RADOST A SMUTEK Fotbalisté Barcelony se radují po prvním gólu do sítě AC Milán.

RADOST A SMUTEK Fotbalisté Barcelony se radují po prvním gólu do sítě AC Milán. Jeho hráči zpytují svědomí. | foto: Albert Gea Reuters

Barcelona v Lize mistrů nekončí, obrat s AC Milán řídil Messi

• 130
Barcelona může dál rozdávat radost ve fotbalové Lize mistrů. V osmifinálové odvetě proti AC Milán už do poločasu dotáhla dvoubrankovou ztrátu díky dvěma zásahům Messiho a krátce po přestávce vstřelil postupový gól na 3:0 Villa, v závěru z brejku dal Jordi Alba na 4:0. Dalším čtvrtfinalistou je Galatasaray Istanbul, který na Schalke vyhrál 3:2.

Real Madrid, Paříž St. Germain, Dortmund a Juventus si čtvrtfinále zajistily už minulý týden, Galatasaray s Barcelonou v úterý. Ve středu je doplní nejspíš Bayern Mnichov, jenž první duel na Arsenalu vyhrál 3:1, a lepší z dvojice Málaga - Porto, které první zápas doma vyhrálo 1:0.

Barcelona - AC Milán 4:0

Že to Barceloně v posledních týdnech nešlo? Že je Messi lehce z formy? Obojí platilo jen do úterního večera. Barcelona téměř celý zápas soupeře přehrávala a Messi dal dva góly. Oba po střelách z hranice pokutového území.

AC Milán před dvěma třemi týdny v úvodním zápase doma Barcelonu do ničeho nepustil, odehrál skvělou partii, ale odveta mu vůbec nevyšla. Inkasoval už v páté minutě, když se jeho pět bránících hráčů jen dívalo na jednoduchou narážečku a se zájmem sledovalo Messiho, jak krátkým švihem z patnácti metrů posílá míč do horního růžku branky.

I když se hosté dál s vypětím všech sil bránili, z ojedinělých protiútoků si vypracovali dvě vyložené šance. V 9. minutě se El Shaarawy dostal za obranu, ale všechno pokazil slabou střelou. A v 38. minutě po hrubce stopera Mascherana běžel Niang téměř z poloviny hřiště sám na Valdése. Vystřelil podél něj, ale trefil jen tyč. A z protiútoku dal Messi svůj druhý gól. Hostující kapitán Ambrosini ve středu pole ztratil míč, Iniesta bleskově přihrál Messimu, ten si připravil míč na střelu a jeho přízemní ránu ze 17 metrů pod bránícím Mexesem brankář Abiatti nechytil. Místo aby to bylo 1:1, bylo to 2:0 pro Barcelonu.

Když v úvodu druhé půle na hranici vápna minul míč ve skluzu levý bek Constant a Villa, do té doby nevýrazný, levačkou vystřelil přesně na vzdálenější tyč, Barcelona v součtu obou zápasů už vedla.

Hosté vystřídali dva hráče najednou, vrhli se do útoku, vytvořili si i pár nadějných možností, ale gól, který by je spasil, nedali. Naopak v nastavení z brejku inkasovali počtvrté.

Barcelona tak po roce ve vyřazovací fázi opět přemohla AC Milán, loni to bylo ve čtvrtfinále. Milán ve Španělsku v Lize mistrů prohrál 0:4 i před devíti lety v La Coruni, kterou doma přitom porazil 4:1.

Branky: 5. a 39. Messi, 55. Villa, 90.+2 Jordi Alba. Rozhodčí: Kassai (Maďarsko). ŽK: Pedro - Boateng, Flamini, Mexes. Poločas: 2:0. První zápas 0:2, postupuje Barcelona.
Barcelona: Valdés - Daniel Alvés, Piqué, Mascherano (77. Puyol), Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro Rodriguez (83. Adriano) , Messi, Villa (74. Alexis Sánchez).
AC Milán: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Boateng, Flamini (75. Bojan), Ambrosini (60. Robinho), Montolivo, El Shaarawy - Niang (60. Muntari).

Schalke - Galatasaray 2:3

V 17. minutě se po závaru po rohovém kopu dostal k míči nehlídaný Neustädter a v pohodě skóroval.

Domácí však postupové vedení neudrželi. Nejprve ve 37. minutě vyrovnal dalekonosnou ranou bývalý hráč Schalke Altintop a tři minuty před pauzou otočil skóre Yilmaz. Útočník Galatasaraye se osmým gólem v LM dotáhl na nejlepšího střelce Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

Schalke zareagovalo v 63. minutě, když se zblízka prosadil Bastos. Galatasaray však ustál tlak domácích a nakonec i vyhrál, protože se v páté minutě nastavení prosadil střídající Bulut.

Německý celek na své půdě poprvé v historii v evropských pohárech podlehl tureckému soupeři. Galatasaray se dostal do čtvrtfinále elitní soutěže poprvé od roku 2001.

Branky: 17.  Neustädter, 63. Bastos - 37. Altintop, 42. Yilmaz, 90.+5 Bulut. Rozhodčí: Eriksson (Švédsko). ŽK: Höger - Drogba. Poločas: 1:2. První zápas: 1:1, postupuje Galatasary.
Hildebrand - Učida, Höwedes, Matip, Kolasinac - Höger (85. Meyer), Neustädter (46. Fuchs) - Farfán, Draxler, Bastos - Pukki (85. Obasi).
Galatasaray: Muslera - Eboué, Kaya (79. Zan), Nounkeu, Riera - Felipe Melo - Altintop, Sneijder (70. Amrabat), Inan - Drogba, Yilmaz (86. Bulut).