hvězdy v akci

hvězdy v akci - Dvě hvězdy v akci: Harry Kewell se snaží uniknout Hakanu Sükürovi | foto: Reuters

Galatasaray i Arsenal míří do Kodaně

P r a h a - O finalistech poháru UEFA je rozhodnuto. Ve čtvrtečních zápasech si svou účast na vyvrcholení této soutěže v Kodani vybojovaly celky Galatasaray Istanbul a Arsenal Londýn. V Leedsu řádil hlavně Hakan Sükür, který zařídil penaltu a jeden gól vstřelil. Leeds vždy jen dorovnával vedení soupeře a remíza 2:2 mu vstup do finále zavřela. Arsenal předvedl proti Lens kvalitní výkon a jen špatnou koncovkou se připravil o výraznější vítězství, než 2:1. Na postup to však bohatě stačilo.

Leeds United - Galatasaray Istanbul 2:2 (1:2)
Hosté už v úvodu dali najevo, že se výhrůžek smrti nebojí a už po pěti minutách vedli 1:0. Süküra ve vlastním pokutovém území stáhl Woodgate a Hagi penaltu proměnil. Angličané se prosadili zásluhou standardních situací: na Wilcoxův roh nejvýš vyskočil Bakke a vyrovnal. Turecký mistr, který měl historický úspěch své země na klubové scéně na dosah, odpověděl opět Sükürovou zásluhou. Útočník se pro míč vrátil na kraj zálohy, přeběhl s ním půl hřiště a přes bránícího Millse a Woodgatea se probil až k Martynovi, jemuž nedal nejmenší šanci.

V nervózním zápase vyloučil slovenský rozhodčí Michel ve 42. minutě Kewella za to, že údajně šlápl na protihráče, avšak zpomalený záběr ukázal, že mezi oběma hráči sotva došlo ke kontaktu. O minutu později Michel počet hráčů obou týmů srovnal, neboť za běžný faul neváhal vyloučit Emreho. Leeds ani v deseti nesložil zbraně a stejným způsobem, jakým docílil první branky, se dopracoval i ke druhé. Jiskřičku naděje opět vykřesal norský reprezentant Bakke, ale na zvrat už bylo pozdě. Naopak vyhrát mohli Turci, ale Sükürovi už další radost Martyn nedovolil.

RC Lens - Arsenal Londýn 1:2 (0:1)
Domácí tým se za mohutné podpory vyprodaných ochozů od začátku pustil do snahy o vymazání jednobrankového náskoku soupeře, ale jádro obrany Arsenalu pospolu hraje už tak dlouho, že ho náhodné pokusy útočníků Lensu nevyvedly z míry. Domácí hráči se ke střelám dostávali jen z přímých kopů, z nichž ale velké nebezpečí Seamanovi nehrozilo. Naopak permanentní pohotovost znamenaly výpady Thierry Henryho směrem k brance Lens.

V 37. minutě nahrál tento hráč Bergkampovi a Nizozemcův technický oblouček šel jen těsně nad. Krátce před přestávkou se Henry odhodlal k zakončení sám a přízemní střelou překonal Warmuze. V tu chvíli stál před hráči Lensu úkol dát tři góly, aby postoupili, což se ukázalo být nad jejich síly. Chvíli nato mohl sice vyrovnat Sakho, ale tváří v tvář Seamanovi hlavou minul cíl.

Po přestávce dál navigoval Henry spoluhráče na cestě směr Kodaň a jeho střela otřásla tyčí. Následnou Petitovu dorážku Warmuz chytil. Domácí v těch chvílích ztráceli půdu pod nohama, pomohlo jim až dvojí střídání v týmu hostů. Než hráči Arsenalu stačili vstřebat změny, vyrovnal po Coridonově centru Nouma. Stejný hráč měl na noze obrat, ale sám před padajícím Seamanem mířil vedle. Vítězný gól nakonec padl na druhé straně: Overmars se vyhnul ofsajdové pasti a Kanu po jeho přihrávce potvrdil do
odkryté branky postup do finále v hlavním městě Dánska.

Výsledky:
Branka: 73. Nouma - 43. Henry, 86. Kanu.
Rozhodčí: García Aranda (Šp.). ŽK: Silvinho (Arsenal). Diváci: 41.500.
Sestavy:
Lens: Warmuz - Sikora, Queudreu, Fanfan, Ismael - Nyarko, Dacourt, Coridon (75. Rodriguez), Brunel (60. Moreira) - Sakho, Nouma (89. Job).
Arsenal: Seaman - Dixon, Silvinho, Keown, Adams - Vieira, Petit, Ljungberg (70. Overmars), Parlour - Bergkamp (70. Kanu), Henry (81. Grimandi).

Branka: 16. a 68. Bakke - 5. Hagi z pen., 42. Hakan Sükür.
Rozhodčí: Michel (SR). ŽK: Harte - Taffarel. ČK: 42. Kewell - 43. Emre. Diváci: 38.406.
Sestavy:
Leeds: Martyn - Mills, Woodgate, Radebe, Harte (46. Huckerby) - Bowyer, McPhail, Bakke, Wilcox - Kewell, Bridges.
Galatasaray: Taffarel - Capone, Bülent, Popescu - Okan (87. Hakan Sas), Suat (79. Ahmet), Emre, Hagi, Ergün - Hakan Sükür, Arif (46. Hakan Ünsal).