Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Na svou šanci jsem čekala dlouho, ale vyplatilo se, říká zámecká paní

Jako malá měla hodně snů. Jak sama říká, stačilo vidět pohádku, hezký příběh a chtěla být jeho součástí. A dnes opravdu v pohádce je. Markéta Hansen je totiž zámeckou paní. Na zámku ovšem hlavně podniká, a začátky rozhodně pohádkové nebyly.

Markéta a Finn Hansen | foto: archiv Markéty Hansen

Vystudovala finanční management. Tedy něco, co bylo zcela odlišné od jejích kreativních nápadů. „Ale bavila mě matematika a měla jsem představu, že budu jednou pracovat ve financích a vydělávat dost peněz, abych se mohla postarat o celou rodinu,“ vzpomíná Markéta Hansen.

První pracovní zkušenosti získala už na škole, bylo to lepení etiket na produkty ve skladu a administrativní výpomoc. Po vysoké pracovala v renomované auditorské společnosti.

Kdy a proč jste se rozhodla pro vlastní podnikání? Omrzela vás práce v nadnárodní společnosti?
Mně práce bavila, byla sice poměrně časově náročná, ale měli jsme skvělý tým. A díky činnosti na různých projektech byla i rozmanitá.

Zhruba před 12 lety jsme byli na teambuildingu na zámku na Šumavě. A mně to nadchlo. Když jsem viděla, jak tam mladý pár hospodaří a stará se o své hosty, tak se mi představa podobného projektu moc líbila. Místo, kam lidé přijedou, odpočinou si, dobijí baterky a odjedou spokojeně domů. Místo, kde načerpají nové nápady. Místo, kde stráví čas s rodinou a přáteli.

„Klíče jsme dostali v prosinci 2020, v lednu začali s renovací a v červnu 2021 jsme na zámečku měli první svatbu,“ říká Markéta Hansen.

Ono ale asi není jednoduché koupit zámek?
To máte pravdu. Po čase jsme tuto ideu úplně opustili. Až v době covidu manžel objevil inzerát na prodej zámečku v Trnové. Docela vtipné je, že nedaleko bydlíme. Mezi kostelem a zámeckým parkem léta na podzim sbíráme kaštany. Že je tam zámeček, jsem si nikdy nevšimla, kvůli vyšším zdem a vzrostlým stromům nebyl vidět. Domluvili jsme si prohlídku, v hlavním sále na nás dýchlo kouzlo zámku a my si jej okamžitě zamilovali.

V jakém stavu zámek byl? Čekalo vás nejspíš hodně práce?
V roce 2006 byl zámek zásadně zrekonstruován, tehdy z ruiny. Původně jsme si mysleli, že provedeme nejnutnější kosmetické úpravy. Postupně jsme však zjišťovali, co vše je třeba opravit, aby prostor mohl být využíván a dodával komfort, který bychom očekávali. Často jsme narazili na problémy, se kterými jsme nepočítali. Když jsme například vyměňovali podlahu, narazili jsme na špatně udělaný podklad a najednou z toho bylo mnohem více prací. Fasáda špatně vysychala. Na zámku nebylo nouzové osvětlení, které bylo podle zprávy od hasičů třeba pro provoz doplnit.

V zámku je restaurace a kuchyň. Je tedy nutné dodržet i hygienické předpisy. A nejspíš se k rekonstrukci vyjadřují památkáři?
S kuchyní bylo opravdu hodně práce. Nebyla zde profesionální kuchyň, kterou jsme pro naši vizi potřebovali, v kuchyni nebyla vzduchotechnika, žádné profesionální vybavení, nebyl zpracován Haccap pro její provoz.

S památkáři jsme jednali především ohledně parkoviště, které jsme budovali vedle zámecké zahrady. Protože i tato část pozemku je kulturní památkou, i na parkovišti bylo třeba doporučení památkářů dbát. Nebylo možné zbudovat běžné parkoviště s asfaltem, protože by to dobově neodpovídalo. Nebylo možné zřídit záhony s travinami, které jsem chtěla mezi parkovacími místy. Do budoucna chceme dosázet stromy, i zde víme, jaké by měly být, až je budeme sázet.

Za jak dlouho se vám podařilo provoz otevřít?
Opravy a renovace prostor nám trvaly 6 měsíců. Klíče jsme dostali v prosinci 2020, v lednu začali s renovací a v červnu 2021 jsme na zámečku měli první svatbu. Ještě den před svatbou manžel vyzvedával v Teplicích hlavní desku pro koupelnu ve svatebním apartmá a do noci ji instaloval. My všichni jsme do rána dělali mnoho menších úprav a věšeli poslední obrazy. Svatba byla objednaná, takže jsme to stihnout museli. Ale byla to celkem jízda.

Markéta Hansen (38 let)

 • Absolvovala Vysokou školu ekonomikou v Praze, po studiích pracovala v nadnárodní auditorské společnosti.
 • Po odchodu z auditu spustila vlastní e-shop s doplňky stravy a přírodní kosmetikou z Dánska, zároveň pracovala jako ekonom.
 • V roce 2012 se provdala za Dána Finna Hansena, se kterým má tři syny.
 • Od roku 2020 provozuje květinovou dílnu Flora Nordica.
 • Koncem roku 2020 koupila společně se svým manželem Chateau Trnová, kde jí baví pořádat tradiční i netradiční akce.
 • Největší výzvou je pro ni skloubení pracovního života s péčí o děti.
 • Ve volném čase ráda pracuje na zahradě, chodí na procházky se psem a tráví čas s rodinou.
 • Jako pomocný trenér trénuje sportovní přípravu na dětském fotbale v Praze na Zbraslavi.

Svatba dopadla dobře, takže jste si oddechli?
Jak se to vezme. Když se nám podařilo zdárně dokončit všechnu realizaci a mysleli jsme si, že bude lépe, mnohem více práce přibylo. Najednou byl zámek, vše hotovo, ale nikdo nevěděl, že zámek existuje. Bylo potřeba mít dostatek personálu a otevřít.

Před námi byl tak velmi náročný úkol, a to zajistit, aby lidé věděli, že existuje Trnová a aby začali do restaurace a hotelu chodit. Navíc kromě každodenní práce s personálem, s hosty, s jejich hledáním, jsme na podzim opět čelili omezením kvůli covidu, a tak jsme se snažili přicházet s možnými nápady, jak přežít.

Přežili jste, dnes se vám daří, kolik máte například zaměstnanců?
V současné době máme 10 zaměstnanců, 4 externí, brigádníky a nás. Já se starám o běžný provoz a s manželem pak spolu řešíme zásadnější rozhodnutí týkající se zámečku.

Rekonstrukci a rozjezd Chateau Trnová jste financovali z vlastních zdrojů. Už se vám investice vrátila?
Kompletní renovace prostor byla finančně značně nákladná, stejně tak náklady na rozjezd a nynější provoz jsou vysoké. Aby se investice vrátila, to nás čeká ještě dlouhá cesta.

Nelitujete svého rozhodnutí?
Rozhodnutí nelituji. Ano, občas mám slabou chvilku, kdy bych vše nejraději pověsila na hřebík, ale pak se zas uklidním, rozdýchám a jedeme dál. Je to náročné, člověk si neumí představit, co ho čeká a kolik práce provoz restaurace a hotelu přináší. Splnila jsem si však jeden ze svých snů a spokojení klienti mě nabíjí energií.

Co máte v plánu pro další sezonu a roky?
Rádi bychom pořádali více kulturních akcí, koncerty, vernisáže, přednášky a líbilo by se nám také pořádání svátečních trhů, ať už vánočních nebo velikonočních. Od 1.října začínáme také s novým konceptem pro business obědy.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Nejdřív plánujte čas na rodinu a koníčky, pak až práci. Expert radí, jak na to

Premium Máte dnes dovolenou? Nebo si necháváte pár hodin volna na příští týden, až budete s potomky obíhat kroužky? Začátek...

Nová legislativa podpoří zkrácené úvazky daňovou úlevou. Stačí to ale?

Jak to všechno skloubit? Před touto otázkou stojí nejen rodiče mladších dětí, ale také studenti či naopak lidé blížící...

„Kámoš“ na dobu neomezenou, senior či mladá slečna. Jak funguje mentor

Chcete vědět, odkud si v klidu z firmy zavolat, který kolega vám pomůže s účetnictvím, kdy si promluvit se šéfem o...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...