Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

aktualizováno 
Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z práce. Poradíme vám, jaké pojištění by vám mohlo finančně pomoci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Cévní mozková příhoda jen u nás každý rok postihne zhruba 40 tisíc lidí v produktivním věku. Následky mohou být lehké, středně těžké, anebo závažné, míra postižení je velice individuální. „Problémy s vybavováním slov bývají tím lehčím projevem, těžší projevy mohou znamenat přestat mluvit úplně nebo přestat rozumět řeči druhých, ale také například ztrátu dovednosti číst, psát nebo počítat,“ říká místopředsedkyně Asociace klinických logopedů ČR Gabriela Solná. Řada pacientů se ovšem potýká se závažnějšími problémy, poruchami chůze, částečným či úplným ochrnutím.

Ať už jsou následky prodělané mrtvice jakékoli, vždy nemoc znamená zásah do rozpočtu, už jen proto, že pacienta vyřadí z práce. „Co se týče pojištění finančních rizik vyplývajících z cévní mozkové příhody, v zásadě existují čtyři možnosti řešení v rámci komerčního pojištění, které by se v ideálním případě měly kombinovat,“ vysvětluje analytik životní pojištění společnosti Partners Pavel Krejčík.

1.Pojištění pracovní neschopnosti

Výpadek příjmu způsobený prodělanou cévní mozkovou příhodou u pracujících lidí zpravidla pokryje připojištění pracovní neschopnosti. Za každý den pracovní neschopnosti dostanete denní dávku, jejíž výši jste si s pojišťovnou sjednali.

„Ve většině případů pojišťovny plní přibližně od měsíce trvání neschopenky dále, je to jakási forma spoluúčasti,“ upozorňuje Pavel Krejčík. Pojišťovny ale umí nabídnout i plnění od 15. dne pracovní neschopnosti nebo například až od dvou měsíců dále. „Aby pojištění dávalo smysl, doporučují nastavení pojistného plnění minimálně v řádu několik stovek korun za den, konkrétní podobu pojistky je třeba vždy dopočítat podle příjmů klienta,“ upřesňuje Krejčík.

2.Pojištění invalidity

Dalším připojištění, které řeší finanční rizika plynoucí z prodělané mrtvice, je pojištění invalidity. To v tom případě, když má cévní mozková příhoda takové následky, že je pojištěnému přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. I zde se pojištění vyplatí, protože invalidní důchody zdaleka nejsou v takové výši, aby dokázaly nahradit původní příjem. Například z hrubého měsíčního příjmu 30 000 Kč je invalidní důchod třetího stupně přibližně ve výši12 000 Kč.

3.Pojištění závažných nemocí

Pojišťovny nabízejí i připojištění tzv. závažných nemocí, kde bývá cévní mozková příhoda mezi definovanými diagnózami. V podmínkách plnění se pojišťovny liší. Všechny většinou vyžadují, aby byl po dobu minimálně tří až šesti měsíců přítomen u pojištěného takzvaný neurologický deficit, tedy prokazatelné zdravotní obtíže spojené s prodělanou mrtvicí. Některé pojišťovny přitom plní pouze tehdy, když je neurologický deficit trvalý. Konkrétní požadavky pojišťovny naleznete vždy v pojistných podmínkách.

4.Pojištění rizika úmrtí

Pojištění rizika úmrtí zvažte podle své konkrétní situace. Pojištění sjednejte zejména v tom případě, kdy to potřebuje vaše okolí, pokud je na vás někdo finančně závislý nebo splácíte hypotéku a nechcete pozůstalým nechat dluhy.

Ve všech vyjmenovaných případech jsou klíčové správně nastavené pojistné částky. „To znamená tak, aby člověk nebyl podpojištěný, a například rodině s desetimilionovou hypotékou pojišťovna po jeho smrti nevyplatila sto tisíc. A zároveň aby neměl zbytečně vysoké pojistné částky, které by pojistné neúměrně zdražovaly,“ uzavírá Krejčík.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Další z rubriky

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku

Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku

Kurzy.cz Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se domnívá, že „americký prezident Donald Trump je eko...

Najdete na iDNES.cz