Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Daňové slevy u životních pojistek se od ledna mění

Od ledna se zpřísňují podmínky využití daňových slev u životního pojištění. Buď budete využívat úlevy, nebo si povolíte mimořádné výběry naspořených peněz. Chystanou změnu přinese novela zákona o dani z příjmů.

Na formální řešení je čas do konce března 2015, možnost beztrestných mimořádných výběrů však skončí poslední den roku 2014. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Původním smyslem daňových úlev u životního pojištění byla podpora spoření na stáří. Je to trochu paradox, protože i samy pojišťovny zdůrazňují, že „pojištění není spoření“. Ale faktem je, že daňová úleva měla být poskytována těm, kdo si v pojistce spoří minimálně do 60 let. Nově přibude další podmínka: klient nebude moci využívat mimořádných výběrů naspořených peněz.

„V listopadu budeme pojištěným rozesílat dopis, kde jim situaci vysvětlíme a navrhneme další postup. Ti, kdo budou chtít dál pokračovat v daňově zvýhodňujícím režimu, nebudou muset dělat nic. Ti, kteří upřednostní mimořádné výběry, to budou muset pojišťovně oficiálně sdělit,“ vysvětluje Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Česká pojišťovna zprovoznila k dané věci samostatné webové stránky. I ostatní pojišťovny si postup připravují, mnohde však není definitivně rozhodnuto, zda bude stačit pasivní přístup klientů, nebo jestli budou se svou pojišťovnou v každém případě muset sjednat dodatek ke smlouvě. Na formální řešení je čas do konce března 2015, možnost beztrestných mimořádných výběrů však skončí poslední den roku 2014.

Nebezpečí rychlých akcí a poradců, kteří chtějí vydělat

Zatímco pojišťovny se teprve rozmýšlejí, jak přesně formulovat dopisy klientům, pojištěné už začínají rychle a přímo oslovovat různí finanční zprostředkovatelé. Ti chtějí na celé situaci něco vydělat. A způsob výdělku je jednoduchý: za životní pojištění inkasují poradci velmi slušné odměny (rovnající se roční až dvouleté výši zákazníkovy platby). Když poradce klientovi vysvětlí, že kvůli daňovým změnám je třeba smlouvu co nejdříve přepracovat (= vypovědět a uzavřít novou), může se těšit na novou provizi.

Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven k tomu říká: „V žádném případě nedoporučuji smlouvy životního pojištění předčasně ukončovat, téměř vždy je to pro klienta nevýhodné.“ A to hned ze dvou důvodů:

  • V prvních letech od uzavření smlouvy se zákazníkovi rozhodně nevrátí peníze, které dosud do pojištění vložil. Kompletní platby za první dva roky padnou na poplatky a v dalších letech jde podstatná část peněz „na pojištění“ a ne „na spoření“. O jakési návratnosti lze mluvit nejdříve po deseti letech od uzavření smlouvy.
  • Pokud klient smlouvu vypoví a do té doby uplatňoval daňové úlevy, bude muset ušetřené peníze takzvaně dodanit. V dalším roce po výpovědi smlouvy sám podá daňové přiznání a jako příjem do něj musí uvést navíc vše, o co si v posledních deseti letech snížil daňový základ. Když využíval maximálních možností odpisu, bude pak doplácet 1 800 korun za každý rok.

Proč se pravidla vlastně mění

Jak už to s komplikovanými systémy bývá, našla se skulina, jak u pojistek daňové výhody uplatňovat a peněz přitom užívat hned. Ta skulina se jmenuje mimořádné pojistné. To lze totiž vybírat v podstatě kdykoli. Jeden z finančních poradců, který nechce být jmenován, praxi popisuje:

„Klient měl smlouvu, platil si pojistné tisícikorunu měsíčně. O tu si při zúčtování daně z příjmů sníží daňový základ, a ušetří tak 1 800 korun. Zaměstnavatel mu posílá každý měsíc dalších 10 tisíc jako mimořádný vklad. Ročně je to 120 tisíc korun. Klient si v pojištění nastaví automatický mimořádný výběr a každý měsíc si tak k výplatě přilepší penězi, které jsou daňově velmi vstřícné. Ze třiceti tisíc se neplatí vůbec žádné daně a odvody, dalších osmdesát je daňově uznatelným nákladem pro zaměstnavatele.“ Je jasné, že se spořením na stáří tento postup nemá nic společného.

Příklady pojistného a úspor (v Kč)
Zaplacené roční pojistné Úspora na dani
12 000 a více 1 800
6 000900
1 200180
zdroj: Česká asociace pojišťoven

Poslední výběr a dost

Nejsou to však jen klienti a zaměstnavatelé, kteří systém daňových úlev a mimořádných vkladů obcházeli. Mnozí využívají daňových úlev, ale současně si sami nějaké peníze vkládají do životního pojištění jako mimořádný vklad. Mohly to být třeba peníze ze skončeného stavebního spoření. Co teď?

„Pokud chtějí i nadále využívat daňových úlev a přitom si nezablokovat mimořádný vklad do šedesáti let, musí mimořádný výběr uskutečnit do konce roku 2014,“ doporučuje finanční poradce Tomáš Kučera ze společnosti FinVox. Je přitom nutné pamatovat na to, že mimořádné výběry potřebují obvykle jistý čas – záleží na podmínkách smlouvy, ale není výjimkou ani to, že klient o výběr požádá a pojišťovna peníze převede až v dalším měsíci.

Jaké jsou daňové úlevy u životního pojištění:

Pojistné zaměstnance

  • Aby si klient mohl snižovat daňový základ o pojistné zaplacené do životního pojištění, musí mít smlouvu, na které si zároveň spoří na stáří (kapitálové životní pojištění nebo investiční životní pojištění).
  • Smlouva musí být uzavřena alespoň na 60 měsíců a minimálně do roku, kdy člověk dosáhne 60 let věku.
  • Současně platí, že pokud je smlouva sjednána takzvaně „na dožití“ (když se klient dožije konce smlouvy, dostane sjednanou částku), musí tato částka být alespoň 40 tisíc korun u smluv s trváním do 15 let a 70 tisíc u smluv na delší dobu. U investičního pojištění toto omezení není.
  • Od daňového základu je možné odečíst až 12 tisíc korun zaplaceného pojistného ročně. Musí však jít o pojistné na samo životní pojištění, nikoli třeba na úrazové připojištění či připojištění dávek v pracovní neschopnosti.
  • Jaká je skutečná úspora? Z částky, o kterou snížíte daňový základ, vypočtěte 15 procent (daňová sazba), to je vaše skutečná úspora na dani z příjmů.

Příspěvek zaměstnavatele

  • Příspěvek do 30 tisíc korun ročně není na straně zaměstnavatele ani zaměstnance nijak daněn – ani daní z příjmů, ani formou sociálního a zdravotního pojištění.
  • Jakákoli výše příspěvku je pro zaměstnavatele plným daňovým nákladem a je osvobozena od daně z příjmů. Z části příspěvku nad 30 tisíc korun za rok musí odvést sociální a zdravotní pojištění.
  • U zaměstnance část příspěvku nad 30 tisíc korun podléhá dani z příjmu i odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Navíc je třeba počítat s tím, že částka odvedená zaměstnavatelem na sociální a zdravotní pojištění navýší zaměstnanci základ daně z příjmů.
  • Pokud zaměstnavatel přispívá formou takzvaného mimořádného pojistného, umožňovaly pojišťovny klientům mimořádné výběry peněz z pojistky. Daňové výhody zaměstnance i zaměstnavatele přitom zůstávaly zachovány. To se od ledna 2015 změní. Kdo využije možnosti mimořádného výběru z pojistky, nebude mít daňové výhody žádné.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Ke změně zdravotní pojišťovny láká i výše příspěvků. Čas mají zájemci do konce března

Advertorial K poslednímu březnu se váže již tradiční termín, dokdy je možné zažádat o změnu zdravotní pojišťovny. Člověk tak v...

Kdy převod peněz z dětského penzijka vyžaduje souhlas soudu

Mnozí lidé spoří v penzijním spoření nejen sobě, ale i svým dětem. I na ně se dá totiž smlouva uzavřít a využít...

KOMENTÁŘ: Co je horší než nárůst výdajů? Pokles příjmů

Existuje vůbec něco, co v tomto roce nezdražilo? Vyšší cena energií se promítá prakticky do všeho. Popasovat se s...

Srazil lyžařku na sjezdovce, více než dva miliony musí zaplatit ze své kapsy

Premium Asi málokdo si sjednává speciální pojištění při cestách po Česku. Jenže i úraz při lyžování v Krkonoších může přijít...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...