Ženy podléhají častěji emocím

  10:21aktualizováno  10:21
Ženy jsou psychicky natolik jiné, že to muže do konce života nepřestane udivovat či fascinovat. Konkrétní situaci, na které se dají odlišnosti ženského a mužského jednání dobře ukázat, nejspíše mnozí z vás zažili. Dva kolegové opačného pohlaví jedou služebně jedním autem někam na novou adresu v neznámé lokalitě.

On řídí, ona sedí vedle. Když ona cítí, že on již delší dobu ne a ne najít správnou cestu, poznamená: "Když netrefíš, tak se někoho zeptej."

Tato rada, ženou přátelsky míněná, může být pro mnohého muže těžkou urážkou. Protože v typické ženské psychologii znamená něco zcela jiného než v mužské. V ženském světě tato věta znamená: Chci ti pomoci.

Zeptat se na cestu je něco normálního, ba příjemného. Muž však pod stejnými slovy cítí podtext jiný: Tak ty mi nevěříš, že dovedu sám a bez (potupné) cizí pomoci najít cestu? To si od tebe tedy nezasloužím!

To, že jsou ženy emotivnější, mají lepší intuici, jsou pečovatelské a méně agresivní, by měl mít na mysli každý, kdo se ženami pracuje, ať jako kolega, kolegyně či šéf nebo šéfka.

Co radí PETER URBAN, generální ředitel Tatry Kopřivnice
Ano. Mají větší empatii a jsou komunikativnější než muži. Je jich také málo ve vedení společností nebo i ve veřejném životě, proto přicházíme o plné využití potenciálu plných padesáti procent naší populace.

Když podřízený pracovník-muž nic nežádá a na váš dotaz, zda něco nepotřebuje, pouze cosi zabručí, nechte ho být. Svým mlčením vysílá hrdý signál: Zvládnu to sám. Po jistém nepříliš dlouhém čase nezapomeňte tuto samostatnost svého podřízeného ocenit.

Když je málomluvná vaše podřízená-žena, začněte se vážně starat. Něco je v nepořádku. Málomluvností vysílá signál: Cožpak si nedokážete všimnout, že se děje něco alarmujícího?

Když je veden nepříjemný propouštěcí pohovor s mužem, uspěje ten personalista, který bez dlouhých řečí umožní věcné řešení. Zde je odstupné, tady je uhlazená cesta na úřad práce či rovnou k několika nadějným dalším zaměstnavatelům, zde je můj telefon, kdybyste kdykoliv něco potřeboval.

Avšak vést takto pohovor se ženou znamená všecko špatně. Žena především potřebuje být chápána. Musí cítit, že druhý sice věcně nemůže propuštění zabránit, ale že ví, jak jí je, a že to dokáže slovy neotřelými důkladně a poctivě vyjádřit.

A také ji beze spěchu uznale vyslechnout. Jednodušší mužská povaha se snad nikdy nepřestane divit, že rozhovor plný účasti a nehraného pochopení znamená pro ženu více než mlčenlivě pojaté věcné řešení.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz