Chvalte veřejně, kritizujte důvěrně

  11:12aktualizováno  11:12
Pochvala potěší asi každého, funguje jako pohlazení a současně jako povolený doping. A určitě ještě víc tehdy, když ji slyší i ostatní. Avšak rozhodně nechvalte "před nastoupenou jednotkou" svolanou jen pro tento účel.

Pochvala pak dostává formální ráz a taková podoba oslavování někoho jiného ostatním vadí. Lépe je tedy chválit mimochodem, neformálně a raději tam, kde jsou přítomni i další lidé. Daleko větší dosah než třeba od kolegů má pochvala od šéfa.

Ten jejím prostřednictvím dává nejen vám, ale i ostatním najevo, za jaké výkony či způsoby chování chválí. Tím všem naznačuje, jaké jsou žádoucí způsoby jednání na pracovišti.

Když ze šéfovské pozice někoho chválíte, měli byste vědět, že v ostatních to může vyvolat i určitou žárlivost či lítost, že nebyli pochváleni také oni. Proto je zvlášť důležité, aby šéf stále nechválil jen jedinou mladou atraktivní podřízenou nebo jen jednoho výborného pracovníka.

To po čase vede k tomu, že je ostatní přestanou mít rádi a začnou za tím hledat i mnohé jiné. Šéf by neměl také zapomenout čas od času pochválit i někoho, kdo jinak spíš "zlobí", ale právě se mu něco povedlo.

U takových lidí je veřejná pochvala dokonce účinnější, protože může vést ke kladné změně chování. A to i když to tak zpočátku nevypadá a pracovník se tváří jakoby nic. Pokud chcete někomu něco vytknout, je třeba dopředu myslet na případný nepříznivý dopad výtky.

Člověk se totiž může vždycky mýlit a byť se vše vysvětlí, má to velmi nepříjemné dopady na postiženého. I přes dvakrát či třikrát opakovanou nepříznivou zkušenost s člověkem, který jednal nevhodně, je proto lepší předpokládat, že jeho jednání nebylo úmyslné a není pro něj typické.

Tím, že s ním přitom pohovoříte mezi čtyřma očima, lépe "ošetříte" jeho důstojnost a určitě ho snadněji popostrčíte k jednání žádoucímu, než když dáte všem hned najevo, jaké má nedostatky. V prvním kole můžete výtky odlehčit humorem, jinak je dobré zůstat ve věcné rovině. Projednání mezi čtyřma očima se týká zejména prvních provinění. Pokud se nic nezmění, je na místě kritiku zveřejnit.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz