Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin A, B a C k těm nejjednodušším. Přesto má tato typologie svůj význam. Rozlišuje totiž osobnosti podle toho, jak pracují, reagují na stres i jaká onemocnění si mohou svým chováním přivodit. Jednotlivé typy, k nimž se můžeme přiřadit, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

U zrodu této osobní typologie nestáli psychologové, ale dva kardiologové (Friedman a Rosenman), kteří ji objevili víceméně náhodou. Zjistili, že křesla v jejich čekárně je třeba přečalounit mnohem dříve, než bývá obvyklé. Pozvaný čalouník navíc poznamenal, že jejich čalounění se opotřebovalo velmi neobvyklým způsobem: „Na vašich pacientech musí být něco zvláštního,“ prohlásil, „ještě nikdy jsem neviděl, že někdo opotřeboval křesla i jejich opěrky tak, jak je tomu u vás.“

Lékaři se touto poznámkou nejprve příliš nezabývali. O několik let později si však uvědomili, že na rozdíl od většiny ostatních pacientů, kteří při čekání trpělivě sedí, jejich kardiaci na svých sedadlech příliš klidně ani dlouho sedět nedokážou. Často z nich vstávají nebo dokonce vyskakují, a když sedí, pak spíše na okraji sedadel, čímž jejich opěradla trpí.

Jednoduché symptomy

Friedman a Rosenman označili toto nervózní chování jako „chování osobnosti typu A“ a začali se zabývat hypotézou, že příslušnost k tomuto osobnostnímu typu může dotyčné trvale vystavovat vyššímu stresu, a vést tak ke zvýšenému výskytu srdečních chorob. Lidi, u kterých se tyto projevy nevyskytovaly a byly z hlediska svého chování na opačném konci škály, označili jako osobnosti typu B.

Jan Urban

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Při pozorování osobností obou skupin si kardiologové všimli i toho, že příslušníci skupiny A projevují vedle vyššího neklidu i větší netrpělivost, nedočkavost a úzkostnost. Zároveň i mají častější sklon sledovat čas, jsou ambicióznější a častěji bývají podráždění.

K rozlišení obou skupin použili proto několik poměrně jednoduchých otázek typu: 

„Cítíte se provinile, když využíváte volný čas k relaxaci?“

 „Potřebujete k tomu, abyste si užili sportu či her, v nich vyhrát?“

„Máte sklon rychle chodit, rychle mluvit i rychle jíst?“

„Máte v rámci rozhovoru častý sklon ostatní přerušovat či skákat jim do řeči?“

„Máte, když řídíte, sklon ostatní předjíždět?“

„Je pro vás tou nejlepší rolí v týmu vždy úloha vedoucího?“

„Přináší vám v práci největší potěšení dokončení úkolu?“

Na tyto otázky odpovídaly totiž osoby typu A většinou kladně. Na základě víceletého výzkumu pak kardiologové zjistili, že osoby A trpí skutečně až dvojnásobně vyšším rizikem koronárních srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku i výskytu stresových hormonů než jejich protipól, osoby B. Zdravotní problémy těchto osob přitom mohou být ještě větší, pokud se snaží současně o zvýšený stupeň sebekontroly.

Tyto závěry se potvrdily i poté, co byly vzaty v úvahu i další faktory, které pravděpodobnost srdečních onemocnění zvyšují, například kouření, životní styl apod.

Pracovní chování osob typu A a B

Další výzkumy zaměřené na osoby typu A a B ukázaly, že lidé spadající do těchto skupin mají společné i další povahové rysy. Mnozí z nich se přitom projevují především v rámci jejich chování v práci.

Jedinci typu A bývají velmi soutěživí, zvýšeně sebekritičtí a vůči sobě nároční. Jsou pracovití, rychlí a úkoly či závazky, které si stanovují, jsou náročnější. Svých cílů se pak snaží usilovně a téměř za každou cenu dosáhnout, i když ze svých úspěchů často necítí žádnou větší radost.

Rubem jejich pracovního nasazení bývá, že je snaha o dokonalost vede k tomu, že trvale zápasí s časem, a jejich pracovní úsilí občas bývá až přehnané. Často mají sklon vykonávat i více úkolů najednou. Když se dostanou do situací, kdy jsou nuceni čekat, bývají nejen zvýšeně netrpěliví, ale vůči ostatním – kteří podle nich zdržení způsobili – cítí hněv i nepřátelství, které však nedávají vždy najevo.

Vzhledem ke své náročnosti mají však sklon vidět u ostatních často jen to horší, a většinou nejsou ani příliš schopni soucitu. Pokud se projeví otevřeně, mohou být agresivní, nebo mají sklon své okolí šikanovat.

Jedinci typu B se naopak vyznačují uvolněností, trpělivostí a pohodou. Nepracují sice vždy nejrychleji, pracují však stabilně, a úspěchy své práce si užívají. Jako protipól osob A jsou podstatně méně úzkostní, a nemají tendenci být tak často ve stresu. A to ani tehdy, když se jim zcela nedaří dosáhnout cílů. Ke své výkonnosti i výkonnosti ostatních jsou tolerantnější a ve srovnání s osobami A i méně soutěživí a „společensky agresívní“. Neznamená to však, že by je úspěch nezajímal, nejsou však na něm tak závislí.

Osoby typu B mohou mít občas určité flegmatické rysy a sklony k odkládání, a mohou proto vyžadovat vyšší kontrolu. Jsou však flexibilní a ani jejich uvolněnost nemusí nutně vést k nižší výkonnosti. Nejen proto, že trpí menší úzkostí, ale i proto, že vzhledem ke svému volnějšímu tempu bývají přemýšlivější, a ve srovnání s osobami typu A tak mohou mít vyšší představivost a kreativitu. Lépe než osoby A se většinou hodí i pro „lidské“ profese.

Jak s osobami typu A jednat

Některé z projevů osob typu A mohou být pro jejich práci příznivé. Mnozí jsou odpovědní, pečliví a spolehliví. Jejich vedoucí oceňují často jejich zaujetí pro práci, smysl pro detail a dodržování pravidel, snahu o dokonalost i o to, aby se nedopustili chyby. Pokud neprojevují podrážděnost a sklon k osobním konfrontacím, která je typická vůči jiným osobnostem typu A, nemusejí jejich další méně příznivé projevy, jako je zvýšený neklid a snaha vykonávat příliš věcí najednou, vyvolávat velkou pozornost.

Jejich vedoucí by si však jejich povahu měli uvědomovat. Při jejich řízení mohou totiž vznikat určité etické problémy. Potřeba dokončit práci co nejrychleji a nejkvalitněji spojená s jejich fixací na úspěch může vést nadřízené k tomu, že jim trvale zadávají náročnější úkoly než ostatním. Někdy na ně dokonce přenášejí i úkoly, které jiní zaměstnanci příliš nezvládají, a když dokončí úkoly dříve než ostatní, zadají jim hned úkoly další.

Zdravotní rizika, která jejich vlastnosti přináší, si přitom lidé typu B nemusejí plně uvědomovat, a jejich vedoucí by tyto vlastnosti neměli zneužívat. V opačném případě totiž hrozí, že se jejich chování dříve či později promítne ve zhoršené atmosféře pracoviště, nebo že je vzhledem k jejich zdravotním potížím ztratí.

Vyjádřeno jinak, zkušenosti s výkonností těchto lidí nejsou zcela jednoznačné, a v souvislosti s etickým dilematem, které může při jejich řízení vznikat, lze spíše radit, aby práce jim přidělovaná nebyla příliš náročná, nebo aby byli o svých rizicích informováni.

Osoby typu C

Osobní typologie A a B byla později doplněna o další typ, označený C. Řadí se k němu lidé mající potíže či zábrany s vyjadřováním svých emocí nebo mající sklon své emoce, zejména ty negativní, zakrývat či potlačovat.

Často k nim patří jednotlivci snažící se navenek vyhlížet jako velmi příjemní a milí, vyhýbající se konfliktům a prezentující se jako vstřícní a ochotní pomoci. Jejich sklon nikoho se nedotknout, dodržovat veškerá sociální pravidla však může někdy nabývat až nezdravých forem. Může dokonce vést až k tak zvané pasivní, tedy skryté a maskované agresivitě. Pasivní agresivita se navíc může projevit i na nečekaných místech.

I tuto skutečnost je dobré si při jednání a řízení lidí typu C uvědomit. Jejich skutečné pocity jsou totiž obtížněji čitelné, a jejich sklon potlačovat emoce může po čase vytvářet podobné zdravotní obtíže, jako zvýšený stres u osobností typu A.

Co mít na paměti

Existence osob typu A, B či C neznamená, že by se do jedné z těchto skupin musel řadit každý. Jsou osoby, jejichž příslušnost k některému z těchto typů, především jednomu nebo druhému pólu chování A a B, není tak výrazná, a jsou i lidé, jež obě chování v jisté míře – v určitých situacích – kombinují.

U mužů bývá navíc rozdíl mezi chováním typu A a B větší než u žen. Výzkumy ukázaly i to, že vyšší sklon k chování typu A nemusí být vždy výsledkem určitého povahového rysu. Může být i důsledkem dlouhodobého stresu, kterému je osoba vystavena, čímž u ní vzniká jakýsi začarovaný kruh.

O výhodách i nevýhodách chování typu A, B i C je však dobré vědět. Dobré je znát i typ, ke kterému sami inklinujeme. V případě chování typu A jde přitom především o to, že s sebou nese zdravotní rizika. Platí to především tehdy, projevuje-li se i trvale zvýšeným nepřátelstvím k ostatním.

Autor:
  • Nejčtenější

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték hrozí problémem pro nejednu domácnost

Letošní úrokové sazby u hypoték vážně ohrožují domácnosti s blížícím se koncem fixace. Nově vyměřené měsíční splátky...

Je tu skvělý tým i dobrá káva, říká ukrajinská medička, posila u Paula

Doma studovala medicínu a při tom pracovala jako kosmetička. Pak přišla válka, dvaadvacetiletá Simona opustila...

Jak nejlépe spořit dětem? Co nabízejí banky a co radí odborník

Do prasátka, do matrace, na stavebko nebo rovnou na penzijko? Možností, jak spořit dětem, je víc. Některé banky dokonce...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vede firmu, která patří ke světovým unikátům. Prim v ní hraje čas

Kdysi Nové Město chrlilo statisíce hodinek, dnes tu hýčkají stovky tikajících šperků. Jistě, skla nebo řemínky se...

Příliv Ukrajinců prospěje českému trhu práce i ekonomice, říká expert

Jsou ukrajinští běženci na našem trhu práce konkurencí? Jsou levnější pracovní silou? Prospějí české ekonomice? O jakou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučte se v práci říkat ne, zlepšíte si tím život i v jiných oblastech

Naučím se ovládat své emoce, zvládat veřejné prezentace a hlavně naučím se v práci delegovat. Řešíte zrovna podobný...

Mít tak pár dnů volna navíc. Deset situací, kdy na ně máte nárok

Premium Někde s úspěchem zkoušejí čtyřdenní pracovní týden, jinde bez ohledu na trendy dávají zaměstnancům jen zákonné čtyři...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....