Delší oběd, jóga nebo psycholog? Firmy řeší, jak zaměstnance zbavit stresu

aktualizováno 
Začíná to plíživě. Sem tam si člověk přečte článek o „módním“ syndromu vyhoření nebo desatero, jak si rozvrhnout práci. Za pár měsíců už tyto rady začne vyhledávat. Má pocit, že i on už „dohořívá“ a že i on má v práci chaos. Často však tento stav způsobí prachobyčejný stres.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vlivem robotizace a digitalizace řada profesí časem zanikne. Zato se objeví nové. Například happiness manažer, česky manažer štěstí. On bude zodpovědný za to, že v podniku budou pracovat spokojení zaměstnanci, kterým bude na práci záležet. Zní to možná nerealisticky, ale už dnes v řadě firem působí v oddělení interní komunikace někdo, kdo tuto funkci zastává. Plánuje teambuildingy, psychologické kurzy nebo sportovní akce tak, aby při nich zaměstnanci odbourávali nahromaděný stres.

Vyplatí se to. Z analýzy pracovního trhu agentury Grafton Recruitment vyplývá, že až 60 procent Čechů si stěžuje na velké množství práce a téměř dvě třetiny cítí stres a vyčerpání. „Nejčastěji jsou to ženy a lidé se základním vzděláním. Z naší analýzy vyplývá, že pouze 14 procent lidí v práci stres nepociťuje,“ říká marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Naopak 18 procent se stresuje v práci každodenně, více než polovina dotázaných pak napětí pociťuje občas, ovšem pravidelně. Možná by stresovaní zaměstnanci tolik firmy nezajímali, kdyby z toho neplynuly další problémy. „Vysoká míra pracovního stresu výrazně ovlivňuje produktivitu a spokojenost zaměstnanců a způsobuje vysokou fluktuaci. V době nedostatku pracovní síly je to velmi nežádoucí jev,“ dodává Jitka Součková.

Jóga a dlouhé obědy

Když se řekne stres...

Stres je stav organismu, který reaguje na mimořádné podmínky, takzvané stresory.

Z těch psychických, které mohou vyvstat z práce, je to například:

  • velká zodpovědnost
  • brzké termíny
  • obavy ze ztráty zaměstnání,
  • nesplněná očekávání
  • konflikty mezi kolegy
  • šikana

Napětí může způsobit i hlučné prostředí nebo velké teplotní výkyvy.

Existuje i takzvaný pozitivní stres, který bývá krátkodobý.Tento motivující typ stresu podle analýzy Grafton Recruitment zažívá 17 procent zaměstnanců.

Vnitřní pohoda pro své lidi je to, co se dnes zaměstnavatelé snaží v benefitech zachytit. Někdo sází na sport, jiný na vzdělávací programy o duševním zdraví, další ladí délku pracovní doby. „Více než polovina center podnikových služeb poskytuje svým zaměstnancům možnost účastnit se nejrůznějších programů a kurzů zaměřených na odbourání stresu anebo zlepšení soustředění a přes 20 procent zaměstnavatelů z tohoto oboru má dedikovanou osobu, manažera či konzultanta, zodpovědného za psychickou pohodu pracovníků,“ uvádí Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která sdružuje firmy z oboru podnikových služeb.

Podle něj tak firmy reagují nejen na unavené tváře, ale hlavně chtějí vyváženým osobním a pracovním životem předejít, aby stres v práci vůbec nastal. „Zaměstnanci oceňují, když jim v tomto ohledu firma poskytne podporu třeba tím, že je naučí lépe se soustředit, a tím zvládat práci a správně odpočívat,“ míní Jonathan Appleton.

Typickými benefity, které jsou k dispozici přímo v kancelářích, jsou kurzy jógy, odpočinkové koutky, vzdělávací lekce zaměřené na stress management, work-life balance, relaxaci nebo zdravý životní styl. K protistresovým opatřením ale náleží například i delší obědové pauzy, práce z domova, pružný začátek a konec pracovní doby.

Některé firmy využívají psychology

Větší zaměstnavatelé posílají na plac rovnou firemní psychology. Ale to jsou jen ojedinělé případy. Podle tři roky staré studie pouze 16 procent podniků v zemích Evropské unie uvádí, že využívají služeb psychologa. Mezi prvními figurují Švédsko a Finsko, kde si odborníka na duševní zdraví drží více než polovina podniků. Pro srovnání – v Česku se touto službou může pochlubit jen sedm procent firem.

Jednou z nich je například SAP Services. „Všichni naši zaměstnanci mají volný přístup k odbornému poradenství, které pomáhá vypořádat se s obtížnými situacemi v osobním a pracovním životě. Zavolat o radu si tedy může nejen pracovník, ale i jeho rodinní příslušníci,“ popisuje Lenka Pospíšilová z lidských zdrojů společnosti SAP Services.

Podle ní vědecké studie jen potvrzují, že takto zaopatření lidé lépe spí a jsou schopni provést ve svém životě další pozitivní změny. „Psychologové jsou zaměstnancům k dispozici na telefonu 24 hodin. Podporujeme je i v dalších oblastech, například pokud potřebují vyřešit problém z oblasti financí, jsou jim k dispozici finanční experti a podobně,“ doplňuje Lenka Pospíšilová.

Novým trendem je mindfulness

Jen hrstka českých společností – většinou poboček nadnárodních korporací – spouští pro zaměstnance nový benefit, takzvané mindfulness programy. „Mindfulness je vědecká metoda, díky které je možné naučit se pracovat se svými myšlenkami. Hlavními přínosy z pohledu zaměstnavatele jsou spokojenější a výkonnější zaměstnanci, kteří lépe spolupracují se svým okolím, jsou méně ve stresu, lépe se soustředí a jejich práce je efektivnější,“ vysvětluje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Unikátní projekt zaměřený na péči o duševní zdraví Mental Health Allies vyvinula pro svých 1 500 zaměstnanců společnost Accenture. „Snažíme se vytvořit kulturu, kde si každý může promluvit o svém duševním zdraví a ví, jak pomoci kolegovi, který se potýká s problémy,“ představuje novinku Šárka Vránová z Accenture ČR. Program zahrnuje bezplatnou poradnu, on-line kurz, jenž je seznamuje se základními pojmy a způsoby, kterými mohou podpořit svou psychiku, aplikaci zaměřenou na kvalitnější spánek i anonymní chat.

Jak jste na tom s pracovním stresem vy? Hlasujte v naší anketě.

Zažíváte v práci stres?

celkem hlasů: 718

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. října 2019. Anketa je uzavřena.

Ano, skoro pořád. 489
Jen občas. 189
Ne, nikdy. 40

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Delší oběd, jóga nebo psycholog? Firmy řeší, jak zaměstnance zbavit stresu

Začíná to plíživě. Sem tam si člověk přečte článek o „módním“ syndromu vyhoření nebo desatero, jak si rozvrhnout práci....

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Najdete na iDNES.cz