Zenit Petrohrad, vítěz Poháru UEFA 2008

Zenit Petrohrad, vítěz Poháru UEFA 2008 | foto: Reuters

Zenit Petrohrad vyhrál Pohár UEFA, triumf slaví i Šírl

• 113
Fotbalisté Zenitu Petrohrad slaví triumf v Poháru UEFA, když ve finále v Manchesteru porazili skotský Glasgow Rangers 2:0. Ze zisku prestižní trofeje se raduje i český obránce Radek Šírl. Stal se tak pátým českým vítězem druhé nejprestižnější klubové soutěže.

Před Šírlem se z vítězství v Poháru UEFA radovali v roce 1997 Jiří Němec a Radoslav Látal v barvách Schalke 04 a před sedmi lety Patrik Berger s Vladimírem Šmicrem v dresu Liverpoolu.

Zatímco Rangers vsadili na totožnou sestavu jako v semifinálové odvetě s Fiorentinou, ruský přemožitel Bayernu Mnichov nastoupil s třemi změnami.

Do zahajovací jedenáctky se vrátili po vypršení trestu Šírl s Aršavinem a nejlepšího střelce soutěže Pogrebňaka, který musel sledovat finále kvůli žlutým kartám jen z dálky, nahradil Tekke.

Zenit absolvoval poslední soutěžní zápas před čtrnácti dny, ale herní pauza na něm nebyla poznat.

Od úvodu jasně udával tempo, a protože Skotové tradičně vsadili na defenzivní taktiku s jediným útočníkem, hrálo se prakticky celý první poločas na jednu branku.

Ve čtvrté minutě vyrobil tým z Glasgow chybu ve středu hřiště, k míči se dostal Fajzulin, přiťukl Aršavinovi, ale ten trefil jen boční síť. Za pět minut se na opačné straně poprvé ukázal Šírl, který nastoupil navzdory problémům s kolenem, kvůli nimž prozatím vypadl z nominace na závěrečné soustředění reprezentace před mistrovství Evropy.

Český bek v poslední chvíli odvrátil nebezpečný přízemní centr Darchevilla. Vzápětí se Šírl postavil k přímému kopu z třiceti metrů, ale brankář Neil Alexander si s tečovaným pokusem poradil. Rangers dokazovali, proč už čtyři zápasy nedostali v Poháru UEFA gól.

Na vlastní polovině postavili obrannou hráz, přes níž se Petrohrad jen těžko prokousával. Zenit tak zkoušel štěstí
z dálky, po půlhodině protáhl Alexandera Aňukov.

Dalšího vzruchu se hlediště v Manchesteru, kde měli převahu skotští příznivci, dočkalo až v závěru poločasu. Už v nastaveném čase zasáhl centr ruku Broadfoota, ovšem píšťalka sudího mlčela.

Po příchodu z kabin Rangers ožili a v 54. minutě se mohli z první vážnější akce dostat do vedení. Davis vysunul Darchevilla a jen skvělý zákrok Malafejeva zabránil gólu.

Z následného závaru neuspěl kapitán Ferguson a pak se marně dožadoval penalty po údajné ruce Denisova.

Nečekaně obsazené finále Poháru UEFA, pro oba celky první v historii, získávalo na obrátkách. V 64. minutě obešel Aršavin vyběhnuvšího Alexandera a jeho pokus vyhlavičkoval z prázdné branky až Papac.

Ruský šampion opět přebíral otěže utkání a osmnáct minut před koncem se dočkal odměny. Aršavin krásně vysunul za obranu Denisova a ten s přehledem poslal balon vedle Alexanderovy nohy.

Za čtyři minuty odmítl pojistku z vyložené pozice Zyrjanov, ale nakonec se gólu přece jen dočkal, když v závěru nastavení doklepl do prázdné branky Tekkeho přihrávku.

Zenit získal první evropskou trofej v historii klubu a navázal na tři roky starý triumf svého domácího konkurenta CSKA Moskva.

Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 (0:0)
72. Denisov, 90.+4 Zyrjanov. Rozhodčí: Fröjdfeldt - Wittberg, Andren (všichni Švéd.). ŽK: Malafejev (Petrohrad). Diváci: 47 726 (vyprodáno).

Petrohrad: Malafejev - Aňukov, Širokov, Križanac, Šírl - Zyrjanov, Timoščuk, Denisov - Fajzulin (90. Kim Dong Jin), Aršavin - Tekke. Trenér: Advocaat.
Rangers: N. Alexander - Broadfoot, Cuellar, Weir, Papac (77. Novo) - Hemdani (80. McCulloch) - Davis, Ferguson, Thomson, Whittaker (86. Boyd) - Darcheville. Trenér: Smith.