ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Delší oběd, jóga nebo psycholog? Firmy řeší, jak zaměstnance zbavit stresu

  • 50
Začíná to plíživě. Sem tam si člověk přečte článek o „módním“ syndromu vyhoření nebo desatero, jak si rozvrhnout práci. Za pár měsíců už tyto rady začne vyhledávat. Má pocit, že i on už „dohořívá“ a že i on má v práci chaos. Často však tento stav způsobí prachobyčejný stres.

Vlivem robotizace a digitalizace řada profesí časem zanikne. Zato se objeví nové. Například happiness manažer, česky manažer štěstí. On bude zodpovědný za to, že v podniku budou pracovat spokojení zaměstnanci, kterým bude na práci záležet. Zní to možná nerealisticky, ale už dnes v řadě firem působí v oddělení interní komunikace někdo, kdo tuto funkci zastává. Plánuje teambuildingy, psychologické kurzy nebo sportovní akce tak, aby při nich zaměstnanci odbourávali nahromaděný stres.

Vyplatí se to. Z analýzy pracovního trhu agentury Grafton Recruitment vyplývá, že až 60 procent Čechů si stěžuje na velké množství práce a téměř dvě třetiny cítí stres a vyčerpání. „Nejčastěji jsou to ženy a lidé se základním vzděláním. Z naší analýzy vyplývá, že pouze 14 procent lidí v práci stres nepociťuje,“ říká marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Naopak 18 procent se stresuje v práci každodenně, více než polovina dotázaných pak napětí pociťuje občas, ovšem pravidelně. Možná by stresovaní zaměstnanci tolik firmy nezajímali, kdyby z toho neplynuly další problémy. „Vysoká míra pracovního stresu výrazně ovlivňuje produktivitu a spokojenost zaměstnanců a způsobuje vysokou fluktuaci. V době nedostatku pracovní síly je to velmi nežádoucí jev,“ dodává Jitka Součková.

Jóga a dlouhé obědy

Když se řekne stres...

Stres je stav organismu, který reaguje na mimořádné podmínky, takzvané stresory.

Z těch psychických, které mohou vyvstat z práce, je to například:

  • velká zodpovědnost
  • brzké termíny
  • obavy ze ztráty zaměstnání,
  • nesplněná očekávání
  • konflikty mezi kolegy
  • šikana

Napětí může způsobit i hlučné prostředí nebo velké teplotní výkyvy.

Existuje i takzvaný pozitivní stres, který bývá krátkodobý.Tento motivující typ stresu podle analýzy Grafton Recruitment zažívá 17 procent zaměstnanců.

Vnitřní pohoda pro své lidi je to, co se dnes zaměstnavatelé snaží v benefitech zachytit. Někdo sází na sport, jiný na vzdělávací programy o duševním zdraví, další ladí délku pracovní doby. „Více než polovina center podnikových služeb poskytuje svým zaměstnancům možnost účastnit se nejrůznějších programů a kurzů zaměřených na odbourání stresu anebo zlepšení soustředění a přes 20 procent zaměstnavatelů z tohoto oboru má dedikovanou osobu, manažera či konzultanta, zodpovědného za psychickou pohodu pracovníků,“ uvádí Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která sdružuje firmy z oboru podnikových služeb.

Podle něj tak firmy reagují nejen na unavené tváře, ale hlavně chtějí vyváženým osobním a pracovním životem předejít, aby stres v práci vůbec nastal. „Zaměstnanci oceňují, když jim v tomto ohledu firma poskytne podporu třeba tím, že je naučí lépe se soustředit, a tím zvládat práci a správně odpočívat,“ míní Jonathan Appleton.

Typickými benefity, které jsou k dispozici přímo v kancelářích, jsou kurzy jógy, odpočinkové koutky, vzdělávací lekce zaměřené na stress management, work-life balance, relaxaci nebo zdravý životní styl. K protistresovým opatřením ale náleží například i delší obědové pauzy, práce z domova, pružný začátek a konec pracovní doby.

Některé firmy využívají psychology

Větší zaměstnavatelé posílají na plac rovnou firemní psychology. Ale to jsou jen ojedinělé případy. Podle tři roky staré studie pouze 16 procent podniků v zemích Evropské unie uvádí, že využívají služeb psychologa. Mezi prvními figurují Švédsko a Finsko, kde si odborníka na duševní zdraví drží více než polovina podniků. Pro srovnání – v Česku se touto službou může pochlubit jen sedm procent firem.

Jednou z nich je například SAP Services. „Všichni naši zaměstnanci mají volný přístup k odbornému poradenství, které pomáhá vypořádat se s obtížnými situacemi v osobním a pracovním životě. Zavolat o radu si tedy může nejen pracovník, ale i jeho rodinní příslušníci,“ popisuje Lenka Pospíšilová z lidských zdrojů společnosti SAP Services.

Podle ní vědecké studie jen potvrzují, že takto zaopatření lidé lépe spí a jsou schopni provést ve svém životě další pozitivní změny. „Psychologové jsou zaměstnancům k dispozici na telefonu 24 hodin. Podporujeme je i v dalších oblastech, například pokud potřebují vyřešit problém z oblasti financí, jsou jim k dispozici finanční experti a podobně,“ doplňuje Lenka Pospíšilová.

Novým trendem je mindfulness

Jen hrstka českých společností – většinou poboček nadnárodních korporací – spouští pro zaměstnance nový benefit, takzvané mindfulness programy. „Mindfulness je vědecká metoda, díky které je možné naučit se pracovat se svými myšlenkami. Hlavními přínosy z pohledu zaměstnavatele jsou spokojenější a výkonnější zaměstnanci, kteří lépe spolupracují se svým okolím, jsou méně ve stresu, lépe se soustředí a jejich práce je efektivnější,“ vysvětluje Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Unikátní projekt zaměřený na péči o duševní zdraví Mental Health Allies vyvinula pro svých 1 500 zaměstnanců společnost Accenture. „Snažíme se vytvořit kulturu, kde si každý může promluvit o svém duševním zdraví a ví, jak pomoci kolegovi, který se potýká s problémy,“ představuje novinku Šárka Vránová z Accenture ČR. Program zahrnuje bezplatnou poradnu, on-line kurz, jenž je seznamuje se základními pojmy a způsoby, kterými mohou podpořit svou psychiku, aplikaci zaměřenou na kvalitnější spánek i anonymní chat.

Jak jste na tom s pracovním stresem vy? Hlasujte v naší anketě.

Zažíváte v práci stres?

celkem hlasů: 718

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 16. října 2019. Anketa je uzavřena.

Ano, skoro pořád.
Ano, skoro pořád. 489
Jen občas.
Jen občas. 189
Ne, nikdy.
Ne, nikdy. 40