Ostravský stoper Filip Kaša (vzadu) před jihlavským gólmanem Janem Hanušem.

Ostravský stoper Filip Kaša (vzadu) před jihlavským gólmanem Janem Hanušem. | foto: ČTK

Úkolem Kaši je bránit, ale přitom rád útočí. Je to ve mně, říká

• 1
Nejvyšší soutěž fotbalistů má o víkendu přestávku kvůli zítřejšímu finále domácího poháru. Stoper Baníku Filip Kaša doufá, že Ostravští boj o záchranu už zvládnou.

Věděli, že když porazí Jihlavu (3:1), tak budou zase o něco blíže záchraně. A povedlo se. Zatím mají fotbalisté Baníku Ostrava jistotu, že neskončí poslední. Olomouc je už vzhledem k horším vzájemným zápasům nepředstihne.

Teď ještě potřebují udržet pod sebou některý z dalších klubů. Pokud Baník v příštím kole 25. května vyhraje v Teplicích, konečně si bez ohledu na další výsledky oddechne. A uleví si i v případě, že Znojmo nevyhraje v Olomouci, či Bohemians 1905 v Jablonci.

"Myslím, že záchrana je už velmi blízko," řekl ostravský stoper Filip Kaša. O tom, kolik bodů Baník ještě k jistotě potřebuje, nepřemýšlí. "Abych řekl pravdu, tak na tabulku se raději nedívám. Teď máme třicet jedna bodů, a to už je dobré. Snad ještě nějaký zápas vyhrajeme."  Ty už zbývají jenom dva. Po Teplicích budou Ostravští 31. května hostit Slavii Praha.

Filip Kaša měl premiéru v první lize 8. března doma s Příbramí (1:1). Další čtyři duely proseděl na lavičce, načež minulých pět zápasů odehrál celých. A jeho výkony stoupají. Nadchl na hřišti Olomouce, kde dal svůj první prvoligový gól. Trefil se těsně před koncem prvního poločasu za stavu 0:2, a tím výrazně přispěl k obratu na 3:2.

Pozoruje na sobě, že jeho forma stoupá? "Nevím, ale koncentruji se na každý zápas a čím dál tím více si věřím. To, že nyní hraji ligu stabilně, je pro mě nová situace." Byť je stoper, Kaša se rád pouští dopředu. Sólo téměř přes celé hřiště předvedl v Olomouci, ale i v první půli proti Jihlavě, kde jeho střelu srazil na roh brankář Hanuš. "Je to ve mně, baví mě to," přiznal. "Druhý poločas s Jihlavou mi už ale soupeř útočení neumožnil. A už mi i docházely síly, přes týden jsem byl trochu nemocný."

Do útoku se pouštěl už v dorostu. "Ale trenéři se na to dívali různě," podotkl. "Někteří mi to i zakazovali, a na ty jsem byl naštvaný." Kaša hraje od mládeže ve stoperské dvojici s Janem Baránkem. Proti Jihlavě nastoupil s Michaelem Frydrychem, jelikož Baránek nemůže dvě utkání kvůli osmi žlutým kartám hrát.

"To nebyl problém, s Míšou jsem už také odehrál nějaký zápas, rozumíme si. Před zápasem jsme si řekli, jak budeme hrát," uvedl Kaša, který dosud v první lize nastoupil čtyřikrát s Baránkem a dvakrát s Frydrychem. A s ním určitě nastoupí i příště v Teplicích.