Jak vás v práci vnímají, záleží na vás

  14:05aktualizováno  14:05
Slovo "primadona" znamenalo původně velkou čest a vyznamenání. Něco jako první dáma operního sboru, zaslouženě a upřímně nejvíce uctívaná - a zpívající hlavní role. Dnes se však toto označení nejčastěji používá pro nadutce, který je příliš sebevědomý, i když tomu mnohdy neodpovídají jeho schopnosti.

Za primadonu může však být považován i člověk, který přehnaným sebevědomím vůbec netrpí, naopak za masku nepřístupnosti skrývá rozpaky. Pokud nechcete být primadonou, pokuste se zamyslet nad příčinami tohoto označení a odstranit je.

Pamatujte na to, že to nebude běh na krátkou trať. Lidé mají často (mylnou) tendenci považovat za primadonu toho, kdo častěji chybí v jejich středu při družné zábavě.

Co radí KATEŘINA FORSTINGEROVÁ, generální ředitelka Moravia IT
Je velká škoda, když je někdo profesně velmi dobrý a vznikne v něm pocit nadřazenosti. Jinými slovy: stane se z něj primadona, která má tendence se chovat arogantně a vyžadovat privilegia, čímž proti sobě popouzí ostatní. Základem úspěchu jednotlivce není pouze jeho profesní zdatnost, ale ve velké míře i jeho schopnost dobře spolupracovat s kolegy a v týmu. Proto se může stát, že primadona, ač profesně na výši, ve své práci neuspěje.

Kolegové z vašeho oddělení se třeba každý pátek po obědě sejdou v jedné kanceláři, tajně vytáhnou láhev vína a probírají, co týden dal. Vy mezitím pilně pracujete, protože takové tlachání a popíjení považujete za zbytečnou ztrátu času, ba za porušení pracovní disciplíny.

Buďte si jisti, že při lámání chleba na poradě vaši veselí kolegové šéfovi odpřísáhnou, že oni v pátek odpoledne poctivě dřeli a vy jste se flákal. Jeden druhému to svědecky potvrdí bez mrknutí oka.

Pokud se nechcete rytmu pracoviště přizpůsobit a dělá vám to přitom problémy, je možná namístě uvažovat o změně místa. Ale možná to na vašem pracovišti není až tak zlé. Třeba stačí být srdečnější při pouhém setkání na chodbě. Prohodit dvě tři věty místo dvou slov pozdravu, zeptat se na zdraví, rodinu, pocity z počasí či posledního kola fotbalové ligy.

Jestli však chcete být prostě nejlepší, brát nejvyšší plat a reálně si jej zasloužit nejvyššími výkony, zkrátka jste ctižádostiví, buďte obezřetní. Zbytky rovnostářství v našich institucích jsou stále značné.

Nejsme zatím v Japonsku, kde opsání domácího úkolu bere váš spolužák (logicky) jako osobní napadení a hanebnou krádež. Nejsme ani v tradičním Německu, kde se při pokusu o hovor na nepracovní téma v pracovní době na vás dívají jako na člověka druhé kategorie.

Naštěstí k nám však zvyklosti z úspěšnějších zemí postupně pronikají například v podobě mezinárodních firem. Nelitujte proto námahy a vyberte takového zaměstnavatele, kde férová snaha o vyniknutí není faux pas, ale běžnou rutinou.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Odkládáte úkoly? Zkuste tyto čtyři kroky a zbavte se prokrastinace

ilustrační snímek

Letní období často láká k tomu trochu zvolnit i v pracovních povinnostech. Pozor ale, aby se prázdninové lenošení...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Einsteina by propustili, málo publikoval, říká vědec Tomáš Etrych

Tomáš Etrych je vedoucím oddělení Biolékařských polymerů Ústavu...

Představa podivína celé dny zavrtaného mezi stojany se zkumavkami je klišé. Polymerní chemik Tomáš Etrych používá...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz