Na konec roku firma nařídila dovolenou, já už ale žádnou nemám. Co teď?

aktualizováno 
Volno mezi vánočními svátky většinu z nás potěší. O to víc, pokud se majitel firmy právě rozhodl nám ty čtyři dny dát navíc, když ke konci roku stejně moc kšeftů není. Co ale dělat v případě, kdy firma zavírá, ale nařídila dovolenou a my už tu svou vyčerpali? Na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá advokát Kamil Tvarůžka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Šéf nám včera oznámil, že si od 23. do 31. prosince máme vzít volno, protože firma nepracuje a na tuto dobu zavírá. Jenže já už svoji řádnou dovolenou vyčerpala. Jak se dá tato situace řešit?,“ ptá se čtenářka.

Pokud vím, můžou mi v práci nařídit dovolenou, tuším ale, že mi to musí oznámit v nějakém předstihu?
Určení čerpání dovolené musí být ze strany zaměstnavatele každopádně provedeno písemně a oznámeno zaměstnanci minimálně 14 dní předem, nedohodnou-li se strany jinak. Je přitom úplně jedno, zda se jedná o dny mezi svátky na konci roku, nebo celozávodní dovolenou.

Kamil Tvarůžka

ilustrační snímek
  • Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně.
  • Po škole nastoupil na Krajský soud v Brně.
  • Od roku 2011 provozuje soukromou advokátní praxi.
  • Specializuje se na občanské, závazkové, stavební a trestní právo.

Jde vlastně o čtyři dny. Můžu si je nadpracovat nebo si musím vzít neplacené volno?
V tomto konkrétním případě záleží na dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem a je pouze na jeho dobré vůli, zda vám umožní situaci vyřešit jiným způsobem, například tím, že si budete moci volno nadpracovat. Pokud to ale zaměstnavateli provozní podmínky neumožňují, nebo vám nechce vyjít z jakéhokoliv důvodu vstříc, pak vám nic jiného než čerpání neplaceného volna nezbývá.

Pracuji ve firmě jako účetní, mohla bych pracovat i z domova.
Pro home office (práci z domova) rovněž platí, že ji lze realizovat pouze na základě dohody zaměstnavatele se zaměstnancem. Žádný právní nárok na to není, takže záleží pouze na vaší šikovnosti, abyste zaměstnavateli vysvětlila, že se mu to vyplatí, na druhé straně je to o jeho chápavosti či vstřícnosti.

Nejsem jediná, komu dovolená chybí. Návrh je takový, že nám ty čtyři dny odečtou z dovolené z příštího roku, má na to firma právo?
Jedním z možných způsobů řešení celé situace je skutečně jakási forma započtení dovolené z následujícího roku. Zaměstnavatel totiž může zaměstnanci určit i čerpání dovolené, na kterou doposud nevznikl nárok, a to za předpokladu, že zaměstnanec splní podmínky pro čerpání dovolené do konce kalendářního roku nebo do konce pracovního poměru. Zaměstnavatel tak může učinit i bez vašeho souhlasu, protože čerpání dovolené určuje on. V dané situaci to ze strany zaměstnavatele považuji za vstřícný přístup.

Máme podezření, že šéf se prostě bojí, že vánoční volno budou mít zákazníci, k nám do prodejny nikdo nepřijde, on ale bude muset platit mzdy a světlo a topení, proto chce vánoční prázdniny pro zaměstnance. Je takový postup v souladu se zákonem?
Provozní problémy se zákazníky nebo se zakázkami řeší výhradně zaměstnavatel. Pokud se pohybuje v rámci zákonných mantinelů, je pouze na něm, zda nařídí čerpání dovolené nebo zvolí jiný postup. Někteří zaměstnavatelé s výrobním programem mohou řešit dlouhodobou nepříznivou situaci se zakázkami například takovým způsobem, že některé zaměstnance z dotčených provozů nechají na 60 % mzdy s tím, že nechodí do práce. I zde je však nutná dohoda všech zainteresovaných. Kreativitě se meze nekladou, vždy ale závisí na konkrétní provozní situaci, firemní sounáležitosti i ochoty všech jednat.

Právníci Státního úřadu inspekce práce ale mají jiný názor. Nesouhlasí s výkladem, podle kterého nezbývá zaměstnanci nic jiného než si dovolenou nadpracovat nebo si vzít neplacené volno. Zaměstnavatel podle nich také nesmí nařídit vybrat si dovolenou, která by mohla vzniknout v následujícím roce. „Je jistě právem zaměstnavatele nařídit hromadné čerpání dovolené, je však i zodpovědný za to, aby tak činil v souladu s právem. Jestliže špatně počítal a nechal své zaměstnance vyčerpat dovolenou již v průběhu roku, nemůže je trestat za své chybné jednání. Pokud tedy bude trvat na tom, že do práce nemají chodit a nebude jim přidělovat práci, pak se jednoznačně jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele a je povinností zaměstnavatele zaplatit zaměstnancům za tuto dobu náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku,“ uvádí mluvčí SÚIP Richard Kolibač.

A tak jsme o vyjádření požádali ještě jednoho právníka. „Souhlasím s tím, že zaměstnavatel může zaměstnanci v takovém případě nařídit čerpání dovolené, na kterou mu dosud nevzniknul nárok (tj. čerpání dovolené z dalšího roku). Nemyslím si ale, že by si zaměstnanec musel vzít neplacené volno. Tady se spíše přikláním k závěru inspektorátu, že se jedná o překážku v práci na straně zaměstnavatele s nárokem na náhradu mzdy,“ říká advokát Pavel Nastis.

Na jednom se všichni odborníci shodují, v právu nic není černobílé a na věc může být více odborných názorů, které se liší. Jediným arbitrem, který může v případě sporu rozhodnout, je soud. Nejlepší variantou je samozřejmě se dohodnout.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Poradce: Mým cílem je, aby rodina bohatla

Patří k poradcům, kteří složili náročné zkoušky, aby získali mezinárodně uznávaný certifikát. Svým klientům sestavuje...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Z konopí umí získat léčivý kanabidiol. Teď ho chce zpřístupnit lidem

Jan Storch je vědec. Se svým týmem byl jedním z prvních, kdo vymysleli, jak z technického konopí průmyslově izolovat...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ (30-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz