Zeptat se je vlastnost chytrých

  10:26aktualizováno  10:26
Situace, kdy si s něčím nevíme rady, je v práci jedna z nejčastějších. Asi jako v cizím jazyce situace typu "já vám nerozumím". S mnohotvárností a nejistotou moderní doby bude těchto stavů spíše přibývat.

Nebojte se zeptat! Raději zkažená malá chvilka z nedobrého pocitu, že něco nevíte, než zkažené delší období z nutnosti předělávat rozsáhlou špatnou práci.

Rada zní samozřejmě. Otázkou spíše je, proč se tak ostýcháte, proč se vám tolik nechce požádat o radu? Možná je kus viny v našem tradičním školském systému, který často nechtěl zkoumat a oceňovat to, co víme, ale číhal na sebemenší příznak toho, že něco nevíme, že si nejsme jistí. Špatné návyky si pak neseme celý život: Ptát se je hanba! Dotazem přiznávám chybu a nejspíše mě za to někdo potrestá! Nestačí vědět, kde to potřebné najdu, je nutno mít vše v hlavě!

Doporučuji převést tři poslední věty do negativu, přepsat je a připevnit nad pracovní stůl. Školní zlozvyk je lety zažraný, proto je třeba mít normální pravidla před očima každý den.

Změňte takto z gruntu svůj vnitřní postoj k dotazům a žádostem o radu a pomoc. Kdo se ptá o radu, ten tázaného vlastně vyznamenává - nepřímo mu totiž dává najevo, že si jej váží, že oceňuje jeho znalosti a schopnosti. Jinak by se přece netázal. Vyznamenejte tedy čas od času svého šéfa - a proč ne houšť a větší kapky?

Je-li o radu slušně žádán kterýkoliv člověk včetně nás samých, bere se v něm najednou spousta ochoty. To účinkuje přirozená lidská ješitnost, ona se chce blýsknout, jak jsme vzdělaní, kvalifikovaní, znalí. Zažili jste snad při bloudění autem a dotazu na cestu, že by se oslovený občan - ať kopáč nebo profesor - urazil?

Připravte se na to, že těsně před vyslovením dotazu vás dušička bude trochu bolet. A to tím více, čím budete starší a čím více bude tázaný vůči vám věkově mladší. Nechcete si prostě v určitém věku už zadat. Ostych vás však přejde, když si uvědomíte, že právě mlčením a nežádáním o radu byste v očích mladých kolegů hluboko klesli. Pokud se osmělíte, zjistíte, že podruhé nebo potřetí vám nebude dělat problém se zeptat.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz