Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

aktualizováno  13:07
Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu a které ne? A pomůže vůbec vyšší dosažené vzdělání k lepšímu platu?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při procházení nabídek pracovních míst tento trend nelze přehlédnout. Inzerenti nabízí stále více míst vhodných pro středoškoláka stejně jako pro člověka s vysokoškolským diplomem. Pozici elektro konstruktéra juniora, referentky mzdových služeb, projektového specialisty, technologa, vedoucího skladu a řadu dalších mohou zastat jak lidé s diplomem, tak bez něj.

„Napjatá situace na pracovním trhu maže rozdíly mezi středoškoláky a vysokoškoláky, kvalifikovaní a kvalitní kandidáti chybějí napříč obory. Často tak firmy snižují požadavky, aby danou pozici zvládli obsadit,“ vysvětluje Šárka Dort ze společnosti Acamar, která pomáhá velkým společnostem s plánováním a zdroji pro výzkum a vývoj.

Ještě překvapivější jsou ovšem úsudky personalistů v případě, že by se k pracovnímu pohovoru tito dva kandidáti skutečně dostavili. Kdo by hádal, že vysokoškolák má automaticky místo v kapse, mýlil by se. „Pokud je podmínkou pouze SŠ vzdělání, tak vysokoškolák automaticky přednost nemá,“ říká Lenka Pospíšilová z lidských zdrojů SAP Services.

Totéž potvrzuje za státní správu i Jiří Klement z kanceláře hejtmana Krajského úřadu Jihomoravského kraje: „Například v 9. platové třídě je stanoveno vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou. Vysokoškolák se tedy může přihlásit na středoškolskou pozici a bude na něho pohlíženo stejně jako na uchazeče se středoškolským vzděláním.“

Nejvíce se cení praxe

Zkušenosti, zahraniční angažmá, skutečné znalosti a dovednosti jsou přesně to, na co personalisté slyší nejvíce. „V oboru informačních technologií má vždy přednost kandidát s více znalostmi a zkušenostmi, škola nehraje roli. Mnohdy je středoškolák s pracovní zkušeností ve znalostech daleko napřed před absolventem vysoké školy. To se však může lišit podle oboru,“ míní Šárka Dort.

Podobně uvažují i ve strojírenské společnosti Vítkovice Heavy Machinery. „Titul je dobrý předpoklad, ale ne jediná nebo hlavní podmínka. Pokud budou mít oba uchazeči podobný rozsah praxe a zkušeností, vysokoškolák má asi lepší předpoklady místo získat, protože alespoň teoreticky by měl mít širší znalostní základnu než středoškolák. Na druhou stranu máme ve firmě řadu šikovných středoškoláků, kteří nabrali zkušenosti a znalosti delší praxe a jsou dnes velmi zkušení a orientují se,“ říká personální ředitel společnosti Ladislav Botur.

Aby ovšem nedošlo ke zkratce, že akademická hodnost je pro personalisty zcela bezcenná. Ve vyšších platových třídách ve státní správě je vysokoškolské vzdělání podmínkou, stejně jako v soukromé sféře, kde vyžadují specifické odbornosti. „Titul obecně pomáhá ve státní správě – školství, zdravotnictví, výzkumu, ve státních úřadech. Určitý vliv má v neziskovém sektoru, ale nevelký, v byznysu nehraje velkou roli. Ani na vizitkách tady moc tituly nenajdete. Přirozeně, akademická sféra přikládá titulům a zázemí, které představují, vysokou hodnotu. To bylo a patrně i bude nadále,“ shrnuje lektorka Olga Medlíková.

Není diplom jako diplom

Ne každá akademická hodnost má u personalistů stejnou váhu. „Obecně doktorské a inženýrské tituly mají stálou značku, magisterské méně, bakalářské jsou vnímány jako ‚lepší střední škola‘. V minulých letech měly silný kredit tituly ze zahraničních univerzit, dnes už tolik neoslovují, snad i proto, že lidí s těmito tituly přibývá,“ uvažuje Olga Medlíková.

Do hry vstupuje i věhlas alma mater, kde adept akademickou hodnost získal. „U pověsti školy hraje roli spíš to, zda není takzvaně profláklá. Některé vysoké školy mají dost špatnou reputaci, a pokud absolvent pochází z nich, trvá nějakou dobu, než tu nálepku sundá,“ míní lektorka Olga Medlíková.

Zavedených vysokých škol a univerzit si v životopisech uchazečů všímají také ve vítkovických strojírnách, přesto uchazeče nerozřazují jen podle značky. „Velmi nadaný a motivovaný vysokoškolák může vystudovat méně renomovanou vysokou školu, a přesto bude znalostně dál než málo motivovaný student prestižní univerzity,“ poznamenává Ladislav Botur.

Peníze podle výkonu

Všichni personalisté se však shodují na jedné věci, akademicky titul nezajistí zaměstnanci vyšší mzdu, než má jeho kolega s maturitou. „Mzdu člověk nedostává za vysokoškolský diplom nebo maturitu, ale v nejlepším případě za výkon, který v práci podává. Za vyšší mzdu se očekává, že zaměstnanec podává komplexnější výstup, je samostatný, práci odvádí ve vysoké kvalitě a málo chybuje, a tak bychom mohli pokračovat,“ vysvětluje Botur.

Podobně na tom bude i vysokoškolák ve státní správě, který sedí na pozici vhodné i pro absolventa střední školy. „Pokud vysokoškolák vykonává práce zařazené do 9. platové třídy, má plat stejný jako středoškolák. Výše platu se může lišit díky platovému stupni, tedy počtu let započitatelné praxe. Může se stát, že středoškolák s dlouholetou praxí má vyšší plat než vysokoškolák absolvent,“ potvrzuje Jiří Kliment z Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Ani podle vnitřních předpisů České spořitelny vysokoškolské vzdělání plat pracovníka automaticky nezvedá. „Jednotlivé pracovní pozice jsou naceněny podle vnitrofiremních kritérií, akademické tituly výšku platu přímo neovlivňují,“ říká František Bouc z České spořitelny.

Dobrou zprávu pro vysokoškoláky však přináší analýza webu Platy. cz. Podle ní dosažená úroveň vzdělání v Česku přímo ovlivňuje platový strop. Středoškolské pozice mají platový strop po třicítce. Pokud se na ně podíváme z hlediska mzdového progresu, vidíme, že je kratší, než u těch vysokoškolských,“ komentuje výsledky průzkumu Michal Novák za Platy.cz. Zaměstnanec s maturitou dosáhne platového stropu v průměru ve 34 letech. Pracovník, který má vysokoškolské vzdělání 2. stupně, dosahuje nejvyšší průměrné mzdy kolem 44. roku.

V podnikání akademický titul pomáhá, ten manažerský moc ne

Firmy, jejichž jednatelé jsou nositeli akademického titulu, dosahují lepších výsledků než firmy jednatelů bez vysokoškolského vzdělání. Na druhou stranu nositelé manažerských titulů, jako jsou MBA, LLM nebo MSc, obvykle výrazných úspěchů nedosahují. To je výsledek analýzy, kterou poradenská společnost Bisnode provedla na vzorku 130 tisíc společností s ručením omezeným.

V případě titulů umístěných před jménem o míře úspěchu často rozhoduje obor podnikání. Nejvyšší rentability tržeb při nejnižším zadlužení dosahují firmy nositelů MUDr. Ti bývají vlastníky soukromých ordinací. Vysoké ziskovosti dosahují dále firmy s jednatelem, který dosáhl titulu MDDr., tedy zubních lékařů. Nejméně ziskové jsou firmy s jednateli, kteří žádný akademický titul nemají. „Pořízení druhého akademického titulu již žádnou výraznější přidanou hodnotu z pohledu ziskovosti podnikání nepřináší,“ doplnil analytik Milan Petrák z Bisnode.

Pokud jde o tituly za jménem, i zde jsou úspěšnější nositelé akademických titulů. Firmy řízené těmi, kteří dosáhli titulu CSc. nebo PhD., jsou v průměru ziskovější a méně zadlužené než ostatní firmy. Naopak podnikatelé, kteří si pořídili dva či více finančně nákladné manažerské tituly, výrazně úspěšní nejsou. „Akademický titul určitě neuškodí, je to plus. Minimálně prokáže, že je člověk schopen respektovat autority a přizpůsobit se, překonat stres ze zkoušek,“ říká Stanislav Petříček z TP Consulting.

  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...