Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Striptýz soukromého životního pojištění

Soukromé životní pojištění patří mezi dlouhodobé finanční produkty jednotlivce. Vedle penzijního připojištění je považováno za druhý pilíř při zajišťování důstojného stáří. Dokážete ovšem s tímto dlouhodobým produktem pracovat? Znáte všechny povinnosti? Pojďme se tedy zaměřit na situace, které mohou v průběhu trvání smlouvy vzniknout a jak je lze co možná nejelegantněji řešit.

Podobně jako penzijní připojištění i soukromé životní pojištění spadá do kategorie daňově zvýhodněných produktů. Jinými slovy se snaží stát odměňovat ty, kteří se svým chováním snaží zajistit si důstojné stáří. O krizi penzijního systému v České republice v této souvislosti asi nemá cenu hovořit. Pokud ovšem stát na jedné straně dává, pak bude důsledně kontrolovat i chování těchto subjektů. Právě daňové úlevy činí soukromé životní pojištění poměrně komplikovaným produktem, který nemusí být každému jasný. Z tohoto důvodu potom účastníci soukromého životního pojištění nepracují s tímto produktem efektivně a zbytečně se připravují o peníze.

Co je soukromým životním pojištěním?

Začněme pěkně od podlahy, tedy vymezením pojištění s výše uvedenými daňovými úlevami. Soukromým životním pojištěním se rozumí pojištění pro případ dožití, pojištění pro případ smrti nebo dožití nebo důchodové pojištění. Tyto podmínky však k získání daňových úlev stále ještě nestačí. Dalšími jsou minimální délka trvání smlouvy (5 let) a okamžik výplaty pojistného plnění 60 let. Pokud nejsou dodrženy tyto parametry, pak poplatník nemůže daňové úlevy využít.

Mnoho zajímavých informací a článků na téma životního pojištění naleznete ZDE.

Jak ukončit smlouvu a s jakými povinnostmi?

Z hlediska daňových povinností je ideální ukončit smlouvu řádně. To znamená přinejmenším v dovršení šedesátých narozenin. Představme si pana Nováka, který si ve svých 55 letech uzavřel soukromé životní pojištění a každým rokem uplatňuje maximální odpočet, který činí 12 tisíc korun. V den svých šedesátých narozenin tedy dojde k jednorázovému plnění (pojištěný se může rozhodnout mezi plněním v podobě jednorázového vyrovnání nebo důchodu). Jaké jsou jeho povinnosti? Víceméně žádné, byť si i na tomto řádném poplatníkovi stát smlsne. Pan Novák se sice nemusí o nic starat, avšak nedostane veškerý obnos na své pojistce. Pojišťovna mu strhne a státu odvede srážkovou daň ve výši 15 procent. Nyní je třeba doplnit z čeho se zmiňovaných 15 procent vypočítá. Základem pro výpočet srážkové daně jsou pouze výnosy z hospodaření. Nevstupuje tedy do něj zaplacené pojistné poplatníkem během trvání smlouvy.

Představme si, že se ve svých 58 letech dostane do nepříznivé finanční situace a musí smlouvu ukončit. V takovém případě nesplnil výše uvedené podmínky pro uplatnění daňového odpočtu. On však během tří let uplatňoval pravidelně maximální daňový odpočet ve výši 12 tisíc korun. Jaké jsou jeho daňové povinnosti a jak se s ním pojišťovna vypořádá?

V takovém případě se bude jednat o předčasné ukončení smlouvy, takzvané odbytné. V tomto případě činí sazba srážkové daně 25 procent (ze stejně tvořeného výpočtového základu) a navíc musí podat daňové přiznání, v němž vyčíslí částky, o které v minulých třech letech snižoval základ daně. Rozdíly v daňových povinnostech mezi řádným a mimořádným ukončením soukromého životního pojištění nejlépe vystihuje následující tabulka.

  Řádné ukončení Odbytné
Sazba srážkové daně 15 procent 25 procent
Základ pro srážkovou daň Plnění mínus zaplacené pojistné Plnění mínus zaplacené pojistné
Daňové přiznání Ne Ano (do příjmů se zahrnou částky, o které poplatník v minulosti snížil daňový základ)

Z výše uvedené tabulky vyplývá ochrana státu před řekněme spekulativním využíváním soukromého životního pojištění a předčasného ukončování smluv. Daňové zvýhodnění je tedy vázáno na ukončení smlouvy v důchodovém věku.

Kdo je pojistník a pojištěný?

V drtivé většině případů (teď mám na mysli pojistky všech typů) je osoba pojistníka a pojištěného shodná. Tedy osoba uzavírající pojištění se zároveň pojišťuje proti konkrétním rizikům. V některých případech tomu tak být nemusí. Pro účely daňových úlev, týkajících se soukromého životního pojištění, je ovšem shoda pojistníka a pojištěného klíčová. Není tedy kupříkladu možné, aby manžel platil a uzavřel smlouvu kryjící rizika své málo vydělávající manželky a sám realizoval zmiňovanou daňovou úsporu.

Pokud hledáte informace o penzijním připojištění, naleznete je v TÉTO SEKCI.

Jak platit pojistné s ohledem na daňové úlevy?

Maximální výše daňového odpočtu činí 12 tisíc korun. Pojišťovny jsou však velmi benevolentní a poplatník může platit jednorázově i na více let dopředu. Pokud se rozhodne zaplatit hned při podpisu smlouvy kupříkladu 60 tisíc a do smlouvy uvede, že platí pojistné na pět let, pak nic nebrání maximálnímu využití dvanáctitisícového odpočtu v průběhu následujících pěti let. Pokud ovšem poplatník 1.listopadu 2002 zaplatí 12 tisíc a uvede, že platí pojistné na pojistný rok (12 měsíců) končící 31.10.2003, pak v roce 2002 uplatní odpočet pouze 2 000 korun. Doporučuji tedy při podpisu smlouvy tuto záležitost důsledně probrat, aby nedošlo k případným nedorozuměním.

Co znamená smrt pojištěného?

Vzhledem k dlouhému trvání tohoto produktu se nezřídka může stát, že se řádného konce trvání smlouvy pojištěný nedožije. V takovém případě logicky dojde k ukončení smluvního vztahu a pojišťovna je povinna vyplatit oprávněné osobě sjednané plnění. Oprávněnou osobou je zpravidla osoba uvedená ve smlouvě na základě vůle pojistníka. Pokud pojistník žádnou osobu do smlouvy neuvedl, je oprávněnou osobou k plnění buď manžel(ka), popřípadě děti atd. (viz. par. 817 občanského zákoníku, popř. všeobecné pojistné podmínky pojišťovny). Z daňového hlediska nevyplývají oprávněné osobě žádné povinnosti (to se týká i srážkové daně, která v tomto případě není uplatňována).

Jak hodnotíte daňové aspekty soukromého životního pojištění? Myslíte, že má smysl jej uzavírat právě kvůli daňovým odpočtům. Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...