Přiznání k homosexualitě může v práci spustit problémy

aktualizováno 
Firmy se rády chlubí, že diskriminace menšin je pro ně zapovězená praxe. Mají na to kodexy a pravidla. Homosexuálové se přesto často setkávají s problémy.
Nezákonnou diskriminaci kvůli odlišné sexuální orientaci je velmi těžké prokázat. Ilustrační snímek

Nezákonnou diskriminaci kvůli odlišné sexuální orientaci je velmi těžké prokázat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když ho nadřízený asi před dvěma lety fakticky přinutil přiznat před kolegy svou sexuální orientaci, začalo pro něj peklo. Bankovní úředník z Prahy se stal terčem nevybíravých poznámek a změnil se i přístup jeho šéfů, kteří jej zařadili na jinou práci. Sám dnes hovoří o šikaně, která navždy změnila jeho pohled na okolí.

"Dnes už vím, že tyto informace do pracovního života nepatří. Od té doby si udržuji odstup s lidmi v práci a své soukromí od pracovního světa striktně odděluji," popisuje svou zkušenost gay z Prahy, který kvůli tomuto sporu musel jednu z tuzemských bank ve zlém opustit a v jednu chvíli s ní vedl i právní spor. Nakonec však na radu svých právníků přistoupil na mimosoudní dohodu, která mu zároveň zakazuje případ medializovat, uvádět své jméno i jméno banky.

Advokátka Nataša Randlová, která se specializuje na pracovní právo, říká, že tento druh problémů není v českých firmách častý. "O případech, kdy by docházelo k diskriminaci kvůli sexuální orientaci, není v českých firmách slyšet, v této problematice mi není znám ani žádný judikát," říká Randlová.

"Coming out" není v práci častým jevem

Nepřehlédněte

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz. 

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny  jobDNES.cz o trhu práce a hledání zaměstnání.

Nezákonnou diskriminaci kvůli odlišné sexuální orientaci je navíc velmi těžké prokázat, byť antidiskriminační zákon na ni přímo pamatuje. I proto jde zatím o spíše neviditelnou problematiku, kterou společnosti řeší uvnitř a v tichosti. 

Firmy v Česku deklarují svou otevřenost a benevolenci k menšinám, ale ne vždy je taková i realita. Zvláště v tradičních odvětvích, jako jsou výroba, bankovnictví, ale také třeba ve veřejné správě. I proto takzvaný "coming out", tedy veřejné odhalení své sexuální orientace, není na tuzemských pracovištích příliš častým jevem.

Vždy tak záleží zejména na firemní kultuře a také na přístupu kolegů. Nejběžnější coming out je tradičně v showbyznysu, reklamě a umění. Právě tyto oblasti z principu podporují originalitu a odlišnost, a otázku odlišné sexuální orientace tak neřeší.

"Bylo to v roce 2000, kdy jsem se jako producent podílel na akcích pro Václava Havla a spolupracoval s předními umělci. Spolupracovníci byli s mým rozhodnutím v pohodě, v rodině to bylo složitější," vzpomíná na své pracovní "odhalení" Janis Sidovský, producent a manažer českých celebrit.

Na svůj coming out v práci vzpomíná vesměs v dobrém také právník Petr Kalla z advokátní kanceláře Alexandra Bělohlávka. "Můj coming out v práci se odehrál na konci roku 2001, krátce poté, co jsem nastoupil jako koncipient do advokátní kanceláře s personálním obsazením průměrně do deseti osob. Bylo mi 25 a měl jsem za sebou téměř sedmiletý vztah s dívkou a procházel jsem si v té době coming outem nejen v práci, ale i ve vztahu k rodině, nejbližším přátelům i k sobě samému," popisuje Kalla.

V práci to řekl osobně všem kolegům a ve většině případů se setkal s bezproblémovou reakcí. "Jen v jednom případě si u jednoho kolegy vzpomínám, že mou sexuální orientaci považoval za cosi kuriózního a trvalo mu delší dobu, než ji zpracoval. Dost možná ji nezpracoval dodnes," dodává Kalla s tím, že žádnou diskriminaci v této souvislosti v práci nezažil.

Kodexy, které chrání menšiny, mají spíše nadnárodní firmy

Podle něho se i postoje firem v této otázce postupně mění. Zejména nadnárodní firmy diverzitu podporují. "Je mi známo, že řada velkých nadnárodních společností již pochopila a kladně hodnotí diverzitu na pracovišti jako plus pro vlastní rozvoj," uzavírá Kalla.

Nadnárodní firmy na to pak mají speciální vnitřní kodexy a pravidla, která postavení menšin chrání. "V našich interních politikách je i přímo kapitola o tom, že Randstad žádnou diskriminaci netoleruje. Tím je myšlena nejen diskriminace při výběrovém řízení, ale i dělání poznámek nebo vtipů, které jedince ponižují, včetně posměšků ohledně fyzického vzezření, národnosti, kultury, vyznání a podobně," popisuje Kateřina Vaisová, marketingová manažerka v přední světové personální agentuře Randstad.

Vadilo by vám pracovat s homosexuálním kolegou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 1708
ANO 235

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Navrhovala zahrady, dnes ji uživí malování dokonalých květin

Pavlína Kourková se věnuje botanickému umění, výtvarné tvorbě a ilustracím.

Pavlína Kourková vystudovala biologii a zahradní architekturu. V Londýně ale objevila tak zvané botanické umění, které...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Odbornice: Sedm klíčů, které vám otevřou cestu k vysněné práci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je v Česku od roku 1997 na historicky nejnižší úrovni. Pro řadu lidí je to příležitost pohlédnout se po...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz