Pojištění proti nemocničním poplatkům se vyplatí jen vyvoleným

aktualizováno 
Za každý den pobytu v nemocnici nově zaplatíte 60 korun, ale zároveň se už můžete proti poplatkům pojistit. Jaké jsou služby České pojišťovny a Generali? Vyplatí se?
Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy.

Ceny pojištění, které pojišťovny určují zejména na základě pohlaví a věku, vypadají na první pohled zajímavě. Určitě se ale vyplatí podrobně prozkoumat pojistné podmínky.

Asi nejdůležitější informací u tohoto typu pojištění je fakt, že šalamounsky vylučuje nejrizikovější kategorie - malé děti a nejstarší osoby. V Generali je určen vstupní věk, kdy je možné se pojistit, od 3 do 55 let. Česká pojišťovna (prostřednictvím dceřiné společnosti ČP Zdraví) pojistí osoby od 4 do 60 let.

Obě pojišťovny vyžadují při vstupu do pojištění dobrý zdravotní stav, který zjišťují dotazníkem. Ve výjimečných případech si mohou vyžádat dokumentaci od vašeho ošetřujícího lékaře, případně i vyšetření u lékaře vlastního.

V České pojišťovně může být pacient pojištěn až do své smrti. V Generali jen do 65 let, což při současné naději na dožití 79 let u žen a 73 let u mužů určitě není zanedbatelná informace.

Na obhajobu pojišťoven lze dodat, že cena pojištění je poměrně nízká právě díky výše uvedeným výjimkám.

Denní dávka se vyplácí za každý den lůžkové péče v nemocnici v důsledku nemoci, úrazu, těhotenství či porodu. U Generali si můžete dávku stanovit na výši 60 Kč denně tak, aby vám pokryla poplatek při pobytu v nemocnici. U České pojišťovny činí pojistné plnění u tohoto typu pojištění aktuální výši zákonného poplatku (60 Kč). Což znamená, že u Generali byste měli při případné změně zákona zažádat o změnu pojistné smlouvy (u České pojišťovny proběhne úprava automaticky).

Roční pojistné pro vybrané věkové kategorie za pojištění denní dávky 60 Kč 
 

GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA
VĚK MUŽ ŽENA VĚK MUŽ ŽENA
3-17 120 Kč 120 Kč 4-17 84 Kč 84 Kč
21-25 168 Kč 192 Kč 21-25 204-216 Kč 240-252 Kč
31-35 210 Kč 240 Kč 31-35 240-264 Kč 264-288 Kč
41-45 270 Kč 282 Kč 41-45 312-348 Kč 312-336 Kč
51-55 420 Kč 390 Kč 51-55 420-468 Kč 396-432 Kč

Nárok na pojistné plnění vzniká až po takzvané čekací lhůtě od uzavření pojistné smlouvy. U Generali činí tři měsíce, pro těhotenství a porod je doba prodloužena na devět měsíců. Počet denních dávek je navíc u jednoho těhotenství omezen na čtrnáct. U úrazů a infekčních onemocnění naopak nemusí být dodržena čekací lhůta vůbec.

Česká pojišťovna rovněž uplatňuje běžnou lhůtu tři měsíce, která se nevztahuje na úrazy. Zvláštní čekací doba v délce osmi měsíců je stanovena nejen v souvislosti s těhotenstvím a porodem, ale zahrnuje i ošetření zubů či případ hospitalizace u ortopedických náhrad. Při porodu náleží pojištěné ženě podpora maximálně za sedm dní hospitalizace, v těhotenství pak pouze za čtrnáct dní.

Pojištění se nevztahuje na hospitalizaci na psychiatrii, v léčebně (protialkoholní, toxikománie, hráčství), po kosmetických úkonech a dále na poškození v souvislosti s trestnou činností, válkou, teroristickými událostmi, sebepoškozením (pokusem o sebevraždu), po požití alkoholu či drog, během profesionálního provozování sportu či u rizikových sportů (létání, horolezectví, parašutismus, potápění, bungee jumping, rafting apod.).

V některých bodech se pojišťovny rozcházejí. Česká pojišťovna například vylučuje nemoci z povolání a pracovní úrazy. Generali nehradí škodu v souvislosti s řízením vozidla bez řidičského oprávnění.

Podobný typ pojištění najdete historicky i v dalších pojišťovnách. Vyplácená denní dávka však začíná výše než činí současný poplatek v nemocnici, tj. 60 Kč. Pojištění pro případ pobytu v nemocnici mají v nabídce například Uniqa (denní dávka od 200 Kč), Kooperativa (od 300 Kč), ING (od 250 Kč), AXA (od 100 Kč) či AIG (od 500 Kč).

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Další z rubriky

Byt je majetek za miliony. Kdo má pojistit dům, v němž se nachází?

ilustrační snímek

Pojistit si majetek tak, aby pojišťovna v případě pojistné události zaplatila celou škodu, není úplně jednoduché....

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační

Ilustrační snímek

Když vám ukradnou kolo, je to nepříjemné, ale dá se to ustát. Jestliže však jako cyklista způsobíte někomu škodu, může...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ – LAKOVNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz