Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak nastavit životní pojištění, aby mělo smysl, radí specialista

Řada Čechů stále považuje životní pojištění za zbytečné. Nepříznivá životní událost však může potkat každého a má razantní dopad na rodinný rozpočet. Kdy sjednat životní pojistku? Jak ji nastavit, aby dobře zafungovala? Na tyto i další otázky odpovídá Miroslav Čejka, specialista pojištění fintech startupu hyponamíru.cz.

Miroslav Čejka | foto: archiv Miroslava Čejky

Kdy má životní pojištění smysl a vyplatí se ho sjednat?
Jeho smyslem je především zajistit finanční ochranu manžela nebo manželky, partnera či partnerky a vychovávaných dětí v případě smrti, invalidity nebo závažného úrazu či onemocnění živitele rodiny. Pokud některá z pojistných událostí nastane, pomáhá pojištění pokrýt výpadek příjmů, zabezpečit blízké a zachovat jejich stávající životní standard.

Máte ze své praxe případ, kdy životní pojištění zafungovalo?
Uvedu případ klienty s dítětem, která řešila bydlení na hypoteční úvěr a zároveň se rozhodla uzavřít životní pojištění sebe i na dítě v kompletním rozsahu krytí. Dítěti byla po čase diagnostikována cukrovka. Pro klientku to znamenalo spoustu věcí přehodnotit a změnit, zejména v práci.

Kvůli cukrovce bylo nutné často chodit s dítětem k lékaři, z toho důvodu musela řešit změnu z hlavního pracovního poměru na částečný pracovní úvazek, tím pádem došlo ke snížení příjmu. Díky pojistnému plnění klientka měla prostor zvládnout přechodné období na začátku, než se společně s dítětem přizpůsobí nové životní situaci.

Miroslav Čejka

  • Od roku 2013 se specializuje se na životní a majetkové pojištění.
  • Pracuje jako poradce a specialista pojištění ve fintech startupu hyponamíru.cz.

Klientce nyní končí období fixace úrokové sazby na hypotečním úvěru a kvůli růstu úroků se výrazně zvedne měsíční splátka. O to více je pro klientku důležité, že získala plnění od pojišťovny v řádu statisíců korun, aby tuto situaci zvládla a získala prostor pro refinancování hypotéky.

Na jak dlouhou dobu lze pojistku uzavřít?
Životní pojištění se sjednává na dobu určitou. Může se jednat buď o smlouvu sjednanou na stanovený počet let, nebo do určitého věku pojištěné osoby. Smlouvu je možné kdykoliv ukončit, zpravidla je u pojišťoven stanovena 6 týdenní výpovědní lhůta.

Existuje několik druhů životních pojištění, které dává největší smysl, pokud živitel rodiny splácí hypotéku?
Ano, životní pojištění má několik podob. Setkat se můžete s rizikovým, kapitálovým a investičním životním pojištěním. Rizikové životní pojištění je určeno čistě ke krytí rizik. V případě pojistné události je vyplaceno sjednané pojistné plnění. Pokud k pojistné události nedojde, žádné peníze od pojišťovny nezískáte.

Rizikové životní pojištění tedy oproti zbývajícím dvěma variantám neobsahuje žádnou rezervotvornou složku, tedy spořicí nebo investiční. Celé pojistné jde na krytí rizik. Pokud splácíte hypotéku, máte jiné finanční závazky a potřebujete zajistit rodinu pro případ vaší smrti, invalidity či úrazu, je nejvhodnějším řešením právě rizikové životní pojištění. Ke spoření, investicím nebo finančnímu zajištění na stáří je výhodnější využívat jiné finanční produkty.

Kdy je optimální sjednat si životní pojištění?
Životní pojištění obecně řeší především ekonomicky aktivní lidé ve věku 18 až 64 let. Pojištění se vyplatí sjednat už v okamžiku, kdy se osamostatníte a nastoupíte do prvního zaměstnání. V mladém věku totiž vychází pojištění výhodněji než například po čtyřicítce. Důvodem je fakt, že zdravotní stav člověka se postupem času zhoršuje. Aktivní lidé mohou mít navíc za sebou například různé sportovní úrazy a operace. Projevit se mohou i mnohé civilizační choroby.

Češi si pojišťují nepodstatná rizika na úkor klíčových, říká odborník

Na pojistném trhu nabízí životní pojištění řada pojišťoven, podle čeho vybírat?
Stejně jako při výběru jiných finančních produktů se i v případě životního pojištění vyplatí srovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven. Na samotném začátku si řekněte, jaká rizika potřebujete pojistit. Komplexní pojištění pokrývá následující základní rizika – smrt, invaliditu, trvalé následky, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, denní dávky za úraz a hospitalizaci. Klíčová rizika, která je potřeba ochránit, jsou především první čtyři.

Jaké pojistné limity zvolit, aby v případě pojistné události nedošlo k propadu životní úrovně rodiny?
Minimální pojistná částka u rizika smrti a invalidity by měla odpovídat alespoň trojnásobku ročního čistého příjmu. V případě závažného onemocnění by měla náhrada od pojišťovny pokrýt přibližně výpadek jednoho ročního příjmu.

Denní dávky při pracovní neschopnosti by se měly odvíjet od výše současného příjmu a délky doby pracovní neschopnosti. Pokud tedy například vyděláváte 50 000 korun měsíčně čistého a nemocenská v době pracovní neschopnosti vám pokryje 60 procent příjmu, potřebujete získat k dorovnání běžného příjmu 20 000 korun. Náhrada za každý den by v případě třiceti dní v měsíci měla činit 666 korun.

Kolik dnes stojí rozumně nastavená životní pojistka?
Rozumně nastavené životní pojištění dnes vyjde mladší zájemce zhruba na 1 000 korun měsíčně. Za tuto částku si zajistíte velmi slušnou pojistnou ochranu.

A kolik může stát pojistka živitele rodiny s hypotékou, aby pokryla všechna důležitá rizika?
Životní pojištění se pro živitele rodin může velmi lišit, cenu ovlivňují vstupní data jako věk, výše závazku, zda je klient kuřákem nebo třeba sportuje.

Za předpokladu, že pojistka je pouze pro živitele rodiny, je relativně zdravý a ve středním věku, s ohledem na dnešní ceny a průměrné výše závazků odhaduji průměrné ceny kolem 1 500 korun měsíčně za životní pojištění, která bude obsahovat všechna důležitá rizika. Tato částka je často hraniční pro získání vyšší slevy a díky tomu můžeme do pojistky zahrnout více rizik nebo vyšší pojistné částky za obdobnou cenu.

Pokud se rozhodnu uzavřít životní pojištění, na co se mám připravit?
K uzavření smlouvy je nutné předložit občanský průkaz. V případě cizinců je vyžadován cestovní pas nebo povolení k pobytu. Pojišťovny mají nastavené vlastní limity na rizika, od kterých zkoumají zdravotní stav. Většinou jsou ovšem tyto limity tak nízké, že se v podstatě řeší zdravotní stav vždy. Individuální přístup je také u dětí. Zdravotní dotazník je ale vždy nutné vyplňovat pravdivě. Pokud v něm některé důležité informace zatajíte a pojišťovna to později zjistí, může využít svého práva a vypovědět smlouvu od začátku pojištění.

Kdy má smysl pojistku aktualizovat a s čím počítat?
Životní pojištění se sjednává na dlouhou dobu a v průběhu života se mohou vaše potřeby a požadavky měnit. Pojistnou smlouvu je možné kdykoliv změnit například v rámci rozsahu rizik a možné je rovněž navýšení limitů. V tomto případě ovšem počítejte s tím, že pojišťovna bude chtít aktualizovat zdravotní dotazník. Pokud v průběhu smlouvy zjistíte nové onemocnění, počítejte s tím, že výpověď stávající a uzavření nové smlouvy může být velmi nevýhodné. Důvodem je, že vás pojišťovna nemusí pojistit nebo vás pojistí s omezením.

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto změny byly přijaty s cílem snížit počet konfliktů mezi rodiči, zjednodušit...

3. září 2024

V restauracích zdražuje. V práci jíme oběd z domova, donášku nebo také nic

Češi šetří a jít do restaurace na oběd během pauzy v práci je pro mnohé drahé. V šesti krajích už obědy stojí v průměru přes dvě stovky. Polovina lidí proto obědvá v kanceláři, nebo neobědvají vůbec....

4. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Jak fungují influenceři. Psycholog vysvětluje techniky ovlivňování

Influenceři dnes ovlivňují názory, postoje i chuť k nakupování značného počtu lidí. Tito ovlivňovači působí na sociálních sítích tak, že jejich marketingový nátlak na spotřebitele je skrytý. O jaké...

2. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi jsou v práci o pět hodin víc než Němci. Důvod je v generaci i lokalitě

Premium

Vrátili jste se právě ze zaměstnání, kde jste opět dělali přesčas, a podívali se zamračeně na svůj bankovní účet? Myslíte, že byste mohli pracovat o něco méně, ale víc si vydělat? Máte pravdu, přesně...

4. září 2024

KVÍZ: Už jste někdy telefonovali s robotem? Co o voicebotech víte?

Ke komunikaci využívají umělou inteligenci a na internetu a zákaznických centrech jsou už dnes docela běžní. Díky nim svůj problém můžete vyřešit v kteroukoliv denní dobu. Kromě toho, že vás...

8. září 2024

České sklo funguje i jako investice. Ruční výroba a tradice slaví úspěchy ve světě

Stále stejně jako před 167 lety se na procesu, jakým vzniká skleněná krása v karlovarském Moseru, do dnešních dnů nezměnilo téměř nic. Základem byla, je a bude ruční práce zkušených mistrů sklářů,...

7. září 2024

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Dává stavební spoření stále smysl? Záleží na cíli střadatele

Stavební spoření. Podle názvu by se dalo předpokládat, že jeho hlavním cílem je právě spoření. Dříve to určitě byla pravda. Platí to ale i dnes, kdy se státní podpora „smrskla“ na pouhou tisícovku za...

6. září 2024

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ASISTENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....

Zabití trofejní rekordní ryby? Neukojené ego. Ani není k jídlu, říká rybář Vágner

Premium Zabíjet trofejní ryby je podle rybáře Jakuba Vágnera úplně zbytečné. Nejenže se nedají sníst, ale poškozuje to celou...