Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Penzijní fondy snižují penze o čtvrtinu

aktualizováno 
Během několika měsíců se penze účastníků penzijního připojištění vypočtená z naspořených prostředků sníží minimálně o čtvrtinu. Český statistický úřad (dále jen ČSÚ) totiž připravuje pro penzijní fondy speciální úmrtnostní tabulky. Proč? O kolik peněz přijdete právě vy?

V důsledku novely zákona o penzijním připojištění (účinné od 1. května 2004) přichystaly penzijní fondy nové penzijní plány (podmínky smlouvy). Tyto smlouvy mimo jiné novým způsobem upravují výpočty penzí pro své účastníky. (Více čtěte ZDE.)

Změny se ale týkají pouze nově příchozích do systému, nebo těch účastníků, kteří na tyto nové penzijní plány převedou své prostředky ze stávajícího penzijního připojištění. Zdá se, že většiny současných klientů se tyto pro ně méně výhodné úpravy nedotknou. Avšak není tomu tak. Zásadní odchylky ve výpočtu penzí se totiž chystají i na účastníky penzijního připojištění, kteří na novou smlouvu nepřistoupí.

NENECHTE SI UJÍT
mobil
Vánoce mobilních operátorů
Mobilní operátoři se jako každý rok předhánějí, lákají zákazníky na telefony za korunu apod. Vyplatí se jejich nabídky, nebo jde o marketingový trik?

internet
Jak hledat práci jednodušeji
Každý, kdo v poslední době hledal nové zaměstnání, vám potvrdí, že to není hračka. Jak si zjednodušit správu životopisu a zasílání nabídek?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Jak koupíte ten správný pro vás za rozumnou cenu? Na co musíte být připraveni?

Penzijní fondy využívají v penzijních plánech třech způsobů výpočtu doživotní penze. Tyto postupy mimo jiné přinášejí klientům za jinak stejných podmínek různou velikost penzí, s čímž úzce souvisí různá odolnost fondů vůči nedostatečnosti rezerv při výběru penze. Čím větší penzi fond garantuje, tím více je citlivý na případný nedostatek prostředků ve fondu při zvýšeném výběru doživotní penze namísto jednorázového vyrovnání. (Jakého způsobu jednotlivé fondy používají, se dočtete ZDE). Nejběžnější způsob výpočtu penze (pomocí tzv. komutačních čísel) přináší účastníkům nejvyšší penzi. Proto při velkém nárůstu žádostí o tyto penzi namísto jednorázového vyrovnání by se většina penzijních fondů za současných podmínek dostala do vážných finančních problémů. (Jak jsou jednotlivé penzijní fondy odolné vůči těmto nárokům? To se dozvíte ZDE.)

Doživotní důchod je v tomto případě kalkulován na základě předpokládaných závazků plynoucích z aktuálních úmrtnostních tabulek ČSÚ. Zákon o penzijním připojištění požaduje, aby penze byla vypočtena právě podle těchto tabulek. Plošné úmrtností tabulky ale neodpovídají úmrtnosti účastníků připojištění. Vymírání populace úzce souvisí se sociálním postavením, životní úrovní a zdravotním stavem jejich členů. Úmrtnost penzijně připojištěných, kteří mají vyšší životní úroveň, je tak nižší než průměrná úmrtnost celé populace (přibližně o 15 až 20 procent). Zároveň díky tzv. antiselekci rizik si vybere penzi ten, kdo předpokládá, že se v průměru dožije déle. Z toho plyne, že na dávky účastníka, který si zvolí doživotní penzi namísto jednorázového vyrovnání, bude penzijní fond potřebovat přibližně o 30 procent prostředků více, než vypočítá dle úmrtnostních tabulek.

Penzijní připojištění představuje výhodnou formu dlouhodobého a bezpečného spoření, zvláště pokud nemáte daleko do důchodu. Více o této zajímavé formě spoření se dočtete ve speciální příloze Fincentra o penzijním připojištění.

Vlk se nažere, koza zůstane celá

Aby se penzijní fondy nedostaly do problémů kvůli nedostatku peněz na výplatu penzí, ČSÚ v současné době připravuje speciální úmrtnostní tabulky, které budou výše popsanou „rezervu“ zahrnovat. Za splnění zákonných podmínek (bude se totiž jednat o cit.: „úmrtnostní tabulky ČSÚ“) se tak jednoduše odstraní hrozba nepostačitelnosti finančních prostředků spojených s výplatou penzí. Penze se ale nevypočte podle plošných úmrtnostních tabulek ČSÚ, ale podle zvláštních tabulek speciálně vytvořených pro penzijní fondy.

Nové úmrtnostní tabulky pro penzijní fondy budou velmi blízké těm, které využívají při výpočtu důchodu životní pojišťovny. Ty upravují plošné úmrtnostní tabulky ve svůj prospěch. Plošné úmrtnostních tabulky pro rok 2002 vykazují, že 60-letý muž bude v průměru žít ještě 17,2 roku. Naproti tomu životní pojišťovna kvůli věkovému posunu, bezpečnostním přirážkám a specifickému vyrovnání úmrtnostní křivky předpokládá, že stejný muž bude žít dalších přibližně 22 let. (pozn. Výpočty se mezi pojišťovnami liší podle způsobu úpravy úmrtnostních tabulek). Sečteno, podtrženo. Naspořená částka bude rozdělena na mnohem více částí než doposud, což bude mít zásadní dopad na velikost penzí svých účastníků.

Příklad

Odpověď na otázku, jak konkrétně se dotkne úprava úmrtnostních tabulek majitelů výše popsaných penzijních plánů, vypočteme orientační výši penze pomocí aktuálních plošných úmrtnostních tabulek a poté za předpokladu speciálních úmrtnostních tabulek. Modelová situace: muž a žena ve věku 60ti let naspořili na svém účtu částku 1 mil. Kč. Velikost penze je vypočtena pro garantované zhodnocení rezervy ve výši 3 procenta ročně. (pozn. aut. Přestože penzijní připojištění není nic jiného než specializované životní pojištění, nevztahuje se na TÚM penzijních fondů vyhláška MF o její maximální výši. Penzijní fond může vyhlásit jakoukoliv velikost TÚM, kdežto životní pojišťovna maximálně 2,4 procenta.)

Velikost zaručené doživotní penze v 1. roce výplaty

Úmrtnostní tabulky Muž Žena
aktuální  6200 korun 5300 korun
nové 4600 korun 4000 korun

Zdroj: výplatní schémata penzijních plánů jednotlivých fondů; úmrtnostní tabulky ČSÚ pro rok 2002; výpočty Fincentra; T. Cipra: Pojistná matematika - teorie a praxe.

Snížení doživotní penze se v našem případě pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Můžeme se setkat s argumentací, že v době, kdy 95 procent dávek z penzijního připojištění je vyplaceno ve formě jednorázového vyrovnání, není problém postačitelnosti rezerv opodstatněný. Avšak s očekávaným poklesem důležitosti významu veřejných penzí bude stále více účastníků volit pravidelný příjem namísto jednorázového vyrovnání. Speciální úmrtnostní tabulky v takovém případě poskytnou celému odvětví stabilitu. Na druhou stranu to bude mít zásadní dopad právě na velikost dávek, pokud si někdo zvolí místo jednorázového vyrovnání výplatu důchodu. Účastníci, kteří již mají nárok na výplatu penze, by si měli pospíšit, neboť během několika měsíců se jejich nároky sníží přibližně o 25 procent. Snížení velikosti penze bude tak dramatické, že se z pohledu klienta vyplatí nechat si vyplácet penzi ze stávajícího penzijního připojištění, a v případě potřeby uzavřít novou smlouvu. Nic totiž nebrání souběhu dvou penzijních připojištění, kdy z jednoho účastník pobírá penzi a na druhý platí příspěvky.

Počítáte s tím, že požádáte jako účastník penzijního připojištění o výplatu penze? Považujete preferenci penzijního připojištění před životním pojištěním za opodstatněnou. Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Pojišťovna všechno srovná, nebo taky ne. Kdy se bude plnění bránit?

Máte domácnost pojištěnu a tak spoléháte, že cokoli se stane, pojišťovna vyřeší a veškerou škodu zaplatí. Pozor na...

Čas na změnu zdravotní pojišťovny je do září. Co je třeba si ohlídat

Zdravotní pojištění je v Česku povinné. Pojištěnci však mají právo na výběr zdravotní pojišťovny. Pokud chcete změnit...

Přilepšit si podvodem? Pro řadu Čechů sport. Očekává se nárůst případů

V pojistných podvodech nejsou někteří lidé žádní troškaři. Snaží se tak přijít i k velmi vysokým částkám, v posledních...

Pojistit se proti rizikům dává smysl i při trávení dovolené v Česku

Letos stráví většina Čechů svou letní dovolenou v tuzemsku. Penziony, chaty, stanové kempy, a dokonce i lázeňské domy...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...