Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pojišťovny vědí své: 7% nemusí být 7%

Penzijní fondy připisují účastníkům za rok 2001 v průměru cca 4%, což je zhruba na úrovni loňské inflace. Naproti tomu životní pojišťovny dokázaly zhodnotit vklady klientů v průměru o 7%. Ve skutečnosti však může klient vydělat více u penzijního fondu i přes nižší vykazované zhodnocení. V čem je háček?

Zhodnocení penzijních fondů

Penzijní fondy připsaly za rok 2001 svým klientům výnosy od 3,2 do 4,8 %. Zhodnocení peněz účastníků penzijního připojištění tak zůstalo na úrovni meziroční míry inflace, která činila loni v prosinci 4,1%. To není moc dobrý výsledek, zvláště s ohledem na velmi pozitivní vývoj na trhu dluhopisů v loňském roce (pokles úrokových sazeb). Hospodaření fondů tak bylo pravděpodobně nepříznivě ovlivněno poklesem českého akciového trhu (letos je vývoj naopak velmi pozitivní). Velkou roli samozřejmě stále hrají náklady na rozjezd a provoz fondů. Ty jsou poměrně vysoké v prvních pěti až deseti letech činnosti: vysoké počáteční výdaje do budování infrastruktury a potřebný čas k nashromáždění dostatečného objemu aktiv pro generování slušného zisku (úspory z rozsahu).

 

Penzijní fondy 2001 (v %) 2000 (v %)
ING PF 4,80 4,40
Generali PF 4,60 3,60
Zemský PF 4,60 5,01
PFKB 4,40 4,90
Allianz PF 4,30 3,80
Credit Suisse L&P PF 4,30 4,10
VOPF 4,30 4,10
ABN Amro PF 4,10 3,60
PF České pojišťovny 3,80 4,50
PFČS 3,80 4,20
ČMPF 3,20 4,20
CU PF - 2,90

Zdroj: penzijní fondy

Kouzlo penzijního připojištění tak spočívá především ve státním příspěvku, díky kterému se roční výnos v závislosti na výši příspěvku značně zvyšuje. V dlouhodobém horizontu je však právě zhodnocení prostředků fondem velmi důležité, protože efekt státního příspěvku se s rostoucí délkou spoření významně snižuje. Konečná výše naspořených prostředků při odchodu do penze je tak především závislá na schopnosti penzijního fondu zhodnotit vklady klientů, což znázorňuje následující graf:

I přes důležitost schopnosti penzijního fondu zhodnotit vklady klientů, nelze výnosy za jeden rok v žádném případě přeceňovat. Sledovat je třeba především schopnost dlouhodobého zhodnocení prostředků, včetně nákladovosti fondu. V tomto ohledu jsou nejlepší PF KB a ING PF , které podaly velmi slušné výkony i v loňském roce.  U PF KB činí průměrné zhodnocení za posledních 5 let 6,69% (při průměrných nákladech na aktiva ve výši 1,94%) a u ING PF 6,65% (při průměrných nákladech na aktiva ve výši 3,46%). Ideální je samozřejmě kombinace nízkých nákladů na aktiva a vysoké historické výkonnosti.

Zhodnocení životních pojišťoven

Konkurenty penzijních fondů jsou životní pojišťovny, které průměrně zhodnotily vklady klientů  v roce 2001 cca ve výši 7%. Názornější představu o výši zhodnocení u deseti největších životních pojišťoven (podle výše předepsaného pojistného v roce 2001)  lze získat z následující tabulky:

 

Životní pojišťovny 2001 (v %) 2000 (v %)
Allianz 8,96 12,44
Amcico 8,50 9,20
ING N-N 7,93 8,98
Česká pojišťovna 7,50 8,50
Pojišťovna ČS 7,50 8,61
Credit Suisse L&P 6,50 7,00
IPB Pojišťovna 6,50 6,30
Generali 6,20 7,10
Komerční pojišťovna 6,00 5,90
Kooperativa - 7,40

Zdroj: zelené linky pojišťoven a zákaznická střediska

Pozn.: zhodnocení se liší u různých produktů a pro odlišné způsoby placení pojistného, uvedená zhodnocení jsou tak pouze orientační

Pokud hledáte informace o penzijním připojištění, naleznete je v TÉTO SEKCI.

Dosažená zhodnocení není možné zaměňovat s bankovním úrokem, protože se obvykle připisuje až v průběhu následujícího roku. Rovněž není možné toto zhodnocení srovnávat s výnosy penzijních fondů, neboť v pojišťovnách se zhodnocuje pojistné snížené o náklady pojišťovny (tzn. např. platíme-li 500 Kč do pojišťovny, která si 200 Kč strhává na krytí rizika, zhodnotila nám o 7% jen zbylých 300 Kč. Efektivní zhodnocení našich peněz, vztaženo na 500 Kč, tedy činí jen 4,2%). Dodejme, že toto zhodnocení má dvě složky: technickou úrokovou míru neboli minimální garantovanou výši a podíly na zisku.

Technická úroková míra představuje minimální garantovanou výši zhodnocení (max. 4%), zatímco podíly na zisku jsou připisovány nejčastěji v případě dosažení vyššího výnosu pojišťovnou na kapitálových trzích, než kolik činí technická úroková míra. Tyto podíly však mohou být rovněž vytvořeny například úsporou nákladů pojišťovny na pojistná plnění. S cílem vykazovat vysoké zhodnocení tedy mohou pojišťovny uměle nadhodnotit cenu pojištění, z tohoto pojištění pak dosáhnout úspory a tuto úsporu připsat klientovi jako zhodnocení. Jedná se tedy o zhodnocení, které ve skutečnosti zaplatil klient.

Pokud si tedy pojišťovna z vložené částky 500 Kč vezme místo obvyklých 200 Kč například 240 Kč, může si dovolit připsat vyšší podíly na výnosech (a prezentovat vyšší dosažené zhodnocení) než pojišťovna, která si z 500 Kč vzala na krytí pojistných rizik 200 Kč. Některé pojišťovny navíc vykazují tato zhodnocení ještě před odečtením některých poplatků.

Mnoho zajímavých informací a článků na téma životního pojištění naleznete ZDE.

Česká asociace pojišťoven se rozhodla „sjednotit“ vykazovaná zhodnocení a od letošního května doporučuje členským pojišťovnám vždy uvádět čistý podíl na přebytku a zakazuje pojišťovnám, aby stupeň zhodnocování prostředků dosažený u jednoho pojistného produktu byl zavádějícím způsobem použit pro prezentaci jiných produktů. Asociace rovněž nedoporučuje sestavování žebříčků zhodnocení finančních prostředků občanů na pojistném trhu, neboť poskytované údaje pojišťovnami vycházejí často z nesrovnatelných podkladů a mohou se odlišovat pro jednotlivé produkty, proto i náš žebříček slouží pouze pro představu o zhodnocení, které poskytují životní pojišťovny ve srovnání s penzijními fondy.

Z uvedených důvodů je výše připisovaného zhodnocení pouze doplňkovou informací a prakticky nelze toto zhodnocení srovnávat ani mezi jednotlivými pojišťovnami. Nejdůležitějšími faktory, vedle finanční síly, jsou tak při výběru pojišťovny především kvalita pokrytí sjednaného rizika a náklady tohoto pokrytí.

Jste spokojeni s výnosy připisovanými penzijními fondy a životními pojišťovnami? Co považujete za výhodnější? Penzijní připojištění nebo důchodové pojištění? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...