Jak se vyrovnat s povýšením

  11:09aktualizováno  11:09
Ještě včera jste byl kolegou a občas trochu nadával na šéfy, ale najednou je to jinak. Jste prostě jedním z nich. Vyrovnat se s tím není úplně lehké - už proto, že lidská povaha je v tomto směru nepředělatelná.

Když už jste povýšení vzali, dobře vám tak. Nelze vzít z mince jenom líc a nechat ležet rub. Dávání příkazů, kontrole, odměňování a trestání bývalých kamarádů se prostě nevyhnete. Na vás a jen na vás teď bude řešení těch největších průšvihů vašeho útvaru, s nimiž jste do včerejška mohl jít za šéfem. Psychologická literatura to někdy nazývá "osamocenost šéfa".

Smiřte se s tím, že člověk obecně nemá rád, když se mu něco nařizuje. A to i když mu rozum praví, že příkaz je naprosto oprávněný a spravedlivý. Nepříznivý dopad svého povýšení na stará kamarádství však můžete minimalizovat.

V jednání s podřízenými důsledně odlišujte člověka a čin. Člověka, jeho ego (jeho já, jeho identitu) hýčkejte a chraňte. Raníte-li něčí ego, dotyčný se zatvrdí, opevní v opozici a svou chybu nepřizná, i kdyby vnitřně jasně cítil, že vy máte plnou pravdu. Vy mu připadáte jako kamarád, který zpychl a zradil. Na čin (pozdní příchod, nepořádnost, cokoliv negativního) buďte důslední a nesmlouvaví. Nejlépe tak, že naznačíte, že negativní čin vám vůbec nezapadá do veskrze pozitivní představy o daném člověku.

Nepřestaňte si s bývalým kolegou tykat. A vůbec si nezadáte, když budete o hodně starší podřízené nadále zdravit jako první. Možná je zdravte pro jistotu ještě o chloupek srdečněji než doposud - oni to budou v prvních dnech vašeho šéfování přepečlivě zkoumat.

A když bude chtít někdo z bývalé party ze staré známosti něco protlačit? Protlačte všechno, co je pozitivní. Žádosti o nepřiměřené výhody však taktně odmítněte. V čem je podstata toho taktu? Rozdělte svou odmítavou promluvu na dvě části. První část bychom mohli nazvat "já jako člověk, já jako kamarád". A naznačme v ní, že jsme ochotni udělat hory doly.

Druhou část nazvěme "avšak já jako šéf". A v ní citlivě uveďme, že i naše možnosti jsou omezené. V této druhé části pokládejte otázky spíš vy: Myslíš, že by nám to prošlo? Jsi si tak jist, že ti a ti nezačnou okamžitě strašně nadávat? Není lepší zvolit opatrnější postup s cíli sice dlouhodobějšími, ale o to průchodnějšími? Pokud to dotyčný nepochopí, nedá se nic dělat. Šéf s odpovědností jste vy, a ne on.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz