Domácí srazila Barankova ruka

• 285
Olomouc - Fotbalisté pražské Sparty zvítězili v úvodním utkání 14. ligového kola v Olomouci 2:0 brankami Baranka a Jarošíka. Brankář Jaromír Blažek udržel posedmé v řadě čisté konto a jeho neprůstřelnost v lize trvá už 695 minut. Olomoučtí fanoušci sice využili příležitosti, že tentokrát v rámci "ozdravné kúry" platí vstupenky sami hráči, ale zdaleka ne všichni, kteří si lístky vyzvedli, přišli své mužstvo opravdu povzbudit.

Ti, kteří v mrazivém odpoledni na Andrův stadión přišli, mohli posoudit, jak se mužstvo mění pod taktovkou Jiřího Kotrby. Nový trenér si z béčka vytáhl do obrany dorosteneckého reprezentanta Hubníka a dal mu šanci zahrát si poprvé ligu. Velmi mladá olomoucká obrana však měla od začátku problémy. Nejvíc ji zaměstnával s velkou chutí hrající Poborský. Už v desáté minutě se prosmýkl mezi dvěma obránci a zblízka nastřelil brankáře Vaniaka.

Pak v rozpětí devíti minut dvakrát naservíroval míč Barankovi, ten však v obou případech mířil vedle. Domácí hru vyrovnali, ale Blažka ohrozila jen Reiterova dorážka v 28. minutě. Těsně před přestávkou sparťan Michalík vystihl, že je Vaniak daleko z branky, zkusil lob z osmnácti metrů, ale míč skončil na tyči.

Po změně stran jako by oba týmy nemohly najít správné tempo. Až v 60. minutě se znovu připomněl Michalík, ale jeho levačka trefila jen boční síť. Slovenský záložník si to vynahradil o čtyři minuty později. Vypálil z přímého kopu a míč se ve zdi odrazil od Barankovy ruky do sítě.

Fotbalista, který právě v Olomouci před lety začínal, tak dostal od rozhodčího Liby dárek k nedělním 29. narozeninám. Protesty domácích byly marné, znamenaly jen ztrátu koncentrace, která vyústila po šesti minutách v druhý inkasovaný gól. K odvrácenému centru se dostal na hranici šestnáctky Jarošík a bombou ho poslal od tyče do sítě.

Domácí několikrát zahrozili až v závěru, ale výsledek už nezměnila. Sparta si tak i po čtrnáctém kole udrží minimálně pětibodový náskok.

V Olomouci vzbudila hodně diskusí první branka, při níž se míč odrazil do sítě od Barankovy ruky. Sám hráč dotek přiznal, i když v tom podle jeho slov rozhodně nebyl úmysl. "Snažil jsem se míči uhnout, otřel se mi o připaženou ruku. Bylo to nechtěné," omlouval se Miroslav Baranek.

Domácí gólman Martin Vaniak, který v prvním okamžiku vehementně protestoval, byl už po zápase mnohem klidnější. Svůj názor však nezměnil. "Ruka to byla a měla se pískat, ale rozhodčí je také jenom člověk a může udělat chybu. My jsme prohráli hlavně proto, že jsme nedali gól," řekl realisticky strážce olomoucké branky.

Podobného mínění byl i domácí trenér Jiří Kotrba. "To je věc rozhodčího a nemá cenu se na to vymlouvat. Udělali jsme dvě chyby a soupeř je potrestal. Z takového tlaku přece musíme vstřelit branku," řekl olomoucký kouč. Na svém druhém utkání v roli olomouckého trenéra však našel i klady. "Viděl jsem nasazení, na jakém se dá stavět."

Kotrbův protějšek Jozef Jarabinský bezprostředně po utkání ukončil debaty na téma sporné branky prohlášením, že žádnou ruku neviděl a na tiskové konferenci to zopakoval.

Přiznal ovšem, že utkání nebylo pro jeho tým jednoduché. "Nový trenér, nová motivace a hodně diváků - to pro nás byla složitá situace. Navíc soupeř hrál dobře a velmi obětavě. Ale hráči těžký zápas zvládli."

OLOMOUC - SPARTA 0:2 (0:0) zápas skončil