Jak vás v práci vnímají, záleží na vás

  14:05aktualizováno  14:05
Slovo "primadona" znamenalo původně velkou čest a vyznamenání. Něco jako první dáma operního sboru, zaslouženě a upřímně nejvíce uctívaná - a zpívající hlavní role. Dnes se však toto označení nejčastěji používá pro nadutce, který je příliš sebevědomý, i když tomu mnohdy neodpovídají jeho schopnosti.

Za primadonu může však být považován i člověk, který přehnaným sebevědomím vůbec netrpí, naopak za masku nepřístupnosti skrývá rozpaky. Pokud nechcete být primadonou, pokuste se zamyslet nad příčinami tohoto označení a odstranit je.

Pamatujte na to, že to nebude běh na krátkou trať. Lidé mají často (mylnou) tendenci považovat za primadonu toho, kdo častěji chybí v jejich středu při družné zábavě.

Co radí KATEŘINA FORSTINGEROVÁ, generální ředitelka Moravia IT
Je velká škoda, když je někdo profesně velmi dobrý a vznikne v něm pocit nadřazenosti. Jinými slovy: stane se z něj primadona, která má tendence se chovat arogantně a vyžadovat privilegia, čímž proti sobě popouzí ostatní. Základem úspěchu jednotlivce není pouze jeho profesní zdatnost, ale ve velké míře i jeho schopnost dobře spolupracovat s kolegy a v týmu. Proto se může stát, že primadona, ač profesně na výši, ve své práci neuspěje.

Kolegové z vašeho oddělení se třeba každý pátek po obědě sejdou v jedné kanceláři, tajně vytáhnou láhev vína a probírají, co týden dal. Vy mezitím pilně pracujete, protože takové tlachání a popíjení považujete za zbytečnou ztrátu času, ba za porušení pracovní disciplíny.

Buďte si jisti, že při lámání chleba na poradě vaši veselí kolegové šéfovi odpřísáhnou, že oni v pátek odpoledne poctivě dřeli a vy jste se flákal. Jeden druhému to svědecky potvrdí bez mrknutí oka.

Pokud se nechcete rytmu pracoviště přizpůsobit a dělá vám to přitom problémy, je možná namístě uvažovat o změně místa. Ale možná to na vašem pracovišti není až tak zlé. Třeba stačí být srdečnější při pouhém setkání na chodbě. Prohodit dvě tři věty místo dvou slov pozdravu, zeptat se na zdraví, rodinu, pocity z počasí či posledního kola fotbalové ligy.

Jestli však chcete být prostě nejlepší, brát nejvyšší plat a reálně si jej zasloužit nejvyššími výkony, zkrátka jste ctižádostiví, buďte obezřetní. Zbytky rovnostářství v našich institucích jsou stále značné.

Nejsme zatím v Japonsku, kde opsání domácího úkolu bere váš spolužák (logicky) jako osobní napadení a hanebnou krádež. Nejsme ani v tradičním Německu, kde se při pokusu o hovor na nepracovní téma v pracovní době na vás dívají jako na člověka druhé kategorie.

Naštěstí k nám však zvyklosti z úspěšnějších zemí postupně pronikají například v podobě mezinárodních firem. Nelitujte proto námahy a vyberte takového zaměstnavatele, kde férová snaha o vyniknutí není faux pas, ale běžnou rutinou.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz