Kolegové mi nevoní. A voním já jim?

  11:45aktualizováno  11:45
Cestujete rádi metrem i v dopravní špičce, pěkně tělo na tělo? Kladně odpoví málokdo. Naštěstí cesta netrvá věčně, takže se útoky lidských pachů, které se přebíjejí s deodoranty či parfémy různých vůní a kvalit, dají vydržet. Horší je to, když musíte s někým, kdo právě nevoní, sdílet třeba jednu kancelář. Když ani větrání nepomáhá, je potřeba situaci řešit. Ale jak?

Třeba vhodně volenými slovy. Nemělo by to však dopadnout tak jako v jedné bance, kde nevoněla pokladní, která navíc přicházela denně do styku s mnoha klienty.

Na jemné narážky kolegyň neslyšela, a když dostala k narozeninám deodorant, projevila obrovskou radost, že bude mít hezký dárek pro dceru. Když jsou diplomatické okliky neúčinné, je na řadě neformální soukromý rozhovor.

Měl by se k němu odhodlat šéf. Samozřejmě ne v případě, že by jako muž vytýkal tento nedostatek ženě a naopak. V takovém případě je lepší o pohovor požádat někoho vhodnějšího, kdo se s dotyčným přátelí.

V neformálním rozhovoru mezi čtyřma očima se takové věci dají probrat lépe. Rozhovor by měl být ohleduplný, aby se postižený neurazil hned při první větě. Nejlépe je začít nějakou pochvalou, třeba za pracovní výsledky.

I tak se někteří lidé budou kritice, která bude následovat, bránit. Začnou asi argumentovat, že sami nic necítí. Budou mít pravdu, čich opravdu vůči vlastním pachům velmi brzy otupí, ale v tom je právě ta zrada. Je třeba jim vysvětlit, že se to netýká jen jich, že jiní lidé mají zase problémy třeba s pachem z úst, pocením nohou, ženy také s neoholenými nohami.

Ještě těžší je hovořit o takových věcech se šéfem. Pokud má sekretářku, je na místě požádat o pomoc ji. Aby dohlédla na to, zda nemá vedoucí opět snídani na kravatě, případně aby mu koupila spray.

Každému bez ohledu na postavení se hodí citlivě reagovat na své okolí. Nemusíte si přitom hned každý pohled vykládat jako kritiku. Je však dobře se občas zeptat, pokud máte pocit, že něco není úplně v pořádku.

Okolí vám na otázku zřejmě odpoví snadněji, než když s tím musí začít. Problémy přitom nemusí způsobit jen nedostatek hygieny, ale také její nadbytek. Čeho je moc, toho bývá často i příliš.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Deset nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí začínající podnikatelé

Ilustrační snímek

Podle statistik nepřežije první rok podnikání pětina firem, 30 % skončí po druhém roce, po pěti letech jich zanikne...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz