
Mladá Boleslav
3:2 a 1:0
České Budějovice
Mladá Boleslav
2:1 a 2:2
Olomouc
Liberec
0:1 a 0:2
Olomouc
Mužstvo Z V R P S B
11.FK Pardubice 35 9 10 16 42:68 37
12.FC FASTAV Zlín 35 9 9 17 43:60 36
13.FK Jablonec 35 6 16 13 27:48 34
14.Bohemians Praha 1905 35 8 10 17 45:61 34
15.FK Teplice 35 8 5 22 33:59 29
16.MFK Karviná 35 3 10 22 33:63 19

Statistiky

Liberec

Aktuálně nejdelší série porážek

Karviná

Nejtrestanější tým

Liberec

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 4 3 71:19 73
2.FC Viktoria Plzeň 30 22 6 2 53:19 72
3.AC Sparta Praha 30 20 6 4 65:32 66
4.1. FC Slovácko 30 18 5 7 50:30 59
5.FC Baník Ostrava 30 14 9 7 54:39 51
6.FC Hradec Králové 30 9 13 8 38:40 40
7.FK Mladá Boleslav 30 11 5 14 45:48 38
8.FC Slovan Liberec 30 10 7 13 29:38 37
9.SK Sigma Olomouc 30 9 10 11 39:37 37
10.SK Dynamo Č. Budějovice 30 9 9 12 40:46 36
  • Nejčtenější

Plzeň je mistr ligy. Pomohlo jí zaváhání Slavie v Ostravě, Sparta prohrála

Fotbalová liga má po třech sezonách v režii Slavie staronového vládce. Je jím Plzeň, nový mistr české ligy, která slaví...

Fotbalový boss Starka leží v umělém spánku v zahraniční nemocnici

Prezident příbramského fotbalového klubu 1. FK Příbram Jaroslav Starka je v nemocnici mimo Českou republiku s blíže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Sparta 3:1, finále rozhodli domácí za půli, závěr v nedůstojných kulisách

Fotbalisté Slovácka slaví historický triumf. Ve finále poháru na domácím stadionu v Uherském Hradišti zdolali Spartu po...

Slavia - Sparta 1:2, rozhodla Hložkova paráda, oba týmy dohrály v deseti

Sparťanští fotbalisté potřetí v sezoně porazili Slavii. Derby číslo 303 rozhodl na stadionu v Edenu výstavní gól...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Jak přijít k penězům? Zlín řeší nového mecenáše i prodej Condeho

Polepšili si o dvě místa, že by ve fotbalovém Zlíně ale po právě skončeném ligovém ročníku jásali, to ne. „Štve mě, že...

Hložkovo trpké loučení. Kam teď? Blízko je varianta Německo. I s Ligou mistrů

Ze hřiště kráčel zkroušeně, se sklopenou hlavou. Takhle si to nepřál. Loučit se chtěl jinak než porážkou v pohárovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sivok reaguje na ostrá slova majitele Budějovic: Ať klub prodá. Já mám zájem

Premium Bylo by lepší, kdyby nedával žádná vyjádření a radši se staral, aby klub fungoval a nikomu nic nedlužil. To radí...

Šéf Teplic půjde na kobereček. Ale teď musíme zvládnout baráž

Kvalitou kádru by měly být fotbalové Teplice výš, v baráži o první ligu ale může rozhodovat i psychická pohoda a ta je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...