Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Dovednosti, které stroj nezvládne, jsou žádané. Značně ovlivní kariéru

Čím méně kvalifikovaná pozice, tím více se pracanti drží přesvědčení, že si se svými schopnostmi vystačí až do důchodu. Ti na druhém konci kariérního žebříčku si zachovávají atraktivitu na trhu práce dalším vzděláváním. Učarovaly jim zejména měkké dovednosti. Výrazným způsobem totiž mohou přispět ke kariernímu růstu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli nás na gymnáziu a vysoké škole postrkovala dál především levá hemisféra mozku, díky níž jsme se naučili cizí jazyk, matematiku a zahloubali se do oborů, které nás baví, pak pravá půlka mozku zodpovídá za naši kariéru. Za to, jestli stoupáme strmě, nebo pomalu, zda stagnujeme, nebo si počínáme jako slon v porcelánu, mohou často dovednosti, které jsme nikdy nestudovali a o mnohých nemáme ani tušení. Odborníci je nazývají měkké dovednosti neboli soft skills.

„Obecně si je můžeme představit jako soubor kompetencí v oblasti našeho chování. Rozvíjejí naši osobnost, způsob, jakým vystupujeme a fungujeme ve společnosti, jak mluvíme s lidmi, jak přistupujeme k problémům a jak je dokážeme řešit. Studiem měkkých dovedností rozvíjíme a posilujeme naši sociální a emoční inteligenci,“ říká Lukáš Fejks ze vzdělávací instituce Top Vision.

Je to tedy jiný typ inteligence, který se veřejně nijak neměří ani nesrovnává, zato má na naše profesní životy o to větší dopad. Někdo ji dostal do vínku. Třeba je tím šťastlivcem zrovna váš šéf, který byl přirozeným vůdcem už na základní škole, a tak tomu je až doposud.

Většina pracujících ale tyhle kompetence sbírá celý život: mít tak odvahu jít do sporu s kolegyní, říct si o vyšší plat, mít zajímavější nápady, bez stresu odprezentovat projekt, všímat si více detailů, spolehnout se na intuici, umět si uspořádat čas…

Dobrou zprávou pro ty, kterým příroda příliš emoční inteligence nenadělila, je, že jsou profese, ve kterých ani není tolik potřeba. Typicky jsou to pozice na vědeckých pracovištích, řadová místa v informačních technologiích či odborné profese ve výrobě.

Naopak v zaměstnání, kde se pracuje s klienty, jsou potřeba o to více. Z větší části se na soft skills musí spolehnout učitelé, policisté, prodejci všeho druhu, psychologové, lidé za přepážkami a vedoucí, kteří mají podřízené. A i pro ty mají odborníci na měkké dovednosti dobré zprávy. Všechny tyto schopnosti se lze naučit třeba jako angličtinu nebo deskriptivní geometrii, ale musí se zase do školy a občas to bude dřina.

„Jsou to v podstatě komunikační dovednosti na 100 způsobů, řešení problémů, schopnost kriticky myslet a vyhodnocovat události, které nás potkávají v běžném či profesním životě. Schopnost spolupráce, osobní produktivita a na ní navázaná péče o duševní zdraví,“ vyjmenovává Fejks.

Čtyřikrát více zájemců

Zatímco na vysokých školách, které připravují odborníky na budoucí profese, se kurz soft skills objeví tu a tam jako nepovinný předmět, ve firmách tohle vzdělávání jede.

Z nejnovějšího průzkumu zaměstnaneckých preferencí personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že v měkkých dovednostech se zdokonaluje 40 procent zaměstnanců, což je téměř čtyřikrát víc než loni. Zásluhu na tom mají nejen uvědomělí šéfové, ale především nezadržitelný rozvoj nových technologií.

„Již dnes dokážou technologie převzít řadu rutinních výrobních a servisních úloh, a právě proto se zvyšuje poptávka po dovednostech, které technologie nezvládnou. Mezi dovednosti budoucnosti tak patří nejen digitální znalosti, ale také schopnost komunikace nebo kritické a analytické myšlení,“ myslí si Martin Malo z Grafton Recruitment.

Zkrácené úvazky budou atraktivnější. Jaká novinka se chystá?

Největší zájem o vzdělávání svých lidí mají IT obory a podnikové služby, což jsou experti na finance, personalistiku, marketing či zákaznickou podporu. Ti si většinou školí své zaměstnance sami, ostatní firmy volí školicí instituce.

„Mezi soft skills, o které zaměstnavatelé stojí, patří například dovednosti komunikační, schopnost týmové spolupráce, adaptace na změny a řešení problémů. Nejde jen o efektivní komunikaci s kolegy, ale také se zákazníky, rodinou nebo dětmi, což se zpětně odrazí i v práci. Ke komunikačním dovednostem patří i naslouchání, argumentace, vyjednávání a zvládání manipulativních praktik a námitek,“ vysvětluje Radek Havelka ze vzdělávací společnosti ICT Pro.

S nadsázkou lze říci, že v těchto oborech není manažer, který by si těmito kurzy neprošel nebo se na ně alespoň nechystá. Manažerská školení o tom, jak mluvit s lidmi, jak je motivovat a vést, patří k nejpoptávanějším vůbec.

Tajemství mistra

Velký zájem mají firmy i o lekce zaměřené na určité profese. Jsou to například školení pro nákupčí, prezentační a obchodní dovednosti.

„Firmy chtějí zlepšit tržby tím, že pošlou obchodníka na školení. Mnohdy se mylně domnívají, že mají zkušené obchodníky, a chtějí pro ně pokročilé kurzy, například na vyjednávání. Velmi často ale odhalíme nedostatky v samotném přístupu k obchodu a začínáme takzvaně od píky, kdy obchodníky učíme hlavně naslouchat, neprodávat produkty a jejich vlastnosti, ale jejich užitek, a řešit zákazníkovu potřebu,“ poznamenává Fejks.

Svůj speciální kurz mají dokonce i mistři, kteří se často ocitají v pozici mezi dvěma mlýnskými kameny – managementem a podřízenými.

„Jsou to často srdcaři, svoji firmu mají rádi, ale mívají tendence typu ‚nahoře si zase vymysleli nějakou kravinu, jak to máme asi udělat?‘ Pokud chce být mistr úspěšný ve své práci, musí být i komunikačním mistrem a umět řešit rychle a efektivně denní problémy. Často jsme přímo s nimi na place a jednotlivé situace si pak zpětně přehráváme a ukazujeme si, jak je třeba příště řešit jinak,“ poukazuje Fejks.

Kdy o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnanec a jak je to s neomezeným volnem?

Obecně si zaměstnavatelé, kteří platí nemalé částky za vzdělávání, přejí, aby se jim ze školení vrátili lidé s větším sebevědomím. Pracanti, kteří si cení vlastní práce, jsou pružní a nebojí se změn.

„Tyto vlastnosti sledujeme už při náboru, a díky tomu jsme našli skvělé týmové hráče, kteří vědí, že svět se rychle mění, a jsou připraveni reagovat. S takovými lidmi je radost pracovat i trávit volný čas,“ míní Kristýna Mikšovská, HR specialistka vývojářské společnosti Cleevio.

Firma jako divadlo

Nové dovednosti přinášejí nové možnosti, a to už na samotných kurzech. Pryč jsou tradiční školení, kdy posluchači sedí v lavicích a naslouchají učiteli před tabulí či plátnem.

„Mezi poslední trendy ve vzdělávání měkkých dovedností patří například různé gamifikované kurzy, které napodobují moderní hry. Ke gamifikaci patří i využití virtuální reality, která navozuje různé interaktivní situace. Nebo také firemní divadlo, kde nejde jen o relaxaci a prevenci syndromu vyhoření, ale o efektivnější komunikaci a prospěšnou změnu,“ poznamenává Havelka z ICT Pro.

K aktuálním trendům patří i takzvané zážitkové vzdělávání, při kterém pracovníci získávají nové znalosti a dovednosti prostřednictvím vlastních zkušeností. Sama si tímto způsobem školí své odborníky společnost SAP Services.

„Prostřednictvím experiential learningu poskytujeme zaměstnancům možnost několikaměsíčního pobytu v jiném týmu podle jejich vlastního výběru. Pracovník tak získá nové dovednosti a inspiraci, jak dělat věci jinak, z čehož pak těží celý jeho tým,“ říká Iva Horká, školitelka a kariérní konzultantka SAP Services.

Lekce soft skills jsou teď zbožím, které se veze na obrovské vlně popularity. A tak jsou v plánu další programy podle přání firem. „Startujeme projekty, které se zaměřují na diverzitu v týmech, práci v multikulturních či mezigeneračních kolektivech. Zakončím to však evergreenem, který je a bude trendem pořád – mezilidská komunikace na všechny způsoby,“ říká Fejks.

„Spokojenost klientů je pro nás na prvním místě. Proto se soustředíme na posilování komunikačních dovedností. Komunikaci obecně vnímáme jako oblast, ve které se dá neustále zlepšovat,“ dodává Mikšovská.

  • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Podnikejte a buďte vidět. Není to složité, pro radu můžete i do banky

Advertorial Začínáte s podnikáním, ale marketing vám nic neříká? Založili jste malou firmou a chcete vydělat nemalé peníze? V...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

„Kámoš“ na dobu neomezenou, senior či mladá slečna. Jak funguje mentor

Chcete vědět, odkud si v klidu z firmy zavolat, který kolega vám pomůže s účetnictvím, kdy si promluvit se šéfem o...

Nejdřív plánujte čas na rodinu a koníčky, pak až práci. Expert radí, jak na to

Premium Máte dnes dovolenou? Nebo si necháváte pár hodin volna na příští týden, až budete s potomky obíhat kroužky? Začátek...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...