Zklamaní němečtí střelci Niclas Füllkrug a Kai Havertz po vyřazení.

Zklamaní němečtí střelci Niclas Füllkrug a Kai Havertz po vyřazení. | foto: AP

12. DEN MS: Konec pro Německo, radost pro Japonce. Postupují i Španělé

• 9
Asi nejšílenější večer prožili fanoušci na fotbalovém mistrovství světa v Kataru. Skupina E nabídla drama, jaké si mnozí přáli. Všechny čtyři týmy během zápasů na chvíli postupovaly. Nakonec se z osmifinále radují Japonci se Španěly, naopak Němci s Kostaričany jedou domů. Ze skupiny F jdou dál Maročané s Chorvaty, naopak končí favorizovaní Belgičané.

Že půjde o parádní podívanou?

To se tušilo.

Že se během ní může stát všechno?

Tomu už věřil málokdo. Přesto, jako kdyby se ve čtvrtek večer katarské Dauhá proměnilo v pohádkové místo, kde nemožné neexistuje. I proto v průběhu večera, ve dvou souběžně hraných zápasech skupiny E v různých chvílích postupovaly do osmifinále všechny čtyři týmy.

Hlavně proto, že na obou stadionech se zápasy otáčely.

Němci podrželi Španěly a Španělé potopili Němce. Nejšílenější večer šampionátu

Španělům totiž bohorovný přístup nevyšel, vedení Álvara Moraty nestačilo, po šesti minutách druhého poločasu Japonci zápas otočili a šokovali tak už druhého favorita na mistrovství. Hlavně díky tomu postoupili do osmifinále z prvního místa a narazí na silné Chorvaty. Z toho druhého je doprovodí Španělé, kteří se střetnou s Maročany.

Prohloupili Němci, kteří po bláznivém průběhu sice porazili Kostaričany 4:2, ale kvůli horšímu skóre v Kataru končí. Ani s Kostarikou přitom nepodali kdovíjak suverénní výkon.

Ve druhé půli dokonce chvíli prohrávali 2:1, než zápas přehoupli na svou stranu. Tak či tak se čtyřnásobní mistři světa se šampionátem loučí podruhé za sebou už ve skupině.

Kostarika – Německo 2:4, bláznivý průběh, čtyřnásobní šampioni v Kataru končí

I skupina F byla až posledního zápasu zamotaná.

Jediná Kanada, která se přitom celý šampionát prezentovala sympatickými výkony, už nemohla postoupit. I tak statečně vzdorovala Maroku, byť nakonec prohrála. A Maroko si díky výhře 2:1 zajistilo trochu překvapivě, byť zaslouženě první místo ve skupině.

Ze tří zápasů inkasovali jediný gól právě od Kanaďanů.

O druhé místo ve skupině si to rozdali Chorvaté s Belgií. I když rozdali, žádný pohledný fotbal to nebyl. Bezgólový zápas nakonec posunul dál turnajem vicemistry světa z Chorvatska.

Naopak Belgičané se svou zlatou generací na mistrovství světa končí, což okamžitě po zápase odnesl i kouč Roberto Martínez, který sám odstoupil.

Belgické fiasko. Zlatá generace se loučí rozhádaná, trenér odstoupil

Co na šampionátu čeká fanoušky v pátek?

Od 16 hodin přijde vyvrcholení skupiny H. Jedno postupové místo už obsadilo Portugalsko, které narazí na Jižní Koreu. Ta, stejně jako Ghana s Uruguayí stále může postoupit.

Podobné to bude i ve večerních zápasech skupiny G, kde má jistý postup do osmifinále Brazílie. Ta se střetne s Kamerunem a Švýcarsko bude hrát se Srbskem. Všechny tři týmy přitom stále mohou postoupit.

Leo, pojď se vsadit. Gólman Szczesny líčí, jak s Messim prohrál 100 eur
Revoluce očima talentu: zažil Ronalda v kabině i francouzskou rozhodčí na hřišti
Fotbal spojil národ. U kriketu či ragby to nevidíte, nechal se unést australský kouč