Ženy podléhají častěji emocím

  10:21aktualizováno  10:21
Ženy jsou psychicky natolik jiné, že to muže do konce života nepřestane udivovat či fascinovat. Konkrétní situaci, na které se dají odlišnosti ženského a mužského jednání dobře ukázat, nejspíše mnozí z vás zažili. Dva kolegové opačného pohlaví jedou služebně jedním autem někam na novou adresu v neznámé lokalitě.

On řídí, ona sedí vedle. Když ona cítí, že on již delší dobu ne a ne najít správnou cestu, poznamená: "Když netrefíš, tak se někoho zeptej."

Tato rada, ženou přátelsky míněná, může být pro mnohého muže těžkou urážkou. Protože v typické ženské psychologii znamená něco zcela jiného než v mužské. V ženském světě tato věta znamená: Chci ti pomoci.

Zeptat se na cestu je něco normálního, ba příjemného. Muž však pod stejnými slovy cítí podtext jiný: Tak ty mi nevěříš, že dovedu sám a bez (potupné) cizí pomoci najít cestu? To si od tebe tedy nezasloužím!

To, že jsou ženy emotivnější, mají lepší intuici, jsou pečovatelské a méně agresivní, by měl mít na mysli každý, kdo se ženami pracuje, ať jako kolega, kolegyně či šéf nebo šéfka.

Co radí PETER URBAN, generální ředitel Tatry Kopřivnice
Ano. Mají větší empatii a jsou komunikativnější než muži. Je jich také málo ve vedení společností nebo i ve veřejném životě, proto přicházíme o plné využití potenciálu plných padesáti procent naší populace.

Když podřízený pracovník-muž nic nežádá a na váš dotaz, zda něco nepotřebuje, pouze cosi zabručí, nechte ho být. Svým mlčením vysílá hrdý signál: Zvládnu to sám. Po jistém nepříliš dlouhém čase nezapomeňte tuto samostatnost svého podřízeného ocenit.

Když je málomluvná vaše podřízená-žena, začněte se vážně starat. Něco je v nepořádku. Málomluvností vysílá signál: Cožpak si nedokážete všimnout, že se děje něco alarmujícího?

Když je veden nepříjemný propouštěcí pohovor s mužem, uspěje ten personalista, který bez dlouhých řečí umožní věcné řešení. Zde je odstupné, tady je uhlazená cesta na úřad práce či rovnou k několika nadějným dalším zaměstnavatelům, zde je můj telefon, kdybyste kdykoliv něco potřeboval.

Avšak vést takto pohovor se ženou znamená všecko špatně. Žena především potřebuje být chápána. Musí cítit, že druhý sice věcně nemůže propuštění zabránit, ale že ví, jak jí je, a že to dokáže slovy neotřelými důkladně a poctivě vyjádřit.

A také ji beze spěchu uznale vyslechnout. Jednodušší mužská povaha se snad nikdy nepřestane divit, že rozhovor plný účasti a nehraného pochopení znamená pro ženu více než mlčenlivě pojaté věcné řešení.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Nová práce a hned průšvih. Poradíme vám, jak ho ustát

ilustrační snímek

Máte po zkušební době. Ale to neznamená, že bude každý den stejný. Přijde chvíle, kdy se vám zkrátka nebude v práci...

V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

ilustrační snímek

Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Pro všechny, kteří hovoří o akciové bublině a skryté hyperinflaci

Pro všechny, kteří hovoří o akciové bublině a skryté hyperinflaci

Kurzy.cz JPMorgan se s investory štědře dělí o svou novou čtvrtletní analýzu vývoje na globálních trzích. Ta obsahuje dlouhou řa...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz