Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skončil na vozíku a rodina přišla o větší část příjmu. Zachránila je pojistka

Vážné úrazy a nemoci s trvalými následky postihují i lidi v produktivním věku. Často mají nezaopatřené děti a hypotéku na bydlení. Výše invalidních penzí je ale nedostatečná. Řešení tak nabízí jen správně uzavřené životní pojištění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vloni vyplácela invalidní důchody více než 413 tisícům lidem, z toho přibližně 212 tisíc jich připadalo na ženy a 201 tisíc na muže. Bezmála 157 tisíc osob pobíralo dávku pro invaliditu třetího stupně, kdy se nemocný na pracovním trhu kvůli zdravotnímu omezení jen těžko uplatňuje, i když mu v tom legislativa nebrání.

Většinou je plně závislý na státních podporách, vlastní úspoře nebo často i pomoci rodiny. Průměrný věk důchodce ve třetím stupni invalidity činil u mužů 48 let a u žen 49 let.

„Po vážném průběhu neurologického onemocnění zůstal manžel od jednačtyřiceti let imobilní, do té doby byl úplně zdravý, pracoval jako vedoucí na stavbách,“ vypráví paní Eva.

Spolu mají dvě děti, které studují na střední škole. Rodina žila úplně normální život – děti, práce, škola, dovolené. Ovšem do té doby, než přišla manželova nemoc, která ho v několika týdnech vyřadila z běžného života. A spolu s ním i celou rodinu.

V 37 letech prodělala mrtvici. Podle pojišťovny neměla nárok na plnění

„Nejprve nemocnice, vyšetření, náročná léčba a starosti, jestli nemoc manžel vůbec přežije a s jak rozsáhlými následky,“ vzpomíná paní Eva.

K tomu přibyly starosti o chod domácnosti s dětmi a s tím, jak zaplatit všechny účty s o polovinu nižším měsíčním příjmem. Paní Eva totiž vydělávala sotva třetinu toho, co její manžel.

„Neměla jsem sílu řešit finance, ale nic jiného nezbývalo. První týdny jsme vykryli z úspor, později jsem se spojila s finančním poradcem, který nám pomáhal s hypotékou, abych se poradila, co dál, že to z jednoho platu a nemocenské neutáhneme,“ vypráví.

Uzavřená životní pojistka mile překvapila

A také vzpomíná na překvapení a úlevu, když jí řekl, že má manžel k hypotečnímu úvěru sjednané životní pojištění. Jelikož úvěr spláceli přes deset let, tak si ani neuvědomila, že si ho k hypotéce manžel kdysi sjednal.

„Dokonce v pojistce bylo i krytí výpadku příjmu kvůli dlouhodobé nemoci nebo úrazu, od druhého měsíce nemoci nám pojišťovna vyplácela asi 9 500 korun měsíčně, což pomohlo,“ říká.

Kolik vážíte? A sportujete? Možná budete překvapeni, co chtějí pojišťovny vědět

Poté, kdy zůstal manžel Evy na invalidním vozíku ve třetím stupni invalidity, dostali od pojišťovny plnění ve výši téměř 2,1 milionu korun. Výši pojistky měli nastavenou podle nesplacené hypotéky. Z částky se jim podařilo vyrovnat nesplacenou část hypotéky a upravit již vyměněný byt v přízemí tak, aby byl pro manžela Evy pohybujícího se na invalidním vozíku pohodlný.

„Opravdu pro nás byla manželova životní pojistka záchranná síť. Jinak bychom se stěhovali k rodičům, kde bychom přestavěli garáž. Nyní vyjdeme s jedním platem a manželovým invalidním důchodem, i když moc nezbývá,“ říká paní Eva.

Její příběh není zdaleka ojedinělý. Podle ČSSZ loni dostávalo důchody pro třetí stupeň invalidity více než osm tisíc mužů ve věku 40 až 44 let a bezmála sedm tisíc žen ve stejné věkové skupině. Ve věku 45 až 49 let pak dávku ve stejném stupni pobíralo bezmála jedenáct tisíc mužů a jedenáct tisíc žen, ve skupině 30 až 39 let skoro dvanáct tisíc mužů a kolem 8 500 žen. Přičemž k trvalé invaliditě následkem úrazu dochází přibližně v pěti procentech případů u žen a v sedmi procentech případů u mužů. Zbytek připadá na omezení kvůli nemoci.

Rodinné finance ochrání dobře nastavená životní pojistka

Především mladé rodiny s dětmi zatížené hypotečním úvěrem, kdy je často jeden z rodičů doma na rodičovské dovolené nebo pracuje kvůli zajištění chodu domácnosti na zkrácený úvazek, by neměly na krytí výpadku příjmů z důvodu vážné nemoci či úrazu zapomínat.

„Je dobré, pokud životní pojištění uzavře alespoň hlavní živitel rodiny, tedy ten, na jehož příjmu jsou ostatní členové rodiny nejvíce závislí, v ideálním případě by samozřejmě měli být pojištěni oba manželé,“ říká finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

V praxi se ale setkává i s tím, že lidé šetří a pojištění neuzavřou. A stejně tak se ve své praxi setkává i se situacemi, kdy lidé pojištění neuzavřou a za deset let nebo i dva roky řeší prodej bytu, protože kvůli vážné nemoci nebo úrazu nezaplatí měsíční splátky hypotéky a další závazky.

Jak nastavit životní pojištění, aby mělo smysl, radí specialista

„Úrazy a nemoci s vážnými následky přichází zcela neohlášeně u mladých stejně jako starších lidí a jenom na stát se v zajištění nedá spoléhat,“ říká Kučera s odvoláním na údaje sociální správy a dodává: „Muži s nárokem na důchod pro třetí stupeň invalidity loni od sociální správy dostávali v průměru 16 tisíc korun a ženy kolem 15 tisíc korun. Proto mají lidé na podporu od státu nahlížet jako na jednu část z krytí, nikoliv jedinou,“ upozorňuje David Kučera.

Finanční záchranná síť pro dlouhodobý výpadek příjmu se má podle něj skládat i ze soukromých zdrojů, jako je vlastní úspora, penzijní spoření a životní pojištění. Část peněz je vhodné investovat třeba do podílových fondů, odkud se dají kdykoliv a bez sankce stáhnout. A ještě upozorňuje na to, že sjednání životní pojistky je třeba věnovat náležitou pozornost. To znamená správně si nastavit částky pojistného plnění zejména pro případy, kdy nemoc nebo úraz člověka zcela připraví o jeho běžný příjem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech. Některé bankovní domy však drží úročení...

8. října 2024

Sonda: Spořicí účty se liší banka od banky. Rezervu lze mít i jinde

Úrokové sazby na spořicích účtech byly roky takřka nulové. Před pár lety se ale trend obrátil a před rokem se tak sazby u některých bank dostaly k šesti procentům. Pak přišel ještě jeden veletoč. Na...

15. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou

Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce být jejich loutkou a plnit jejich nejrůznější přání, měl by se takovým manipulacím umět bránit. Jak...

14. října 2024

Chci pochopit sklářské řemeslo. Podnikatel zachránil firmu s dvousetletou historií

Hned po škole začal pracovat v rodinné stavební firmě, začínal od píky, dnes působí v jejím vedení. Když se dozvěděl, že nejstarší česká sklárna je před krachem, končí provoz a propustí všechny...

12. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf nás nutí vyřídit si živnostenský list, jinak nám dá výpověď. Jak se bránit?

Premium

Práce na IČ se může zdát výhodnější, co se týká odměny. Na druhé straně zaměstnance chrání zákoník práce. Jaké jsou zásadní rozdíly a výhody či nevýhody obou forem spolupráce? Nejen na dotaz čtenáře...

9. října 2024

Sonda: Spořicí účty se liší banka od banky. Rezervu lze mít i jinde

Úrokové sazby na spořicích účtech byly roky takřka nulové. Před pár lety se ale trend obrátil a před rokem se tak sazby u některých bank dostaly k šesti procentům. Pak přišel ještě jeden veletoč. Na...

15. října 2024

Lidé se nebojí stáří, ale toho, kdo se o ně postará. I to má ale řešení

Na rostoucí podíl seniorů v populaci reagují i státní úřady. Od letošního ledna platí, že i pojištění dlouhodobé péče si mohou lidé odečíst od základu daně. V součtu s dalšími úlevami produktů na...

15. října 2024

Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou

Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce být jejich loutkou a plnit jejich nejrůznější přání, měl by se takovým manipulacím umět bránit. Jak...

14. října 2024

KVÍZ: Vylovte si svůj elektropoklad. Co víte o třídění a recyklaci domácích spotřebičů?

Prostřednictvím sběrných míst vybral český kolektivní systém Elektrowin v loňském roce 64 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení. Fungující spotřebiče pomohly potřebným, nefunkční jsou určeny k...

vydáno 13. října 2024

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních službách necílilo na...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...

Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný

Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový obrat a její zelené...