O čem mluvit a o čem mlčet při obědě

  11:47aktualizováno  11:47
Čím více potřebujete s někým mluvit služebně, tím více se střežte vybalit pracovní problém hned, jak zasednete k obědu. Naopak když budete u oběda mile bezproblémoví, můžete dosáhnout pozvání na pracovní hovor. Nenápadnou poznámkou se zeptejte, zda můžete s dotyčným probrat pracovní záležitost někdy v brzké době u něj v kanceláři. Rád vás pozve - bodejť ne, když jste se mu celý oběd jevili tak příjemní a neotravní.

Na obědě nebuďte "pushy", jak říkají Angličané. Nechtějte usilovně s někým něco zařídit, něčeho dosáhnout, nechtějte být za každou cenu viděni u stolu s někým důležitým.

Když vás šéf sám pozve ke stolu, klidně si přisedněte. Ale pokud se zdá, že chce mít chvilku nerušeného klidu, nikam se necpěte.

Čím více lidí s vámi u stolu sedí, tím více si hlídejte pravidla slušného stolování. Lidé psychicky malí a závistiví se právě u oběda dokážou neobyčejně svědomitě chytit vašeho sebemenšího prohřešku a s nečekanou kreativitou jej zveličí ve vnitropodnikových drbech.

Co radí JIŘÍ BOČEK, generální ředitel Budvaru
Plně souhlasím, že by člověk měl v průběhu oběda zapomenout na své pracovní problémy. Ovšem jedna věc je teorie a druhá skutečnost. Vzhledem k tomu, že má práce spočívá v duševní činnosti, je občas problém zapomenout na práci v noci, natož u oběda.

Když na vás nemůžou odborně, uleví si někomu za vašimi zády alespoň na téma, jak nemožně držíte lžíci. Vstát od stolu, když už jste hotoví, spěcháte, ale ostatní mají ještě rozjedeno?

Nejlepší je metoda upřímnosti. Věta ve stylu: "Asi je to neslušné, rád bych ještě poseděl, ale honí mě to a to..." Tím vyrazíte spolustolovníkům z ruky zbraň jejich možné námitky. Kdybyste odešli mlčky, asi by si pomysleli, že váš odchod je neslušný.

Mistři vycházení s lidmi (v jídelně i jinde) skrývají v sobě více různých typů chování - a umějí vytasit vždy typ přiměřený situaci. Podstatou tohoto mistrovství je přizpůsobit se druhým - být jako oni.

S hovorným kolegou buďte hovornější, než je váš průměr, s rychlým rychlejší, s mlčenlivým taky zamlklý. S upjatým upjatější, s veselým žertovnější. Pomáhá to tak kouzelně, že budete příjemně překvapeni, jen co to začnete praktikovat.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz