Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Podnikavec, realista, kreativec, jaký typ pracovníka jste? Zkuste test

Psychodiagnostika je teď v módě. Většina personalistů se snaží přesně mířenými otázkami nebo různými testy při pohovoru zjistit, co jste zač a zda se na danou profesi hodíte. Jak se vidíte vy - jste dobrý obchodník, nebo vás čeká štěstí v administrativě či dokonce v kolektivu umělců?

Na helpdesk pracují především sociální typy. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Různé druhy osobností a profilů lidí se odrážejí na jejich pracovních návycích, stylu práce a přístupu k povinnostem. „Proto je pro nás při výběru vhodného uchazeče důležité zjistit o daném kandidátovi co nejvíce,“ říká Dan Tabery z personálně poradenské společnosti McROY Czech.

Podle něj řada náborářů vychází z typologie uznávaného psychologa Johna L. Hollanda, který rozděluje lidi do šesti typů, přičemž každý typ se hodí na určitý druh práce. Zjistěte, zda jste se neminuli povoláním a na závěr si udělejte test. 

Podnikavý typIdeální obchodník, reprezentant firmy

Umí ovlivňovat, přesvědčovat. Pokud tedy firma hledá někoho na pozici obchodníka nebo reprezentanta, personální agentury se zaměřují na vyhledání podnikavce. „Hollandův model osobnosti napovídá, že by se mělo jednat o typ člověka orientovaného na lidské vztahy. Měl by být ambiciózní, sebevědomý, energický. Ideální kandidát preferuje činnosti vyžadující vysokou míru argumentace, aby se prosadil v silném konkurenčním prostředí,“ vysvětluje Dan Tabery.

Podnikavé osoby mají rády dobrodružství. Spoléhají spíše na sebe, chápou se jako vysoce asertivní a dominantní osoby, které se ovšem občas v jisté míře nevyhnou ukvapenosti a impulsivnímu jednání. Kromě obchodníků a reprezentantů se tito lidé hodí na práci manažerů, obchodních právníků, pojišťovacích agentů, soudců, obhájců.

Realistický typDo výroby s ním

Jsou pro ně vhodné pohybové, manuální, technické činnosti, práce s předměty, stroji, ale i rostlinami a zvířaty. „Realistické typy zaměstnanců hledáme do výroby, do oborů ve strojírenství a stavebnictví. Jsou zaměření na přesnost, výdrž, umí pracovat s materiály. Naopak práce s lidmi a myšlenkami jim příliš nevyhovují. Tito lidé jsou praktičtí a spíše uzavření,“ říká Dan Tabery.

Jsou také aktivní, stabilní a hodně sportovně založení. Možná jsou trochu společensky neobratní, málomluvní, s tendencí k introverzi. Když už komunikují, tak přímo a bez obalu. Ideální jsou pro pozice elektromechanik, strojní mechanik, veterinář, zedník, instalatér, tesař, truhlář, kuchař, mistr praktického výcviku.

Konvenční typAdministrativa, to je jeho

Pro obsazení pozice v administrativě, například mzdové účetní, sekretářky, potřebují personalisté najít uchazeče „konvenčního“. Jedná se o člověka vysoce výkonného, pečlivého, svědomitého a praktického. „O člověka, kterému nevadí sezení na jednom místě a který je mimořádně efektivní, když cítí, že má odpovědnost za čísla a data,“ dodává Dan Tabery z McROY Czech. Konvenční typ podle něj umí dobře zpracovávat informace a má rád jasně nastavené pracovní postupy. Není moc přizpůsobivý, nepřichází se spontánními řešeními a rád pracuje v týmu.

Jsou to praktičtí lidé, kteří jsou ale v sociální oblasti spíše defenzivně ladění. Sami o sobě říkají, že jsou zodpovědní a výkonní. Sedí jim práce sekretářky, bankovní úřednice, mzdové účetní, archivářky, matrikářky, bezpečnostního technika, správce sítě, pokladníka.

Investigativní typChce pracovat na počítači

Když personalista obsazuje IT pozice, vybírá spíše investigativní typ uchazeče, jenž dává přednost činnostem analytickým a intelektuálním. Hledá se člověk se zaměřením na vědu a výzkum, se strukturovaným pracovním prostředím, pevně danou metodikou, bez tendencí vyhledávání vedoucích rolí a sociální závislosti.

Investigativní typy baví matematika a přírodověda. Preferují spíše logický způsob řešení problémů abstraktní povahy. Sociálně se vyznačují opatrným a uvážlivým jednáním, v sociálních vztazích jsou nezávislí, spíše introvertně orientovaní. Stále se vzdělávají, učí se novým věcem, zdokonalují se, postrádají však často schopnost vést a strhnout ostatní. Jaké pozice se pro ně hodí? Biolog, chemik, systémový analytik, programátor, laboratorní asistent, lékárník, chirurg. 

Kreativní typSlužby, marketing, obchod

Využívá intuice, imaginace, kreativity. Uplatní se dobře ve službách, marketingu a obchodu. „Jsou to lidé originální, emocionální, nestálí a dynamičtí, idealisté i lajdáci. Výhodou může být vysoká míra otevřenosti a expresivity. V tvůrčím prostředí jsou nepostradatelnými členy týmu,“ uvádí Dan Tabery.

Pro osoby s uměleckou osobností je typické originální, intuitivní myšlení. Mají fantazii. Hrají na hudební nástroje, komponují hudbu, píší knihy, kreslí, tancují, hrají. V práci chtějí vyjádřit své pocity, nálady, dojmy. Jsou ale nestálí a pociťují averzi k jakékoli konvenčnosti a konformitě. A nejsou moc praktičtí, trochu komplikovaní a nepořádní.  

Typ sociálRád pracuje pro klienty

Mezi poslední typy patří „sociálové“. Společenští, družní a laskaví extroverti většinou tíhnou k pracovním činnostem v oblastech medicíny, podpory klientské sekce, práci na helpdesku. „Vyhledávají prostředí, které by jim umožnilo pracovat mezi podobně orientovanými kolegy, jsou chápaví, prospěšní v sociálních vztazích na pracovišti,“ uzavírá Dan Tabery.

Rádi pečují, pomáhají ostatním lidem, jsou velmi empatičtí. Sdílejí problémy s ostatními lidmi a snaží se je řešit. Sami sebe hodnotí jako chápající, prospěšné a sociálně vřelé jedince. Ideální jsou pro ně místa učitelů, poradců, sociálních pracovníků, sociálních kurátorů, zdravotních sester. 

Test osobnosti

Krátký test, který používají personalisté ze společnosti Trenkwalder, vám také ukáže, na jakou práci se hodíte. Stačí si k ruce vzít tužku a papír a zaznamenávat počet odpovědí a, b, c, d, e. 

1. Jak byste charakterizovali svou manuální zručnost?

a) S touto činností nemám vůbec žádný problém.
b) Pokud mě daná činnost baví a mohu ji uskutečňovat podle sebe, tak dobře.
c) Není to žádná sláva, ale jde to.
d) Co to je manuální zručnost?

2. Co vy a dodržování termínů?

a) Termíny jsou pro mne velmi podstatné.
b) Termíny nemám rád, ve své práci potřebuji volnost.
c) Termíny dodržuji ve skupinových projektech
d) Termíny dodržuji v podstatných záležitostech, např. sjednaná schůzka

3. Jak by vás popsali vaši přátelé?

a) Kreativní osoba.
b) Inteligentní.
c) Komunikativní.
d) Manuálně zručný.
e) Empatický.

4. Do jaké skupiny lidí byste se nejraději zapojili?

a) Připojím se k menší skupince, kde budu poslouchat jejich názory.
b) Do větší a zábavnější, kde poznám plno nových lidí.
c) Nepřipojím se k nikomu, mám rád individuální práci.
d) Do skupinky, kde se živě diskutuje.

5. Jak nejraději trávíte svůj volný čas?

a) Ve své dílně nebo na zahradě.
b) Na kulturních akcích - divadlo, kino.
c) S dobrou knihou.
d) S partou přátel.

6. Do jaké míry vás vystihuje slovo „soutěživost“?

a) Spíše ano, musí to být pro mne zajímavé (do jisté míry).
b) Rozhodně ne, nesnáším soutěživost.
c) Rozhodně ano, kde mohu, tam se zapojím.
d) Spíše ne, tomuto prostředí se snažím vyhýbat.

7. Jaký byl váš nejoblíbenější předmět na základní škole?

a) Matematika, fyzika a chemie.
b) Společenské vědy.
c) Tělesná výchova.
d) Výtvarná výchova.

8. V čem se cítíte být silní?

a) Mou silnou stránkou je porozumění ostatním lidem.
b) V technických záležitostech, moderní technologie.
c) Ve věcech, kde mohu využít svou představivost.
d) Praktické záležitosti, nemám rád teorii.
e) Jsem silný v analýze dat.

9. Jak se stavíte k zadaným úkolům?

a) Beru je tak, jak jsou.
b) Snažím se pochopit okolní zákonitosti.
c) Snažím se, aby výsledek byl přínosný pro ostatní.
d) Snažím se jim vnuknout svou myšlenku.
e) Vždy je dotahuji do zdárného konce.

10. Které ze slov vás nejvíce vystihuje?

a) Touha po moci.
b) Iniciativa, aktivita.
c) Opatrnost, rozvážnost.
d) Logické uvažování.
e) Pasivita, odevzdanost

Výsledky:

Převaha odpovědí a: Manuálně technické pozice
Jste člověk, který má rád jasně definované úkoly, dokážete se přizpůsobit prostředí, ale jste rádi, pokud za sebou vidíte hmatatelné výsledky. Ideálními pozicemi jsou ekolog, elektrikář, modelář, technická podpora, konstruktér, strojní inženýr apod.

Převaha odpovědí b: Vědecko-výzkumné činnosti
Logická provázanost a teoretické poznatky jsou pro vás stěžejní, musíte vědět, jak věci fungují a proč tomu tak je. Ve své práci dokážete pracovat ve skupině, ale máte rádi spíše individuální práci. Ideální uplatnění naleznete na vědecké (akademické) půdě, v oblasti informačních technologií, programátoři, developeři apod.

Převaha odpovědí c: Umělecký typ osobnosti
Vyhledáváte činnosti, kde můžete projevit svou tvořivost. Dodržování konvencí, standardů a pravidel není nic pro vás. Vhodnými pozicemi jsou designér, grafik, marketingový pracovník apod.

Převaha odpovědí d: Sociální činnosti
Jste člověk, jehož cílem je pomáhat ostatním, disponujete schopností vnímat potřeby druhých, umíte se ptát, ale především naslouchat. Ideální uplatnění naleznete v sociální oblasti, ve službách a v oblasti personalistiky.

Specifická osobnost je = Podnikavý typ
Odpovědi: 1b, 2d, 3c, 4c, 5d, 6b, 7d, 8e, 9e, 10e. Všude tam, kde je výzva, jste i vy. Máte rádi soutěživé prostředí a kontakt s lidmi. Vhodnými pozicemi pro vás jsou pozice obchodních zástupců, nákupčích a také vlastní podnikání, prostě cokoli, kde využijete svou energii.

  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražil vám dodavatel elektřinu nebo plyn? Braňte se, možností je několik

Premium Zvyšování cen energií je v současné době žhavým tématem. Měli jste i vy ve schránce dopis, že váš dodavatel musí cenu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Před sto lety byly kšandy nutným doplňkem, dnes jsou ozdobou outfitu

Jejich výrobky nejsou na každodenním seznamu, přesto jsou všudypřítomné. „Bez nich bychom večer neulehli do postele,...

Na trhu práce drží trumfy ajťáci, Černý Petr je pro hotelovky a umělce

I když je hledání prvního místa oproti době předcovidové o něco složitější, nedá se říci, že absolventi nenajdou...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...